Jak wybrać struny do gitary elektroakustycznej?

Zobacz Gitary w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Gitary elektroakustyczne w sklepie Muzyczny.pl

W każdym instrumencie strunowym, a więc także w gitarach, bardzo ważną kwestią są struny. W końcu to one drgają, wytwarzając dźwięk, który następnie odbija się od korpusu i w przypadku gitar elektroakustycznych zostaje zamieniony na sygnał dzięki przetwornikom. Używane w większości gitar elektroakustycznych przetworniki piezoelektryczne wykrywają ruch strun na innej zasadzie niż przetworniki magnetyczne. Na końcowy efekt nie mają wpływu właściwości magnetyczne strun. Materiały używane do produkcji strun nie różnią się w dużym stopniu właściwościami magnetycznymi, dlatego nawet w przypadku rzadziej stosowanych przetworników magnetycznych czynnik ten można pominąć w porównaniach rodzajów strun. Skupimy się więc na aspektach strun, które wpływają w równym stopniu na brzmienie gitar akustycznych i elektroakustycznych. Zatem wszystkie informacje tutaj zapisane będą dotyczyły zarówno gitar akustycznych i elektroakustycznych.

Komplet strun do gitary akustycznej

Komplet strun do gitary akustycznej

Materiał

Struny do gitar wykonywane są z różnych materiałów. Porównamy najpopularniejsze z nich.

Brąz (stop najczęściej 80% miedzi i 20% cynku) pozwala na osiągniecie zdecydowanie najjaśniejszego brzmienia. Struny te mają równocześnie dużo dołu. Uzyskujemy świetne połączenie krystalicznej góry z mocnymi basami, dające w rezultacie mocne akustyczne brzmienie.

Brąz fosforowany (stop miedzi oraz niewielkich ilości cyny i fosforu) posiada brzmienie zrównoważone. Mają cieplejsze brzmienie i mocne basy, wciąż zachowując dużo jasności. Charakteryzują się doskonałym brzmieniowym balansem pomiędzy wszystkimi pasmami.

Miedź posrebrzana ma ciepłą, wręcz soczystą charakterystykę brzmieniową. Świetne dla gitarzystów folkowych, jazzowych, a nawet klasycznych ze względu na swoje szlachetne brzmienie. Dostępne także w wersji z dodanym jedwabiem w celu jeszcze większego ocieplenia dźwięku.

Owijka

Zdecydowanie najbardziej popularnym rodzajem owijki używanej w gitarach akustycznych i elektroakustycznych jest owijka round wound. Dzięki niej brzmienie staje się bardziej selektywne i czyste. Można się spotkać czasem także z owijką typu half wound (semi – round wound, semi – flat wound). Wytwarza bardziej matowe brzmienie, lubiane przez gitarzystów jazzowych. Struny half wound wytwarzają mniej niechcianych dźwięków przy technice slide, a także wolniej zużywają zarówno siebie i progi na gitarze. Mimo tego ze względu na swoją selektywność struny round wound są niekwestionowanie najczęściej używanymi strunami w gitarach akustycznych i elektroakustycznych.

Różne rodzaje strun

Różne rodzaje strun

Specjalna owijka ochronna

Oprócz owijki podstawowej struny są czasem wyposażone w owijkę ochronną. Podwyższa ona cenę strun, dając w zamian ich znacznie dłużą żywotność, przez co struny dużo wolniej tracą swoje początkowe brzmienie. Świetna propozycja dla tych, którzy chcą rzadziej wymieniać struny. Przeciwko nim zwraca się jedynie fakt, że jednodniowe struny bez owijki ochronnej brzmią lepiej niż jednomiesięczne struny z owijką ochronną. Jeśli wchodzimy do studia, zawsze dobrze wymienić struny na zupełnie świeże. Profesjonaliści najczęściej wymieniają struny także co koncert.

Należy nadmienić, że oprócz specjalnej owijki ochronnej występuje jeszcze struny produkowane w ekstremalnie niskich temperaturach. Struny takie mają wydłużoną żywotność.

Elixir - jedne z najbardziej popularnych strum powlekanych

Elixir – jedne z najbardziej popularnych strum powlekanych

Rozmiar strun

Generalnie czym grubsze struny, tym są głośniejsze i potężniej brzmią. Poza tym mają cieplejsze brzmienie, dłuższy czas wybrzmiewania dźwięków (większy sustain) i generują więcej wyższych harmonicznych. Na strunach cieńszych natomiast łatwiej się gra. Najlepiej znaleźć swój osobisty balans. Nic nie warte są najgrubsze struny, jeśli będą nam sprawiały olbrzymie trudności. Najlepszą propozycją dla każdego początkującego gitarzysty jest rozpoczęcie przygody ze strunami od rozmiarów oznaczonych „light” lub „extra light” (oznaczenia mogą się różnić u różnych producentów). Następnie stopniowo zwiększać grubość strun aż do momentu, gdy poczujemy się niekomfortowo. Złota zasada: nic na siłę. Zestawy oznaczone jako „heavy” są już ciężkim orzechem do zgryzienia dla niedoświadczonych rąk. Nadają się za to świetnie jeśli chcemy przestroić naszą gitarą np. o cały ton. Jeśli chcemy wykonywać dużo bendów, również nie wahajmy się założyć cieńszych strun. Przy grubszych strunach bendy stają się bardzo trudne lub wręcz niemożliwe.

Podsumowanie

Warto eksperymentować ze strunami różnych rodzajów i różnych producentów. Będziemy mieć wtedy porównanie, które struny są dla nas najbardziej odpowiednie. Nie bagatelizujmy znaczenia strun dla brzmienia instrumentu. Rodzaje strun wpływają równie mocno na dźwięk co rodzaje użytego w gitarach drewna.

Komentarze

Można dodać, że należy używać grubości strun sugerowanych przez producenta, szczególnie jeśli chodzi o gitary akustyczne – im grubsze tym bardziej wymagające na gryf, większa siła napięcia. Konstrukcja niektórych gitar po prostu nie jest odpowiednia do grubszych strun niż ″light″. Lub będziemy musieli regularnie prostować gryf

Parsifal

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry