e-mail: sklep@muzyczny.pl

godziny otwarcia:
poniedziałek - piątek 10-18
sobota 10-14

99%
Kupujących wyraziło
o nas pozytywną opinię
"super polecam i liczę na owocną współpracę "

Jaką wytwornice dymu kupić?

Przeglądając oferty sklepowe czy też portale aukcyjne w poszukiwaniu wytwornicy dymu można zauważyć, że poza konkretnymi parametrami pracy mamy też do wyboru typ wytwarzanej mgły. Klasyczna, ciężkiego dymu, a może hazer? Na jaki zatem się zdecydować? Który sprawdzi się najlepiej w określonym zastosowaniu? O tym kilka słów niżej.

Wytwornica dymu – ogólnie
Najprościej mówiąc, jest to efekt wytwarzający „mgłe”. Zasada działania jest prosta, do urządzenia wlewamy specjalny płyn i następnie je włączamy. Czekamy aż nagrzeje się grzałka, zwykle trwa to kilka minut. Po nagrzaniu naciskamy przycisk znajdujący się w pilocie i otrzymujemy chmurę dymu, która tworzy atmosferę podczas danego występu, dodatkowo uwidaczniając promienie oświetlenia.

Rodzaje
Obecnie możemy wyróżnić trzy główne rodzaje wytwornic dymu. Dzielimy je ze względu na typ tworzonej mgły. Są to:
• wytwornice mgły
• wytwornice ciężkiego dymu (niskiego)
• hazery (wytwornice lekkiego dymu)

, źródło: Muzyczny.pl

Wytwornice mgły
Wytwornica mgły to jedna z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych rozwiązań. Można powiedzieć, jest to opcja między hazerem, a ciężkim dymem. Tworzy długi i wąski strumień, roznoszący się po całej scenie lub sali.

Bardzo popularne rozwiązanie niosące za sobą określone wady i zalety. Z jednej strony, sprzęt ten jest niedrogi i prosty w użytku, z drugiej zaś nie zawsze i wszędzie można go stosować.

Wytwornica mgły firmy ADJ
Wytwornica mgły firmy ADJ, źródło: Muzyczny.pl

Wytwornice ciężkiego dymu
Dzięki swojej konstrukcji wydmuchiwany dym ma obniżoną temperaturę, przez co jest cięższy od powietrza i unosi się tuż nad ziemią. Rozwiązanie nieco droższe i dające wyraźnie inny efekt niż omawiane wyżej.

Szczególne zastosowanie znajdą tam, gdzie chcemy uzyskać efekt „tańca w obłokach” lub nisko osadzonych chmurach.

Antari ICE wytwornica ciężkiego dymu
Antari ICE wytwornica ciężkiego dymu, źródło: Muzyczny.pl

Hazery
Hazer, czyli potocznie mówiąc lekki dym. Zasadnicza różnica polega na tym, że tutaj nie mamy silnego strumienia wydostającego się bezpośrednio z dyszy a mgłę, pierwotnie rozrzedzoną przez wentylatory która od razu mieszana jest z powietrzem. Nie otrzymujemy skoncentrowanej wiązki, lecz bardziej rozrzedzoną i przejrzystą.

Hazery znajdują szczególne zastosowanie tam, gdzie występują kamery, ponieważ zwykły dym szybko przysłoniłby ich obraz.

Antari HZ-100 Hazer
Antari HZ-100 Hazer, źródło: Muzyczny.pl

Parametry wytwornicy dymu
Dobrze, wybraliśmy już typ jaki nas interesuje, teraz czas spojrzeć na parametry. W przypadku konkretnego wyboru warto zwrócić uwagę na:

• pobór mocy
Główny czynnik świadczący o sprawności „dymiarki”. Moc wybieramy w zależności od zastosowania. Na małe imprezy, domówki, wystarczy nam 400-800W. Kiedy zamierzamy używać sprzętu komercyjnie, warto zdecydować się na większą moc, która niesie za sobą większą wydajność.

• czas podgrzania
Mówi o tym, ile wytwornica potrzebuje czasu, aż się nagrzeje do normalnej pracy. Poza tym patrzymy na:

• wydajność
• pojemność zbiornika płynu
• zużycie płynu
• zabezpieczenia (termiczne, itp.)
• sterowanie

Większość modeli z niższej półki cenowej ma stosunkowo proste sterowanie, przewodowy sterownik z możliwością włączania/wyłączania (spotykamy też bezprzewodowe sterowniki). Nieco droższe, bardziej zaawansowane modele mają dodatkowe funkcje (np. timer, regulowaną siłę wydmuchu czy też konkretne tryby pracy) lub możliwość sterowania za pomocą DMX.

Podsumowanie
Wybierając wytwornicę dymu musimy wstępnie przemyśleć w jakich warunkach będzie eksploatowana. Po zakupie, by zapewnić stosunkowo bezawaryjną pracę, warto inwestować w płyn o należytej jakości, co na pewno przyczyni się do wydłużenia żywotności wybranego sprzętu.

Napisz komentarz

Drogie czytelniczki / drodzy czytelnicy.
Wszystkie komentarze są moderowane, z tego też powodu proszę nie umieszczać komentarzy obraźliwych.
Komentarz nie może zawierać linków do innych stron.

Wasze komentarze będą ukazywać się z pewnym opóźnieniem.

Proszę odpowiedzieć na pytanie:

Nazwa czytanego artykułu to:

  Jaką wytwornice dymu kupić?

  gitara akustyczna w muzyczny.pl

  sklep z perkusjami

  sklep muzyczny z gitarami

Zobacz w sklepie