Jak dobrać efektor DJ?

Zobacz Dee Jay w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Efekty w sklepie Muzyczny.pl

Bardzo często w klubie czy też podczas słuchania setów/składanek z naszą ulubioną muzyką słyszymy różne, ciekawe brzmienia w trakcie przejść między piosenkami. To efektor – urządzenie odpowiedzialne za wprowadzanie nietypowych dźwięków podczas miksowania. Jego wybór nie jest tak prosty jak się wydaje i zależy od wielu czynników. Jak zatem dokonać właściwego wyboru? O tym w powyższym artykule.

Jakie możliwości daje efektor?

W zależności od modelu na jaki się zdecydujemy otrzymujemy urządzenie które daje nam do dyspozycji dziesiątki a czasem nawet setki rozmaitych efektów które możemy wprowadzać w każdym dowolnie wybranym przez nas momencie. W najprostszych efektorach (jakie znajdziemy choćby w droższych mixerach) mamy ich od kilku do kilkunastu, w bardziej rozbudowanych modelach od kilkudziesięciu do nawet kilkuset.

Na początku nim poznamy jego pełne możliwości warto wiedzieć, co kryje się pod tajemniczymi nazwami efektów. Poniżej opis najpopularniejszych i najczęściej używanych:

Echo ( delay) – efekt którego nie trzeba tłumaczyć. Włączamy i słyszymy jak dźwięk się odbija.

Filter – dzięki niemu możemy wycinać lub podbija dane częstotliwości, dlatego też wyróżniamy różne typy filtracji. Działanie można porównać do equalizera w mixerze.

Reverb – inaczej pogłos. Działa na zasadzie bardzo krótkich opóźnień, symulując efekt różnych pomieszczeń. W jednym momencie możemy się przenieść np. do katedry, w drugim do wielkiej hali itp.

Flanger – efekt przypominający spadający samolot/odrzutowiec. Często spotykany w urządzeniach marki Pioneer pod nazwą „jet”.

Distorsion – imitacja przesterowanego dźwięku. Efekt podobnie jak wymienione wyżej możemy odpowiednio modulować uzyskując przy tym brzmienia takie jakie nam się podobają.

Isolator – działa podobnie jak Filter aczkolwiek nie do końca tak samo. Wycina lub podbija wybrane częstotliwości.

Slicer – efekt polegający na „cięciu” dźwięku, tj. krótkich i szybkich wyciszeń zsynchronizowanych z bitem.

Pitch Shifter – polega na zmianie „wysokości” (tonacji) dźwięku bez zmiany jego tempa.

Vocoder – dzięki niemu mamy możliwość „zniekształcenia” dźwięku, wokali

Sampler – nie jest to typowy efekt jak wymienione wyżej, aczkolwiek warto o nim wspomnieć.

Zadaniem samplera jest „zapamiętanie” wybranego przez nas fragmentu muzyki oraz zapętlenia, tak by odtwarzany był w kółko.

Po wybraniu odpowiedniego efektu możemy również zmieniać jego parametry, np. intensywność efektu, czas trwania lub zapętlenie, częstotliwość, tonacje itp. Krótko mówiąc mamy możliwość uzyskania takiego brzmienia, jakiego oczekujemy.

Pioneer RMX-500

Pioneer RMX-500, źródło: Pioneer

Jaki efektor bedzie pasował do mojej konsoli?

Skoro już znamy część możliwości jakie możemy uzyskać, czas na jego wybór. Nie ma tutaj zbyt wielkiej filozofii. To jaki efektor będzie pasował do naszej konsoli jest ściśle uzależnione od naszego mixera a właściwie posiadania stosownych wejść i wyjść. Poniżej krótki opis w jaki sposób podłączać efektor i co uzyskamy, jeśli nasz sprzęt jest lub nie wyposażony w odpowiednie funkcje.

W pętli efektowej

Jest to możliwie najlepszy sposób, niestety zależny od naszego mixera a konkretnie od tego czy posiadamy stosowne wyjścia/wejścia w tylnym panelu. Do podłączenia efektora potrzebujemy wyjście wysyłające sygnał do procesowa oraz wejście na powrót wzbogaconego o efekt sygnału. Zwykle są one oznaczone jako osobna sekcja. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość zakupu efektora dowolnej firmy oraz wprowadzanie efektów na dowolnie przez nas wybrany kanał podczas miksu. Wadą jest koszt mixera który zwykle jest droższy od takiego, który nie posiada dedykowanej pętli efektowej.

Między źródłami sygnału

Efektor „wpinamy” między nasze źródło sygnału (player, gramofon itp.) a mixer. Takie podłączenie daje nam możliwość wprowadzania efektów na kanał między którymi został wpięty nasz dodatkowy sprzęt. Wadą takiego połączenia jest możliwość obsługi tylko jednego kanału. Zaletą, dość niewielką, jest to iż nie potrzebujemy dedykowanych wejść/wyjść.

Między mixerem a wzmacniaczem

Dosyć prymitywna metoda nie pozwalająca wykorzystać możliwości efektora w 100%. Działaniem efektora zostanie poddany sygnał który (tzw. suma sygnałów wychodząca z mixera) bezpośrednio trafia do wzmacniacza oraz na kolumny. Nie mamy możliwości wprowadzania efektów osobno na wybrany przez nas kanał. Możliwość ta nie wprowadza ograniczeń sprzętowych, gdyż nie potrzebujemy dodatkowych wejść/wyjść.

Wbudowany efektor w mixerze

Jedna z wygodniejszych metod ponieważ nie musimy nic podpinać i wszystko mamy pod ręką aczkolwiek takie rozwiązanie ma kilka wad. Między innymi, ograniczone możliwości oraz mała liczba efektów połączona z wysoką kwotą zakupu mixera.

Numark 5000 FX DJ mikser z efektorem

Numark 5000 FX DJ mikser z efektorem, źródło: Muzyczny.pl

W jaki sposób mogę obsługiwać efektor?

Wyróżniamy cztery możliwości:

• Za pomocą gałek (w przypadku wbudowanego efektora w mixerze)

• Za pomocą touch pada (Korg Kaoss)

• Za pomocą Jog’a (Pioneer EFX 500/1000)

• Za pomocą promienia lasera (Roland SP-555)

Wybór odpowiedniego sterowania zostawiam do indywidualnej interpretacji. Każdy z nas ma inny gust, preferencje oraz spostrzeżenia dlatego też decydując się na konkretny model należy wybrać taką możliwość obsługi jaka nam odpowiada.

Podsumowanie

Efektor umożliwia stworzenie całkiem nowych brzmień w czasie rzeczywistym, które dzięki zastosowaniu odpowiednich efektów, nadadzą twoim mixom całkiem nowego wymiaru wprowadzając słuchaczy w zachwyt.

Wybór konkretnego modelu zależy od nas samych. Uściślając to stwierdzenie musimy wybrać, czy chcemy uniknąć plątaniny w kablach kosztem mniejszej liczby funkcji czy na przykład, bardziej odpowiada nam sterowanie panelem dotykowym niż obrotowymi gałkami.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry