Gitary - części

Poradniki w grupie Gitary - części


Gitary - części w naszym sklepie muzycznym

W tej kategorii możemy znaleźć wszystkie elementy, z których wykonana jest gitara. Wiele z nich ulega po pewnym czasie zużyciu np. progi czy potencjometry.

Progi to metalowe płytki umieszczone na gryfie gitary. Struna opiera się na progu i tym samym skraca swoją długość czyli zmienia się wysokość dźwięku. Gitary klasyczne mają najczęściej 19 progów, akustyczne 20-22, natomiast gitary elektryczne od 21 do 24. Najpopularniejsze rozmiary progów to jumbo oraz medium jumbo.

Typowe gitary elektryczne są wyposażone najczęściej w dwa potencjometry: regulację głośności oraz ton. Z czasem, podczas kręcenia potencjometrem możemy usłyszeć niepokojące szumy. Jeżeli przeczyszczenie pokrętła nie pomaga, należy potencjometr wymienić, gdyż mają one swoją ograniczoną żywotność.

Klucze są umieszczone na samym końcu gryfu i służą do napinania strun, czyli innymi słowy do ustawiania stroju instrumentu. Zużyte bądź źle zamontowane klucze mogą powodować rozstrajanie gitary. Wyróżniamy między innymi stroiki z otwartym oraz zamkniętym mechanizmem oraz klucze blokowane.

Przetwornik gitarowy inaczej zwany przystawką czy pickup’em to element, który przetwarza wibracje strun do postaci sygnałów elektrycznych. To jak zabrzmi gitara, jest od niego silnie uzależnione. Dwa podstawowe rodzaje przystawek to: single-coil oraz humbucker. Przetworniki typu single-coil (jednocewkowe) są bardzo czułe na zakłócenia zewnętrzne. Dają one bardziej jasny i klarowny dźwięk. Humbuckery z kolei są zbudowane z dwóch cewek połączonych w tak zwanej przeciwfazie. To rozwiązanie uodparnia je na zakłócenia zewnętrzne. Produkują również mocniejszy sygnał niż single-coil, dlatego lepiej nadają się cięższych odmian muzyki. Najbardziej znani producenci przetworników gitarowych to między innymi DiMarzio, Seymour Duncan czy EMG, które specjalizuje się produkcji tak zwanych przystawek aktywnych, które to posiadają dodatkowy preamp.

Mostek to element przenoszący drgania strun na pudło rezonansowe instrumentu. Gitary klasyczne oraz akustyczne posiadają mostek stały. W gitarach elektrycznych, może się spotkać z mostkiem ruchomym, tak zwanym floyd-rose. Poruszamy nim za pomocą specjalnej wajchy, obniżając lub podwyższając w ten sposób wysokość dźwięku. Niektóre mostki mają specjalne blokady, dzięki którym gitara rzadziej się rozstraja oraz pozwala na założenie strun w druga stronę.

Pozostałe części jakie znajdziemy w sklepie to:
- siodełko, czyli element znajdujący się na początku podstrunnicy, które odpowiedzialne jest za utrzymanie prawidłowej odległości między strunami.

- przełączniki - pozwalają na wybranie odpowiedniej przystawki; inną odmianą są tak zwane kill switch, które służą do odcinania sygnału - używane np. przez Toma Morello.


Wybrani producenci w grupie Gitary - części

Firma AKMUZ powstała w 1997 roku. Położenie geograficzne to centrum Polski oraz Europy. Przedmiotem działalności firmy jest : - Hurtowa sprzedaż instrumentów oraz akcesorii muzycznych w sieci sklepów detalicznych na terenie całego kraju, - (...)

Akmuz - lista produktów

Alice to producent różnego typu akcesoriów gitarowych. Wszystkie produkty firmy cechuje bardzo dobra jakość i przystępne ceny. Produkty Alice zdobywają coraz większą popularność na całym świecie i cieszą się zainteresowaniem zarówno początkujących (...)

Alice - lista produktów

Boston to producent niezbędnych akcesoriów oraz sprzętu muzycznego. Dobra jakość wykonania i atrakcyjne ceny sprawiają, że produkty Boston stają się coraz bardziej popularne na całym świecie. W ofercie firmy znajduję się wszystko co niezbędne (...)

Boston - lista produktów

Firma Canto - Prusakowski rozpoczęła działalność w latach osiemdziesiątych. Założył ją ojciec Darka Prusakowskiego (obecnego szefa), pan Leszek Prusakowski. Początkowo była to mała rodzinna produkcja wyrobów kaletniczych. W tamtym okresie firma nie (...)

Canto - lista produktów

DiMarzio (DiMarzio Musical Instrument Pickup) to amerykańska firma, która została założona w połowie lat 70-tych w Nowym Yorku przez Larrego Dimarzio. Firma produkująca osprzęt do gitar elektrycznych, gitar basowych i gitar akustycznych. Znana jest (...)

DiMarzio - lista produktów

Dunlop to amerykańska firma wytwarzająca profesjonalne efekty gitarowe oraz akcesoria dla gitarzystów (kostki, paski, slide′y, kapodastry). Produkty Dunlop są bardzo popularne wśród muzyków. Najsłynniejszym efektem firmy Dunlop do gitar jest (...)

Dunlop - lista produktów

Fender to wiodący na światowym rynku producent gitar i wzmacniaczy, a sama nazwa jest nierozłącznie związana z historią współczesnego przemysłu muzycznego. Instrumenty marki Fender takie jak: Telecaster, Stratocaster, Precision Bass czy Jazz (...)

Fender - lista produktów

Framus to niemiecki producent ekskluzywnych gitar elektrycznych i akustycznych oraz wzmacniaczy gitarowych i strun. Firma powstała w 1946 roku i od początku swojej działalności zaskarbiła sobie rzeszę fanów w całej europie. Asortyment produktów z (...)

Framus - lista produktów

Gewa od momentu utworzenia w roku 1925 przez Georg Walther w Adorf zwanym „muzycznym zakątkiem Vogtlandu“ stawia sobie jako najwyższy priorytet ciągłe ulepszanie instrumentów, bezproblemowy serwis, jak i ciągłą orientację na (...)

Gewa - lista produktów

Orville Gibson założyciel firmy Gibson, zaczął swoją karierę lutniczą od budowy mandolin w Kalamazo w Michigan. W latach 20-tych XX wieku, Gibson stał się liderem w budowie gitar dzięki modelowi Gibson L-5. Wielkie powodzenie gitary Fender (...)

GIBSON - lista produktów

Groove Tubes to amerykański producent lamp elektronowych. Firma posiada ponad 30-letnie doświadczenie w budowie i projektowaniu lamp do wzmacniaczy gitarowych oraz audio. Z usług GT korzystają najwięksi producenci wzmacniaczy z firmą Fender na (...)

Groove Tubes - lista produktów

Karl Höfner GmbH & Co. KG. została założona przez mistrza skrzypiec Karla Höfnera w 1887 roku. Stała się ona liderem w produkcji instrumentów od szkolnych po mistrzowskie. Do dziś jako manufaktura wytwarza instrumenty lutnicze z zachowaniem (...)

Hoefner - lista produktów

Marka Ibanez jest częścią koncernu Hoshino Gakki, który w 1908 r. rozpoczął swoją działalność w sprzedaży instrumentów muzycznych, jako dział firmy prowadzącej sieć księgarni – Hoshino Shoten. Produkcję gitar i akcesoriów muzycznych (...)

Ibanez - lista produktów

Marshall Amplification to brytyjska firma założona w 1960 do dzisiaj jest zarządzana przez swojego założyciela Jima Marshall′a. Jim Marshall prowadził w latach 60-tych sklep muzyczny w którym sprzedawał gitary Fendera i Gibsona. Sklep był (...)

Marshall - lista produktów