Jakie blachy perkusyjne wybrać?

Zobacz Instrumenty perkusyjne w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Talerze perkusyjne w sklepie Muzyczny.pl

Wybór i dobranie odpowiednich czyneli perkusyjnych potocznie nazywanymi blachami może stanowić nie lada problem i to nie tylko początkującym perkusistą, ale i tym co już grają od lat. Mamy na rynku wiele firm produkujących czynele perkusyjne. Każda z nich ma w swoim asortymencie po co na mniej kilka modeli dedykowanych określonej grupy perkusistów.

Blachy możemy kompletować pojedynczo jaki również zakupić cały komplet danego modelu. Część perkusistów miesza nie tylko modele ale i marki szukając w ten sposób unikalnego połączenia i brzmienia. Trzeba pamiętać, że blachy muszą ze sobą współgrać, dlatego też dobór odpowiednich wcale wbrew pozorom nie jest taki łatwy. Z tego też względu często początkującym perkusistom zaleca się by kupowali cały zestaw danego modelu tzw. sety, które są wykonane z tego samego materiału i tą samą technologią. Do produkcji blach najczęściej wykorzystuje się mosiądz, brąz lub nowe srebro. W niektórych seriach wykorzystuje się cienkie warstwy złota.

Amedia Ahmet Legend wykonana ze stopu brązu B20

Amedia Ahmet Legend wykonana ze stopu brązu B20, źródło: Muzyczny.pl

Poszczególni producenci utrzymują w największej tajemnicy dokładną recepturę stopu z jakiego dany czynel jest wytworzony. I właśnie dlatego blachy wykonane z tego samego stopu przez różnych https://muzyczny.pl/435_informacja_o_producencie_Zildjian.html brzmią zupełnie różnie. Na cenę danej blachy wpływa nie tylko materiał z jakiego powstał, ale przede wszystkim technologia jaką został on wykonany. Zdecydowanie bardziej wartościowymi i znacznie droższymi czynelami są te blachy, które zostały wykonane ręcznie niż te co powstały w drodze produkcji taśmowej. Oczywiście produkcja taśmowa zdominowała większość rynku i teraz maszynowo są wyrabiane zarówno serie niskobudżetowe, jak i te profesjonalne.

Blachy wykute ręcznie mają z kolei swój unikalny i niepowtarzalny charakter ponieważ nie ma dwóch identycznie brzmiących talerzy. Ceny takich ręcznie kutych czyneli sięgają po kilka tysięcy złotych, gdzie w przypadku tych co zjechały z taśmy możemy cały komplet nabyć już za kilkaset zł. Do najbardziej budżetowych i zarazem najczęściej wybieranych przez początkujących perkusistów należą te, które zostały wykonane z mosiądzu. Zaletą tych blach jest niewątpliwie ich duża wytrzymałość, dlatego też świetnie nadają się one do ćwiczeń. Blachy wykonane z brązu są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne dlatego bardzo istotna jest prawidłowa technika gry, by uniknąć ich pęknięcia.

Ręcznie kuty Meinl Byzance

Ręcznie kuty Meinl Byzance, źródło: Muzyczny.pl

Blachy perkusyjne możemy podzielić na kilka kategorii, a do podstawowych zaliczmy: podział ze względu na ich budowę i rozmiar w calach : splash (6″-12″) ; hi-hat (10″-15″) ; crash (12″-22″) ; ride (18″-30″) ; china (8″-24″) oraz grubość: paperthin, thin, medium thin, medium, medium heavy, heavy.

Na początku naszej przygody z perkusją wystarczy nam hi-hat i ride, więc jeżeli mamy ograniczony budżet, albo nie chcemy kupować całego budżetowego seta tylko np.: coś z wyższej półki to możemy rozpocząć nasze kompletowanie od tych dwóch, a w zasadzie trzech blach, bo na hi-hat przypadają dwie. Później stopniowo możemy sobie dokupić crash, następnie splash i z reguły na zakończenie kupujemy china.

Do najbardziej znanych w świecie producentów czyneli perkusyjnych należą: Paiste, Zildjian, Sabian, Istanbul Agop, Istanbul Mehmet. Każda z tych marek ma w swojej ofercie po kilkanaście serii zarówno tych budżetowych jak i tych przeznaczonych dla wytrawnych perkusistów, których cena kompletu dorównuje cenie dobrego zestawu bębnów. Np.: Paiste dla poczatkujących ma serię 101, których zestaw kupimy już za kilkaset złotych.

Natomiast dla profesjonalnych perkusistów ma bardzo znaną wręcz kultową serię 2002, która świetnie sprawdza się w rockowym graniu choć również z dużą popularnością wykorzystywana jest w innych gatunkach. Zildjian dla zawodowców ma serię A Custom oraz serię K często używaną zarówno przez rockmenów jak i jazzmanów, natomiast dla perkusistów z mniejszą zasobnością portfela oferuje serię ZBT. Dość dużą popularnością wśród zestawów niskobudżetowych ciszą się talerze niemieckiego producenta marki Meinl, które są dobrą propozycją dla początkujących perkusistów szukających nieźle brzmiących i wytrzymały blach do ćwiczenia.

Zildjian A Custom - zestaw

Zildjian A Custom – zestaw, źródło: Muzyczny.pl

Wybierając talerze musimy przede wszystkim pamiętać, że to bardzo ważny instrument w zestawie perkusyjnym. To one nadają większość górnych dźwięków podczas grania na perkusji, dlatego jeżeli chcemy by nasz zestaw dobrze brzmiał muszą one tworzyć wspólną symetrię z bębnami. Dobrze brzmiąca blacha to 80% dobrego brzmienia całego zestawu.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry