Strażnik tempa – czy naprawdę jest potrzebny?

Zobacz Metronomy i tunery w sklepie Muzyczny.pl

Takim to określeniem z całą pewnością można określić metronom, który powinien znaleźć się w domu każdej osoby uczącej się gry na instrumencie muzycznym. Bez względu na to czy uczysz się grać na pianinie, gitarze czy trąbce z metronomu naprawdę warto korzystać. I to nie jest jakiś wymysł i opinia garstki grona pedagogicznego ze szkoły, ale każdy muzyk poważnie podchodzący do edukacji muzycznej, bez względu na rodzaj wykonywanej muzyki to Wam potwierdzi. Niestety, wiele osób nie zadaje sobie z tego do końca sprawy i tym samym często sami sobie robią krzywdę unikając pracy z metronomem. To oczywiście wynika z ich przekonania, że grają równo i dobrze trzymają tempo od początku do końca. Często jest to tylko złudne ich subiektywne odczucie, które w bardzo łatwy sposób można zweryfikować. Wystarczy takiej osobie kazać zagrać coś z metronomem i tu zaczynają się ogromne problemy. Metronomu nie da się oszukać i utwory oraz ćwiczenia, które ktoś bez metronomu potrafił zagrać, teraz już mu nie wychodzą.

Generalny podział jaki możemy zastosować w tych urządzeniach to: metronomy tradycyjne, które są nakręcane podobnie jak zegarki mechaniczne oraz metronomy elektroniczne do których zaliczamy metronomy cyfrowe jak również i te w formie aplikacji telefonicznych. To, który wybrać, czy który jest lepszy zostawiam do waszej oceny. Każdy muzyk, czy osoba ucząca się na instrumencie ma trochę inne potrzeby i oczekiwania wobec tego urządzenia. Jeden będzie potrzebował metronomu elektronicznego bo będzie chciał mieć możliwość np.: podpięcia słuchawek w celu lepszego słyszenia bicia, gdzie ma to szczególne zastosowanie w przypadku głośnych instrumentów takich jak np.: perkusja, czy trąbka. Inny instrumentalista nie będzie miał takiego wymogu i np.: duża część pianistów woli pracować z metronomem mechanicznym. Jest też ogromna część muzyków, którzy na przykład nie lubią metronomów elektronicznych i dla nich rację bytu mają tylko metronomy tradycyjne. Może to być traktowane też jako taki pewien rytuał poprzedzający nasze ćwiczenie. Najpierw trzeba nasze urządzenie nakręcić, ustawić bicie, wprowadzić wahadło w ruch i dopiero zaczynamy ćwiczyć. Natomiast w niniejszym artykule chcę przede wszystkim utwierdzić Was w przekonaniu, że bez względu na jaki metronom się zdecydujecie, to jest to rewelacyjne urządzenie, które nie tylko pomoże Wam w wyrobieniu takiego nawyku równego trzymania tempa, ale i dzięki temu znacznie poprawicie swoją technikę gry. Grając na przykład dane ćwiczenie równymi ćwierćnutami, po czym zdwojenie ich do ósemek, następnie do szesnastek itd. przy zachowanym równym biciu metronomu, to wszystko udoskonala technikę gry.

Metronom mechaniczny Wittner

Metronom mechaniczny Wittner, źródło: Muzyczny.pl

Kolejnym takim elementarnym wymogiem trzymania równego tempa jest granie zespołowe. Jeżeli nie będziecie posiadali tej umiejętności, to nawet w przypadku gdybyście potrafili najpiękniejsze dźwięki czy rytmy jak w przypadku perkusisty wydobywać z instrumentu, to i tak nikt z wami nie będzie chciał grać, jak będziecie rozchwiani tempowo. Nie ma chyba nic gorszego jak przyśpieszjący perkusista w zespole, ale i najrówniej grający bębniarz będzie mógł zostać wytrącony z równego grania jak basista czy inny instrumentalista będzie parł do przodu. Ta umiejętność naprawdę jest bardzo pożądana bez względu na instrument na którym się gra.

Korzystanie z tego dobrodziejstwa jakim jest metronom szczególnie ważne jest na początku edukacji muzycznej. Później oczywiście też, ale to już gównie w celu jakiejś weryfikacji i sprawdzenia samego siebie, choć są muzycy, którzy każde swoje nowe ćwiczenie rozczytują z towarzyszeniem metronomu. Metronom jest urządzeniem, które pod tym względem potrafi zdziałać naprawdę cuda i osoby, które maja dość duże problemy z trzymaniem równego tempa, potrafią tą niedoskonałość w bardzo dużym stopniu zniwelować poprzez systematyczne ćwiczenie i pracę z metronomem.

Metronom elektroniczny Fzone

Metronom elektroniczny Fzone, źródło: Muzyczny.pl

Można powiedzieć, że stosunkowo nie wielkim kosztem można zyskać naprawdę wiele. Ceny metronomów mechanicznych zaczynają się miej więcej od około stu złotych natomiast te elektroniczne można już nabyć za 20-30 złotych. Oczywiście, można pokusić się o droższe egzemplarze, których cena uzależniona jest przede wszystkim od marki, jakości materiałów i możliwości jakie dane urządzenie oferuje. Te pierwsze dwa czynniki są decydujące przy zakupie metronomu mechanicznego, ten trzeci odnosi się do metronomów elektronicznych. Bez względu na to ile wydamy to pamiętajcie, że przeważnie jest to zakup jednorazowy lub raz na kilka la, a to dlatego, że urządzenia te raczej mało kiedy się psują. To wszystko zdecydowanie przemawia na korzyść jakie przynosi posiadanie metronomu, oczywiście pod warunkiem, że będziemy z niego korzystać.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry