Co ma największy wpływ na brzmienie gitary?

Zobacz Efekty gitarowe w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Gitary w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Gitary elektroakustyczne w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Gitary elektryczne w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Wzmacniacze i kolumny gitarowe w sklepie Muzyczny.pl

Brzmienie jest bardzo indywidualną i istotną cechą każdego instrumentu muzycznego. Właściwie to jest ono głównym kryterium, którym kierujemy się przy zakupie instrumentu. Bez względu na to czy jest to gitara, skrzypce czy fortepian, to właśnie brzmienie jest na pierwszym miejscu. Dopiero w następnej kolejności inne elementy takie jak np.: wygląd naszego instrumentu czy jego lakier powinny decydować czy dany instrument nam odpowiada czy nie. Przynajmniej taką kolejność wyboru powinniśmy się kierować kupując instrument.

Gitara należy do tych instrumentów, które posiadają własne brzmienie wynikające z jej budowy, czyli zastosowanych materiałów, jakości wykonania i wykorzystanych w instrumencie strun. Gitara może mieć również brzmienie, które zostało wykreowane przez zastosowanie różnego rodzajów przetworniki i efekty gitarowe mający za zadanie wymodelowanie brzmienia na określony sposób na potrzeby np.: danego gatunku muzycznego.

Kupując gitarę bez względu na to czy jest to gitara akustyczna czy elektryczna w pierwszej kolejności powinniśmy skoncentrować się na jakości jej naturalnego brzmienia, czyli jak ona brzmi na sucho lub inaczej mówiąc na surowo. W przypadku gitary akustycznej czy klasycznej możemy to sprawdzić od ręki zaraz po jej nastrojeniu, w przypadku gitary elektrycznej musimy ją podpiąć pod jakiś piec gitarowy. I tu trzeba pamiętać, by na takim piecu powyłączać wszelkie efekty, pogłosy itp. udogodnienia zmieniające barwę zostawiając surowe, czyste brzmienie. Najlepiej taką gitarę w sklepie muzycznym przetestować sobie na kilku różnych piecykach, wtedy będziemy mieli najbardziej realny obraz naturalnego brzmienia testowanego przez nas instrumentu.

Na brzmienie gitary wpływ ma wiele czynników, na które powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę. Np.: grubość strun ma tu bardzo duże znaczenie i np.: jeżeli nasze brzmienie jest za mało mięsiste to często wystarczy zmienić struny na grubsze. Ten prosty zabieg spowoduje, że Twoje brzmienie stanie się bardziej soczyste. Kolejnym istotnym elementem wpływającym na brzmienie naszej gitary (zwłaszcza w przypadku gitary elektrycznej ma to decydujące znaczenie) to rodzaj zastosowanego przetwornika. Zupełnie inaczej brzmi gitara na, w której zastosowane są single, a zupełnie inaczej brzmi gitara, w której mamy humbuckery. Ten pierwszy rodzaj przetworników ma zastosowanie w gitarach Fenderowskich takich jak Stratocaster i Telecaster, ten drugi rodzaj przetworników to oczywiście gitary typu Gibsonowskiego z modelami Les Paula na czele. Oczywiście z przetwornikami można eksperymentować i tworzyć różne konfiguracje dostosowując brzmienie do swoich indywidualnych oczekiwań. Natomiast takim sercem nadającym brzmienie naszej gitary, które zawsze będzie nam towarzyszyć jest oczywiście rodzaj zastosowanego drewna do jej budowy. Przystawkę czy struny zawsze możemy wymienić w naszej gitarze, natomiast np.: korpusu jest niewymienialny. Oczywiście tak naprawdę wszystko możemy wymienić z korpusem czy gryfem włącznie, ale to już nie będzie ten sam instrument, tylko zupełnie inna gitara. Nawet z pozoru dwie takie same gitary, tego samego producenta i o tym samym oznaczeniu modelu potrafią inaczej zabrzmieć, właśnie dla tego ponieważ zostały wytworzone z dwóch różnych partii teoretycznie tego samego drewna. Tutaj bardzo duże znaczenie na brzmienie ma tzw. gęstość drewna i im gęstsze zastosujemy drewno, tym odpowiednio dłuższy będziemy mieli tzw. sustain. Wpływ na gęstość drewna ma wiele czynników między innymi odpowiednie selekcja i sam proces sezonowania materiału. Stąd możemy spotkać różnice w brzmieniu w przypadku identycznych modeli. Również waga korpusu ma istotny wpływ na końcowe brzmienie naszej gitary. Korpus ciężki z pewnością korzystniej wpływa na wybrzmiewanie gitary, ale za to przy szybkiej grze morze doprowadzić do tzw. zamulenia, czyli pewnego rodzaju zduszenia brzmienia. Zdecydowanie lepiej radzą sobie z tym problemem gitary z lżejszym korpusem, mają szybki atak, za to ich wybrzmiewanie pozostawia wiele do życzenia. Warto na to zwrócić uwagę dokonując wyboru gitary i jak zamieramy poruszać się głównie w szybkich riffach to zdecydowanie lżejszy korpus jest bardziej wskazany. Jeżeli chcemy za to uzyskać więcej tzw. mięsa, które będzie nam ładnie wybrzmiewało, to korpus cięższy będzie jak najbardziej odpowiedni. Do produkcji gitar najczęściej używa się: mahoniu, olchy, klonu, lipy, jesionu, hebanu, palisanderu. Każdy z tych gatunków ma swoją charakterystykę, która przekłada się bezpośrednio na końcowe brzmienie gitary. Jedne nadają gitarze ciepłe i pełne brzmienie, inne natomiast będą brzmieć dość chłodno i płasko.

Dokonując wyboru gitary, jego brzmienia warto mieć sprecyzowany konkretny wzór brzmienia jakiego oczekujemy od instrumentu. Można mieć w tym celu np.: nagrany plik muzyczny w telefonie z poszukiwanym brzmieniem. Gdy podczas testowania gitary trafisz na tą, która Ci najbardziej brzmieniowo odpowiada, to dla porównania weź sobie jeszcze drugi egzemplarz, tego samego modelu. Może się zdarzyć, że ta druga jeszcze lepiej zabrzmi niż poprzednia.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry