Sprzęt studyjny, homerecording – jaki komputer do produkcji muzyki?

Zobacz Sprzęt studyjny, Homerecording w sklepie Muzyczny.pl

Komputer PC z przeznaczeniem do produkcji muzyki

Zagadnienie przerabiane prędzej czy później przez każdego producenta muzyki. Współczesne technologię skłaniają się ku coraz większemu użyciu wirtualnych instrumentów i cyfrowych konsolet, więc sam komputer odgrywa coraz istotniejszą rolę. Co za tym idzie potrzebujemy nowszych, szybszych, wydajniejszych urządzeń, które przy tym będą dysponowały dużą powierzchnią dyskową dla przechowywania naszych projektów i sampli.

Co powinien posiadać komputer przeznaczony do produkcji muzyki?

Przede wszystkim PC przeznaczony do pracy nad muzyką powinien posiadać wydajny, wielordzeniowy procesor, minimum 8 GB pamięci RAM (najlepiej 16 GB) i kartę dźwiękową, która wydaje się być najważniejszym elementem całego setup’u. Jest tak dlatego, że wydajna karta dźwiękowa będzie w znacznym stopniu odciążać procesor naszego zestawu. Reszta podzespołów poza naturalnie stabilną płytą główną, wystarczająco mocnym zasilaczem z zapasem mocy, nie będzie miała większego znaczenia.

Nie wolno oczywiście zapomnieć o chłodzeniu, które musi charakteryzować się wysoką sprawnością aby zapewnić bezpieczeństwo podzespołów przy wielogodzinnej pracy jakiej bez wątpienia doświadczy przyszły muzyk. Dla przykładu karta graficzna przy produkcji muzyki nie ma żadnego znaczenia, więc jak najbardziej może być ona zintegrowana na płycie głównej zwanej chipsetem.

Procesor

Powinien być wydajny, wielordzeniowy, a także posiadać kilka rdzeni wirtualnych.

Dobrze byłoby gdy był to produkt pokroju Intel’a i5 niezależnie od konkretnego modelu pracującego na 4 rdzeniach, bo tyle będziemy w stanie wykorzystać. Droższych, bardziej zaawansowanych rozwiązań nie potrzebujemy, ponieważ tak jak wyżej zostało wspomniane – dobra karta dźwiękowa w znacznym stopniu odciąży CPU.

Pamięć RAM

Czyli inaczej pamięć operacyjna, jest to pamięć o dostępie swobodnym. Podczas działania komputera w pamięci operacyjnej przechowywane są dane systemu operacyjnego i aktualnie uruchomionych aplikacji. W przypadku produkcji muzyki RAM odgrywa duże znaczenie, ponieważ uruchomione aktualnie wirtualne instrumenty zajmują dużą jej część i przy kilku wymagających wtyczkach odpalonych w jednej chwili przydaje się zasób w postaci 16 gigabajtów.

Wracając do karty

Karta dźwiękowa posiada kilka parametrów, na które przy wyborze należy zwrócić szczególną uwagę. Najważniejszymi z nich są wskaźnik SNR, czyli stosunek sygnału do szumu, a także pasmo przenoszenia częstotliwości. W pierwszym wypadku tzw. SNR musi wyróżniać się wartością w okolicach 90 dB, natomiast pasmo powinno osiągnąć zakres 20 Hz – 20 kHz. Równie ważna jest głębia bitowa na poziomie co najmniej 24 oraz częstotliwość próbkowania, która określa liczbę próbek pojawiających się na sekundę w ramach przekształcenia sygnału analogowego na cyfrowy. Jeżeli karta ma służyć do zaawansowanych operacji, wartość ta musi oscylować w granicach 192 kHz.

Przykłady

Przykład zestawu, który w zupełności wystarczy do produkcji muzyki:

• CPU: Intel i5 4690k

• Grafika: zintegrowana

• Płyta główna: MSI z97 g43

• COOLER CPU: Be Quiet! Dark Rock 3

• OBUDOWA: Be Quiet! Silent Base 800

• ZASILACZ: Corsair RM Series 650W

• DYSK SSD: Crucial MX100 256gb

• DYSK HDD: WD Carviar Green 1TB

• RAM: Kingston HyperX Savage 2400Mhz 8GB

• Dobrej klasy karta dźwiękowa

Podsumowanie

Wybór komputera do pracy z muzyką nie jest prostą sprawą, ale każdy początkujący producent będzie musiał w końcu przed nim stanąć, gdy jego stary setup nie będzie już dawał rady.

Zestaw, który został przedstawiony powyżej bez problemu sprosta wymaganiom większości DAW’ów, a za zaoszczędzone pieniądze pochodzące z rezygnacji z wyższej klasy procesora, czy niezintegrowanej karty graficznej możemy kupić wyposażenie domowego studia, np. mikrofon, okablowanie, etc. co z pewnością przyniesie nam dużo większe korzyści.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry