Roland

Roland

Roland to jedna z największych firm działających w światowym elektronicznym przemyśle muzycznym, która powstała 18 kwietnia 1972 roku w Osace.

Celem założycieli była produkcja instrumentów muzycznych z zastosowaniem elektronicznej technologii. Aby osiągnąć ten cel, stworzono specjalne laboratoria do prowadzenia prac nad tworzeniem i doskonaleniem elektronicznych źródeł dźwięku.

W 1973 roku skonstruowano pierwszy japoński syntezator SH-1000, w którym dźwięk wytwarzany był przez analogowy generator. Dzięki zwartej budowie i przystępnej cenie zdobył on bardzo dużą popularność wśród muzyków.

Drugim debiutem w roku 1973 było elektroniczne pianino EP-10. Kolejne lata były dla firmy Roland okresem nieustannego rozwoju oraz zdobywania coraz większej popularności na światowych rynkach.

W latach 1974-1975 skonstruowano taśmowy echo-pogłos RE-201 oraz serię znakomitych wzmacniaczy gitarowych serii JC (JC-60 i JC-120) - pierwsze na świecie wzmacniacze gitarowe z wbudowanym efektem typu "chorus".

W roku 1976 powstał pierwszy japoński syntezator systemowy SYSTEM-700. W 1977 roku, kiedy to sprzedaż produktów firmy Roland osiągnęła wartość 5 miliardów jenów, stworzony został syntezator gitarowy GR-500. Dzięki temu urządzeniu dostęp do szerokiej palety syntetycznych brzmień stał się także możliwy dla gitarzystów. W okresie tym firma systematycznie powiększała powierzchnię produkcyjną i liczbę fabryk oraz przedstawicielstw zagranicznych, tworząc spółki "Joint Venture" w Australii, Stanach Zjednoczonych (1978), w Wielkiej Brytanii, Niemczech Zachodnich, Kanadzie, Danii (1981), Belgii (1982), Nowej Zelandii, Włoszech, Tajwanie (1986), Szwajcarii (1988).

Produkcja poszczególnych modeli instrumentów rozłożona została na zakłady znajdujące się na różnych kontynentach. Rozwój oraz wzrost znaczenia firmy, stał się między innymi przyczyną zainteresowania kooperacją z Rolandem konkurencyjnych firm, w tym również amerykańskich. Jeden z owoców tej współpracy to przyjęcie, wspólnie z amerykańską firmą Sequential Circuits Ltd. systemu MIDI (Musical Instruments Digital Interface - cyfrowy interfejs instrumentów muzycznych).

System MIDI umożliwia kablowe łączenie ze sobą różnych syntezatorów i granie na przykład klawiaturą jednego na brzmieniach drugiego. Ponadto, pozwala on na rejestrowanie granego materiału muzycznego w tak zwanym sequencerze lub komputerze wyposażonym w specjalny program (zapis cyfrowych informacji o zagranych w danym momencie dźwiękach-nutach).

Firmy Roland oraz Sequential Circuits wyprodukowały w 1983 roku pierwsze na świecie dwa syntezatory wyposażone w MIDI: JUPITER 6 (Roland) oraz PROPHET 600 (Sequentiaql Circuits). System MIDI stał się odtąd standardowym elementem każdego syntezatora, sequencera, a obecnie również procesorów efektów, mikserów cyfrowych itp.

Ważnym osiągnięciem firmy było wyprodukowanie na przełomie lat 1986/1987 syntezatora D-50, opartego na nowej wówczas, cyfrowej technologii kreowania dźwięku, zwanej syntezą LA (liniowo-arytmetyczną). Syntezator ten był przez kilka lat jednym z najpopularniejszych instrumentów na świecie.

Działalność firmy Roland nie sprowadza się jednak do produkcji samych instrumentów. Od kilku lat tworzy ona i rozwija sieć własnych szkół muzycznych (w chwili obecnej nie w Polsce) wyposażanych w instrumenty tej firmy. Każdego roku firma wprowadza na rynek nowe modele instrumentów muzycznych oraz współpracujące z tymi instrumentami urządzenia.

Obecna oferta handlowa firmy Roland obejmuje szeroką gamę modeli cyfrowych: keyboardów, syntezatorów, fortepianów i pianin, urządzeń studyjnych, zestawów perkusyjnych, procesorów i efektów gitarowych, wzmacniaczy i głośników a także peryferyjnych urządzeń komputerowych oraz wizualnych.

Pokaż wszystkie produkty producenta Roland

Wybrane produkty firmy Roland