Złącza stosowane na estardzie

Zobacz Złącza w sklepie Muzyczny.pl

Podczas podłączania naszego systemu mamy styczność z wieloma różnymi przewodami oraz gniazdami. Patrząc choćby na tył naszego miksera zadajemy sobie pytanie, dlaczego jest aż tyle różnych gniazd i czemu one służą? Czasem dane złącze widzimy pierwszy raz w życiu, stąd w powyższym artykule opiszę te najpopularniejsze, jakie wykorzystujemy w sprzęcie estradowym dzięki czemu będziemy wiedzieć jakie złącze czy też przewód potrzebujemy.

Złącze Chinch

A właściwie złącze RCA, potocznie zwany jak wyżej. Jedno z najpopularniejszych złączy używany w sprzęcie audio. Złącze posiada centralnie pin sygnałowy a na zewnątrz masę. Najczęściej używany do podłączenia odtwarzacza CD lub też innego źródła sygnału do naszego miksera. Czasem taki przewód jest wykorzystywany do połączenia miksera wraz z końcówką mocy.

Złącza RCA marki Accu Cable

Złącza RCA marki Accu Cable , źródło: muzyczny.pl

Złącze Jack

Kolejne bardzo popularne złącze. Rozróżniamy dwa typy złącza „jack”, potocznie zwane mały i duży. Duży Jack posiada średnicę 6,3mm, mały Jack (zwany również minijack) posiada średnicę 3,5mm. Istnieje również trzeci rodzaj, tzw. mikrojack posiadający średnicę 2,5mm stosowany zazwyczaj jako złącze w telefonach. W zależności od ilości pierścieni mogą występować jako mono (jeden pierścień), stereo (2 pierścienie) lub więcej, w zależności od zastosowania.

Jack 6,3mm stosowany jest przede wszystkim w sprzęcie studyjnym oraz instrumentach muzycznych (np. połączenie gitary ze wzmacniaczem czy też podłączenie słuchawek). Ze względu na swój rozmiar jest najbardziej odporny na uszkodzenia.

Jack 3,5mm występuje najczęściej w urządzeniach przenośnych oraz kartach dźwiękowych. (np. w komputerowej karcie dźwiękowej, odtwarzaczu mp3).

Zaletą takiego wtyku jest jego szybkość łączenia oraz brak możliwości „odwrotnego” połączenia. Z wad trzeba wymienić kiepską wytrzymałość mechaniczną oraz w trakcie manipulowania wtykiem mogą wystąpić liczne przepięcia i zwarcia co powoduje zakłócenia w obwodzie sygnałowym.

Poniżej w kolejności rosnącej, microjack, minijack mono, mininack stereo oraz duży Jack stereo.

microjack,  minijack mono, mininack stereo, duży Jack stereo

microjack, minijack mono, mininack stereo, duży Jack stereo, źródło: Wikipedia

Złącze XLR

Najbardziej masywne oraz odporne na uszkodzenia złącze sygnałowe jakie na chwile obecną jest produkowane. Popularnie nazywane również „Canon”. Zastosowanie w estradzie tego wtyku jest bardzo szerokie, od łączenia końcówek mocy (ze sobą) po połączenia mikrofonowe, jak i również na wejściach/wyjściach większości profesjonalnego sprzętu. Wykorzystywane jest również do przesyłania sygnału w standardzie DMX.

Podstawowe złącze składa się z trzech pinów (złącze męskie- piny, złącze żeńskie- otwory)

Pin 1- masa

Pin 2- plus- sygnał

Pin 3- minus, odwrócony w fazie.

Istnieje wiele odmian złączy XLR z różną ilością pinów. Czasem można spotkać cztero, pięcio lub nawet siedmio pinowe złącza.

Neutrik NC3MXX złącze 3-pin

Neutrik NC3MXX złącze 3-pin, źródło: muzyczny.pl

Speakon

Złącze stosowane głownie w profesjonalnym sprzęcie. Obecnie jest standardem w systemach nagłośnieniowych. Służy do połączenia końcówek mocy z kolumnami głośnikowymi lub też do łączenia bezpośrednio kolumny z kolumną. Wysoka odporność na uszkodzenia, zaprojektowane z systemem blokującym, dzięki czemu nikt nam nie wyrwie przewód z urządzenia.

Wtyk ten posiada cztery piny, najczęściej wykorzystujemy pierwsze dwa (1+ i 1-).

Neutrik NL4MMX złącze Speakon

Neutrik NL4MMX złącze Speakon, źródło: muzyczny.pl

IEC

Potoczna nazwa popularnego złącza sieciowego. Występuje trzynaście rodzajów złączy żeńskich oraz męskich. Nas szczególnie interesuje złącza typu C7, C8, C13 oraz C14. Pierwsze dwa popularnie nazywane są „ósemką” ze względu na swój wygląd, końcówkę przypominającą cyfrę 8. Złącza te nie posiadają przewodu ochronnego PE i zazwyczaj są stosowane w urządzeniach małej mocy, jako przewody zasilające w mixerach, odtwarzaczach CD. Nazwa IEC głównie jednak odnosi się do złączy typu C13 i C14, bez używania jakichkolwiek kwalifikatorów. Jest to bardzo popularny oraz rozpowszechniony typ stosowany szeroko w różnym rodzaju sprzęcie elektronicznym, w naszym przypadku zazwyczaj do końcówek mocy, zasilania case konsoli (jeśli ma takowe wyjście) oraz oświetlenia. Na popularność tego typu złącza znacznie wpłynęła jego szybkość oraz prostota montażu. Posiada przewód ochronny.

Monacor AAC-170J

Monacor AAC-170J, źródło: muzyczny.pl

Podsumowanie

Podczas zakupu konkretnego modelu warto zwrócić uwagę na wytrzymałość mechaniczną danego złącza, gdyż jest to jeden najczęściej eksploatowanych elementów w naszym zestawie. Ze względu na to, nie warto szukać oszczędności i wybierać tańsze odpowiedniki. Wiodącymi producentami złączy popularnie stosowanych w estradzie są: Accu Cable, Klotz, Neutrik, 4Audio, Monacor. Polecam wybór potrzebnych nam komponentów z wyżej wymienionych firm, jeśli chcemy cieszyć się długą, bezawaryjną pracą.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry