Akordeony jako jedne z najbardziej wszechstronnych instrumentów

Zobacz Akordeony w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Instrumenty klawiszowe w sklepie Muzyczny.pl

Akordeon jest instrumentem, który jako jeden z nielicznych ma naprawdę mega wszechstronne zastosowanie. Wynika to przede wszystkim z jego specyficznej budowy, która w porównaniu do innych instrumentów może wydawać się dość skomplikowana. I rzeczywiście jest to instrument złożony, bo jak tylko popatrzymy z zewnątrz na jego budowę to widzimy, że skała się on jakby z kilku elementów.

Tak bardzo prosto ujmując, to przede wszystkim składa się on ze strony melodycznej tej tzw. dyszkantowej, która może być klawiszowa lub guzikowa a na której to gramy prawą ręką i ze strony basowej, na której gramy ręką lewą. Obydwie te części połączone są miechem, który pod wpływem rozciągania i składania wtłacza powietrze, które wprowadza w drganie stroiki powodujące wydobycie dźwięku z instrumentu. I tego też akordeon zaliczany jest do grupy instrumentów dętych.

Co sprawia, że akordeon jest tak wszechstronnym instrumentem?

Przede wszystkim ogromna różnorodność brzmieniowa jest największym atutem tego instrumentu. Akordeon jest instrumentem posiadającym po kilka chórów zarówno po stronie melodycznej jak i basowej, a z reguły mamy ich cztery lub pięć na każdą ze stron. Posiada on registry dzięki którymi uaktywniamy, bądź wyciszamy dany chór. Prawą ręką gramy najczęściej motyw wiodący czyli np.: linie melodyczną, natomiast lewą ręką najczęściej akompaniujemy, czyli tworzymy taki podkład rytmiczno-melodyczny. Dzięki takiemu rozwiązaniu akordeon jest instrumentem samowystarczalnym i w zasadzie pod tym względem żaden inny instrument akustyczny nie może się z nim równać.

Dzięki tak ogromnym możliwością brzmieniowym instrument ten znajduje zastosowanie w każdym gatunku muzycznym począwszy od klasyki gdzie rewelacyjnie na akordeonie brzmią utwory takie jak „Toccata i fuga” d-moll Jana Sebastiana Bacha, czy „Lot trzmiela” Nikołaja Rimskiego-Korsakowa, a kończąc na typowo pisanych pod akordeon utworach jak „Libertango” Astora Piazzolli. Natomiast muzyka folklorystyczna i ludowa bez akordeonu była by bardzo uboga. Ten instrument wprowadza ogromne ożywienie i urozmaicenie przy oberkach, mazurkach, kujawiakach i poleczkach. Do takich najbardziej charakterystycznych utworów wykonywanych na akordeonie oprócz wspomnianych już powyżej należą miedzy innymi: „Czardasz” – Vittorio Monti, „Tico-Tico” – Zequinha de Abreu, „Taniec Węgierski” Johannesa Brahmsa, czy popularna „Polka dziadek”. Bez akordeonu nie można by było wyobrazić sobie biesiady weselnej za tzw. stołami. Tak więc jest to również idealny instrument do grania różnego rodzaju przyśpiewek. Można na nim grać typowo melodycznie jak również harmonicznie wykorzystując go jako instrument akompaniujący.

Nie bez przyczyny akordeon coraz częściej jest wybieranym instrumentem do nauki. Był okres kiedy to traktowano go trochę po macoszemu. Wynikało to głównie niewiedzy pewnej grupy osób, która kojarzyła akordeon tylko i wyłącznie z wiejskim weselem. I oczywiście ten instrument świetnie się sprawdza zarówno na wiejskim jaki i miejskim weselu, ale jak widać nie tylko tam. Bo doskonale odnajduje się w muzyce klasycznej, której przykłady podaliśmy powyżej jak również bardzo często wykorzystuje się go w muzyce jazzowej oraz w szeroko pojętej muzyce rozrywkowej. Może najmniejsze zastosowanie znajdzie w typowym rocku, gdzie gitary nic nie jest w stanie zastąpić, ale już w rocko polo Sławomira odnalazł się pierwszoplanowo.

Akordeon na pewno nie należy do instrumentów, które łatwo opanować. Zwłaszcza początki nauki mogą być dość trudne ze względu na stronę basową, na której gramy nie widząc jej. Wymaga to dużej cierpliwości, systematyczności i wytrwałości, choć jak już ten pierwszy etap nauki będziemy mieli za sobą, to później zdecydowanie będzie nam łatwiej. Ponieważ instrument ten dysponuje ogromnymi możliwościami, to opanowanie go na poziomie wirtuozyjnym będzie wymagało od osoby uczącej się nie tylko dużego talentu, ale i wielu lat ćwiczeń. Natomiast taki podstawowy poziom umożliwiający nam granie prostych melodii możemy osiągnąć już po pierwszym roku nauki. Ważne jest by instrument był dobrze dopasowany do wieku i wzrostu osoby uczącej się. Standardowe rozmiary akordeonów poczynając od najmniejszego do największego to: 60 basów, 80 basów, 96 basów i 120 basów. Odpowiednie dopasowanie wielkości ważny jest zwłaszcza w przypadku dzieci, gdyż zbyt duży instrument spowoduje tylko niechęć do nauki. Cena nowego akordeonu uzależniona jest od jego rozmiaru, marki i oczywiście jakości wykonania. Te budżetowe akordeony kształtują się na poziomie od 5 do 9 tysięcy złotych (np. https://muzyczny.pl/137577_ESoprani-123-KK-4137-12054-akordeon-bialy-perlowy.html). Natomiast osoby z bardziej zasobnym portfelem mogą pokusić się na zawodowy instrument np.: Hohner Morino

Oczywiście tak jak w większości instrumentów muzyczny i do akordeonów zdążyła dotrzeć najnowsza technologia. Tak więc dla wszystkich tych, którzy poszukują wysokiej klasy akordeonu cyfrowego dobrą propozycją będzie Roland FR-8.

Cyfrowy akordeon jest oczywiście propozycją dla wszystkich tych osób, które etap edukacji muzycznej mają już za sobą, ponieważ zdecydowanie do nauki najlepszy będzie instrument akustyczny.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry