Na co zwracać uwagę przy zakupie gitary basowej?

Zobacz Gitary w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Gitary basowe w sklepie Muzyczny.pl

Źle nabite progi, nie to brzmienie, które chcieliśmy uzyskać, sklejka zamiast drewna, nietrzymające stroju klucze, a na dokładkę brak możliwości dobrego wyregulowania instrumentu – a przecież sprzedający tak zachwalał tę gitarę basową. Gdzie popełniłem błąd?

Ilu z nas, koledzy i koleżanki po fachu, spotkało się w swojej karierze z sytuacjami, w których daliśmy się wrobić w zakup nie takiego instrumentu, o jaki nam chodziło. Dopiero przygotowując ten wpis zorientowałem się, że mogłem uniknąć kilku problemów z kupionymi gitarami basowymi już na etapie poszukiwań, ale z drugiej strony, człowiek uczy się na błędach i dzięki temu, ten wpis może w przyszłości uchronić nas przed błędnymi decyzjami.

Inspiracje

Tool, Dream Theater, Bob Marley & The Wailers, The Beatles, Stare Dobre Małżeństwo, Skrillex, Mela Koteluk, Sting, Eric Clapton to promil topowych artystów, z których muzyką stykamy się na co dzień. Mimo tego, że różnią się od siebie warsztatem, feelingiem, brzmieniem i rodzajem kompozycji, są najlepsi w swoich gatunkach.

Jak to się dzieje, że dany zespół brzmi tak, czy inaczej? Niektórzy twierdzą, że „brzmienie bierze się z łapy”, w czym oczywiście jest sporo prawdy, ale czy na pewno tylko „z łapy”? Dlaczego najlepsi artyści sięgają po sprzęt z z najwyższej półki?

Fender American Standard Jazz Bass jedna z najbardziej uniwersalnych basówek na rynku

Fender American Standard Jazz Bass jedna z najbardziej uniwersalnych basówek na rynku, źródło: muzyczny.pl

To, jaki efekt brzmieniowy chcemy uzyskać, jest składową wielu czynników. Na samym początku warto skupić się na trzech:

• umiejętność gry (technika, feeling),204

• gitara basowa,

• kabel gitarowy.

Nic nie zastąpi Twoich umiejętności instrumentalnych, dlatego nawet najlepsza gitara, rewelacyjne wzmacniacze i podłoga pełna efektów basowych nie pomogą, jeśli brakuje systematycznego ćwiczenia. Kolejnym czynnikiem jest instrument i to on jest najważniejszym ze sprzętów. Dobra gitara basowa pozwala m.in. poprawnie rozwijać nasz aparat, grać nie męcząc rąk, dobrze brzmieć, stroić z resztą zespołu, dobrze wyglądać, i wreszcie, wykorzystywać 100% naszych umiejętności.

Pewnie zastanawiałeś się, co w tym zestawieniu robi kabel gitarowy? Zwyczajem jest, że kabel wychodzący bezpośrednio z instrumentu ma zawsze ze sobą instrumentalista. W naszym przypadku jest to kabel gitarowy, inaczej jack-jack. W interesie muzyka jest to, żeby mieć dobry kabel, który niezawodnie i z dobrą jakością będzie przenosił dźwięki z naszej gitary do wzmacniacza, preampu, diboxa, itp.

Mogami - jedne z najlepszych przewodów instrumentalnych na świecie

Mogami – jedne z najlepszych przewodów instrumentalnych na świecie, źródło: muzyczny.pl

Oprócz swoich umiejętności artystycznych i techniki gry, dobrze brzmiący artyści posiadają też instrumenty, które kształtują ich charakterystyczne brzmienie. Dlatego wybierając instrument, powinieneś zadać sobie pytanie:

Jaką muzykę gram i jaką chciałbym grać w przyszłości?

Warto podejrzeć artystów najlepszych w danym gatunku i sprawdzić, na czym grają. Nie chodzi o to, by od razu mierzyć w taki sam instrument. Jeśli nasz ulubiony artysta gra na basie typu Jazz Bass, Precission czy Music Man, nie musimy wykładać kasy na zakup oryginalnego, starego instrumentu z lat ’60, ale możemy poszukać basówki takiego samego rodzaju, mieszczącej się w naszym budżecie. Odpowiednikiem Fendera Jazz Bassa może być tańszy Squier Jazz Bass.

Squier Jazz Bass model Affinity

Squier Jazz Bass model Affinity, źródło: muzyczny.pl

A jeśli nasz ulubiony basista gra na fretlessie lub na basówce pięciostrunowej?

Jeśli Twoja przygoda z basowaniem już trochę trwa, nie ma co się zastanawiać – działaj, kombinuj, testuj. Jeśli jesteś początkującym basistą zastanów się dwa razy nad zakupem takiej basówki. Rozpoczynanie nauki od tego typu instrumentu (fretless, akustyk, bas pięciostrunowy i więcej) jest drogą trudniejszą, choć oczywiście nie złą. Musisz być świadomy, że będziesz musiał włożyć większy nakład pracy, by cokolwiek zagrać – a początki są zawsze trudne i szybko można stracić zajawkę na granie. Dodatkowo, jeśli uznasz, że gra na basie nie jest Tobie przeznaczona, będzie Ci trudniej sprzedać taki instrument.

Czy z małymi dłońmi można grać na basie?

Istotną rzeczą, na którą powinno się zwrócić uwagę przy zakupie pierwszego instrumentu, są warunki fizyczne, jakimi dysponujemy. Wygoda gry i poprawność naszego rozwoju uzależniona jest w dużym stopniu od doboru idealnego instrumentu. Nasze ciało w trakcie gry zawsze powinno być rozluźnione, proste, swobodne. Bardzo ważnym aspektem, żeby to uzyskać jest dobór odpowiedniej menzury do naszych warunków fizycznych. Im większa menzura tym większe odległości pomiędzy kolejnymi dźwiękami (progami), ale za to także większa sprężystość struny. Z praktycznego punktu widzenia, jeśli ktoś ma krótkie palce powinien zainteresować się basówkami ze skorconymi menzurami i węższym rozstawem strun.

Fender Mustang Bass o krórkiej, 30-calowej menzurze

Fender Mustang Bass o krórkiej, 30-calowej menzurze, źródło: Fender

Ile powinienem przeznaczyć na pierwszy instrument?

Na tym etapie mamy dosyć sprecyzowaną wizję naszego przyszłego instrumentu. Niestety trzeba teraz ją zweryfikować z dostępnym budżetem. Z mojej strony mogę zwrócić uwagę tylko na to, że nie da się kupić przyzwoitego instrumentu za 300-400 zł. Lepiej odłożyć zakup instrumentu na kilka miesięcy niż kupować coś co ma kształt basu, a co basówką nie jest. Przyzwoity instrument można kupić już za kwotę ok. 1000 zł, jednak trzeba dobrze poszukać, bo nie każdy egzemplarz będzie wart swoich pieniędzy. Zakup złego instrumentu może wpłynąć na Twój rozwój, wywołując złe przyzwyczajenia, które później latami będziesz próbował wyeliminować.

Czy warto kupić basówkę w Internecie?

Jak to mówią „basówka musi leżeć w dłoni”, dlatego w tym przypadku zalecam zakup instrumentu w sklepie stacjonarnym, testując kilka instrumentów na raz. Jeśli kupujemy akcesoria, wzmacniacze itd. to w tym przypadku sklep internetowy jest dobrą opcją.

Na co zwrócić uwagę kupując gitarę basową?

W sklepie przed zakupem warto sprawdzić następujące rzeczy:

1. Czy gryf jest prosty?

Sprawdzamy to przez popatrzenie na gryf od strony mostka. Powinien on być na całej swojej długości prosty. Każde skręcenie gryfu w lewo lub prawo dyskwalifikuje instrument.

2. Czy dobrze działa pręt do regulacji?

Poproś sprzedawcę o wyregulowanie instrumentu oraz o zaprezentowanie, że pręt regulacji działa poprawnie.

3. Czy progi są prosto wbite?

Progi powinny być nabite równolegle do siebie oraz wystawać na taką samą wysokość na całej długości gryfu.

4. Czy klucze działają prawidłowo?

Klucze powinny chodzić płynnie, ale też nie za lekko. Dobre klucze potrafią trzymać strój przez dłuższy czas. Zdarzało mi się, że bas trzymany w case’ie (skrzyni transportowej) nie rozstroił się pomimo zmian temperatur oraz przewożenia w różne miejsca.

5. Czy gryf jest prawidłowo zamocowany?

Gryf powinien być przykręcony tak, żeby nie było widać żadnych szczelin na jego łączeniu z resztą instrumentu. Dodatkowo zwróć uwagę na to, żeby zewnętrzne struny (w 4 -ro strunowym basie E i G, w 5-cio B i G) były położone równolegle do krawędzi gryfu.

6. Czy struny nie brzęczą na progach?

Następnym krokiem jest sprawdzenie, czy struny przyciskane na każdym progu nie brzęczą oraz czy nie ma tzw głuchego dźwięku (bez wybrzmienia). Jeśli tak jest, może to być kwestia regulacji basówki – poproś sprzedawcę, żeby wyregulował ją tak, żeby wyeliminować problem. Jeśli nie wyeliminuje problemu, nie kupuj tego instrumentu.

7. Czy potencjometry nie trzeszczą?

Podłączony bas do pieca sprawdzamy pod kątem sprawności potencjometrów (Volume musi być odkręcona na 100% ). Każdą gałką ruszamy kilkakrotnie w lewo i w prawo nasłuchując, czy nie generują one szumów i trzasków.

8. Czy gniazdko na kabel jest mocno przymocowane i czy nie ma trzasków?

Gniazdko przy delikatnym ruszaniu kablem nie powinno generować żadnych zakłóceń w postaci trzasków, brumów.

Każdy z wyżej wymienionych podpunktów powinien być spełniony. Daje nam to pewność, że instrument jest sprawny technicznie, a granie na nim przysporzy nam samych miłych doświadczeń. Jeśli czujesz niedosyt wiedzy na temat zakupu instrumentu i chciałbyś się dowiedzieć trochę więcej o rodzajach body, pickupach itd. odsyłam Cię do artykułu: „Jak wybrać gitarę basową”, w którym to poruszane są bardziej techniczne aspekty wyboru basu.

Zbliżając się powoli do końca wpisu chciałem podkreślić, że zakup basu nie jest wiążący, zawsze możecie go odsprzedać, wymienić, czy kupić inny. Z doświadczenia swojego i kolegów wiem, że jest to wieczne poszukiwanie „tej” jedynej basówki. Niestety nie ma uniwersalnych instrumentów, każdy brzmi inaczej, każdy poradzi sobie inaczej w danej sytuacji. Dlatego sami powinniście szukać, eksperymentować, testować, aż znajdziecie instrument dla siebie.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry