Sprzęt studyjny, homerecording – czy producent muzyki klubowej musi posiadać wykształcenie muzyczne?

Zobacz Sprzęt studyjny, Homerecording w sklepie Muzyczny.pl

Czy producent muzyki klubowej musi posiadać wykształcenie muzyczne?

Kim właściwie jest osoba produkująca muzykę? Według definicji do zadań producenta muzycznego należy wybór, interpretacja i aranżacja utworów muzycznych, wybór muzyków i solistów do projektu, nadzór nad nagraniem lub wykonaniem, często wybór i współpraca z reżyserem lub realizatorem dźwięku, scalanie w jeden twór odrębnie nagranych partii, ścieżek dźwiękowych czy solowych wykonań oraz nadzór nad masteringiem utworów.

W przypadku muzyki elektronicznej oraz współczesnej muzyki pop pojęcie producenta najczęściej kryje za sobą całościowe wyprodukowanie utworu, od pierwszej nuty, poprzez kompozycję, aranżację, miks aż po finalny mastering. Nic nie stoi więc na przeszkodzie aby producent był również muzykiem lub realizatorem zajmującym się brzmieniem płyty. Wszystko jest kwestią umowną.

Początek przygody z produkcją

Najprostszym sposobem na rozpoczęcie zabawy w produkcję jest zakup oprogramowania typu DAW. Może to być najpopularniejszy i jednocześnie najłatwiejszy w korzystaniu FL Studio, czy jakikolwiek inny soft, który przypadnie nam do gustu. W internecie znajduję się wiele poradników w formie pisemnej, czy też tutoriali video w serwisie youtube.

Niemniej jednak czy zakup oprogramowania czyni nas producentami? Stanowczo nie, gdyż aby zacząć przygodę z produkcją muzyki na poważnie musimy posiadać chociaż minimum wiedzy, takie meritum w pigułce. Warto zaopatrzyć się w czasopisma o tematyce audio, czy też zasięgnąć wiedzy z fachowych portali.

Każdy początkujący musi obowiązkowo zapoznać się z zagadnieniami takimi jak:

•Przedprodukcja

•Miks

•Mastering

•Dynamika

•Velocity

•Fraza

•Humanizacja

•Modulacja

•Panorama

•Automatyka

•DAW

•VST

•Limiter

•Kompresor

•Clipping

Te zagadnienia są absolutną podstawą z jaką powinien zapoznać się młody adept produkcji muzyki klubowej. Wyjaśnienie każdego z nich bez problemu znajdziemy po wpisaniu hasła wujkowi Google.

Jako takie wykształcenie muzyczne nie jest tu koniecznością, ponieważ produkcja muzyki na komputerze przy pomocy programu typu DAW nie wymaga umiejętności grania na instrumentach.

Z resztą myślicie, że każdy dobry artysta jest muzykiem z wykształcenia? Nic bardziej mylnego, duża część wybitnych osób była samoukami, bądź też po prostu nie było ich stać na pójście na studia i swoją pasję realizowali po godzinach pracy na stacji benzynowej. Przykre, lecz jak najbardziej prawdziwe. Identyczna sytuacja spotyka nas na przykład w przypadku osób uwielbiających gotować. Porównanie być może wydawać się bzdurne, jednak czy żeby być dobrym kucharzem i lubić to robić trzeba mieć wykształcenie w tym kierunku? No właśnie.

Podsumowanie

Najważniejsze są podstawy i to one pozwolą nam przygodę te rozpocząć, a i z biegiem czasu się rozwijać. Nikt od razu nie był mistrzem w tym co robi, więc nie warto się przejmować, gdy nasze pierwsze utworki będą brzmieć amatorsko. Krytyka, ale ta konstruktywna powinna być dla nas budująca i sprawić, że będziemy coraz lepsi. Warto zapisywać każdy swój pomysł, każdą melodię, którą aktualnie udało nam się ułożyć. Może zdarzyć się tak, że za jakiś czas przyda się ona do projektu, o którym w danej chwili nawet nie myśleliśmy. Rozsądnym wyjściem będzie też poszukanie bardziej doświadczonego kolegi, który zajmuję się tym już dłuższy czas.

Zdolnych producentów muzyki klubowej u nas wielu, jednak często zajmują się oni bardziej niszową muzykę i niestety nigdy nie będzie o nich tak głośno jak o ludziach produkujących popularne EDM’y. W dwójkę zawsze łatwiej ocenić daną produkcję, a i czasem taka kolaboracja może stworzyć wybuchową mieszankę, która odniesie sukces. Czemu nie?! Powodzenia.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry