Rodzaje ukulele

Zobacz Gitary w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Mandoliny i ukulele w sklepie Muzyczny.pl

Ukulele należy do instrumentów strunowych szarpany i tak jak większość instrumentów muzycznych, tak i ono ma swoje odpowiednie rodzaje. Zazwyczaj ma cztery struny, ale zdarzają się modele posiadające sześć lub osiem strun, oczywiście w parach. Instrument ten wygląda jak taka zminiaturyzowana gitara.

Do najpopularniejszych należy ukulele sopranowe. Menzura tego modelu ma najczęściej długość ok. 13-14 cali czyli 33-35 cm w zależności od producenta, a podstrunnica wyposażona jest w 12-14 progów. Ze względu na nieduże pudło rezonansowe czas wybrzmiewania jest krótki a to predysponuje ten rodzaj ukulele do grania szybkich utworów, gdzie wykorzystuje się szybkie bicie akordów. Standardowo struny stroimy w następującym porządku: na samej górze mamy najcieńszą strunę G następnie C,E,A.

Trochę większym ukulele od sopranowego jest ukulele koncertowe. Jego menzura jest trochę dłuższa i ma ok. 15 cali czyli 38 cm, ma większe pudło rezonansowe od poprzednika, a ilość progów wynosi od 14 do 16, bardzo dobrze się sprawdza w grze zespołowej.

Kolejne pod względem wielkości jest ukulele tenorowe, którego menzura wynosi ok. 17 cali, co równa się 43 cm i ilość progów też jest większa 17-19. W porównaniu do poprzedników ukulele tenorowe ma najdłuższy moment wybrzmiewania i miedzy innymi dlatego doskonale sprawdza się w grze solowej.

Canto NUT310 ukulele tenorowe

Canto NUT310 ukulele tenorowe

Ukulele barytonowe należy do największego i ma w stosunku do poprzednich obniżony strój, który odpowiadającym czterem pierwszym strunom gitary klasycznej. Możemy spotkać jeszcze bardzo malutkie ukulele sopranino, które często jest nastrojone wyżej niż standardowe C6 nawet o całą oktawę. Jego menzura to ok 26 cm czyli ok. 10 cm mniej od sopranowego. Mamy też ukulele basowe zbudowane na bazie pudła ukulele barytonowego, w którym zastosowano zupełnie inny rodzaj strun niż w poprzednich rodzajach. Brzmieniowo jest ono zbliżone do gitary basowej i taką też funkcję pełni w grze zespołowej. Oczywiście producenci chcąc wyjść naprzeciw jak największej grupie klientów robi połączenia różnych rodzajów ukulele ze sobą w wyniku czego powstają pewnego rodzaju hybrydy mające np.: pudło rezonansowe z ukulele sopranowego, a gryf z ukulele tenorowego. Dzięki tak dużej różnorodności możemy wybrać sobie ukulele, który najpełniej spełni nasze oczekiwania brzmieniowe. Oczywiście na brzmienie instrumentu wpływa materiał z jakiego został wykonany. Takim podstawowym surowcem jest drewno koa, który jest taką odmianą gatunku akacji. Choć nie jest to materiał łatwy w obróbce, ze względu na wyjątkowo dobre walory brzmieniowe jest najchętniej wykorzystywane. Oczywiście mowa tu o instrumentach z najwyższej półki ponieważ budżetowe ukulele są wytwarzane z bardziej dostępnych gatunków drzewa jak: mahoń, cedr, palisander, klon czy świerk.

Ukulele jak większość instrumentów strunowych szarpany może być różnie strojone. Standardowy strój to C6 stosowany w ukulele sopranowym, koncertowym i tenorowym (G4-C4-E4-A4). Możemy mieć stój z tzw. z wysokim G lub niskim G, gdzie struna G jest o oktawę wyżej lub niżej nastrojona. Jest też strój kanadyjski D6, składający się z dźwięków A4-D4-Fis4-

H4, czyli podwyższony w stosunku do stroju C o ton. W zależności na jaki stój się zdecydujemy, takie też będziemy mieli możliwości brzmieniowe instrumentu.

Ukulele jest bardzo ciekawym instrumentem, wciąż bardzo dynamicznie się rozwijającym. Łatwość grania oraz niewielkie rozmiary sprawiają, że coraz więcej osób interesuje się nauką gry na nim. Każda chwila spędzona z tym instrumentem powinna każdemu użytkownikowi przynieść dużo radości i satysfakcji.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry