Bardzo często spotykamy się z sytuacją gdzie do połączenia ze sobą dwóch urządzeń potrzebujemy kabel, który zakończony jest nieznajomymi dla nas złączami. Widząc te popularne jak chociażby Cinch czy Jack nie trudno o identyfikacje, aczkolwiek istnieje pewna grupa złączy stosowanych sporadycznie, lecz są one równie przydatne.
BNC
Wizualnie złącze charakteryzuje się owalną budową z zakręcanym, blokowanym wtykiem oraz bolcem znajdującym się wewnątrz. Ze względu na swoją budowę dobrze odporne na zakłócenia. Najczęściej stosowane razem z kablem koncentrycznym w systemach transmisji danych audio – video oraz radiotelekomunikacji. Dawniej, stosowane w przypadku sieci komputerowych, obecnie wyparte poprzez wtyki typu RJ i popularną „skrętkę”.
BNC występuje w dwóch wersjach: 50- i 75-ohm.
Powercon
Złącze przeznaczone do podłączenia zasilania sieciowego. Wygląda i działa niemal identycznie jak Speakon. Głównymi zaletami są: blokada, duża obciążalność prądowa, wymienność.
Spotykamy dwa główne typy: A i B. Typ A (niebieski kolor) wykorzystywany jest jako źródło zasilania – popularnie mówiąc kabel zasilający. Typ B (biały kolor) stosowany jest do przekazania zasilania „dalej”, czyli od danego urządzenia do kolejnego – swojego rodzaju przedłużacz.
RJ
Istnieje kilka rodzajów tego wtyku, ze względu na estradowe zastosowania nas interesuje RJ-45, równie często spotykany w domach przy połączeniach internetowych. Najczęściej stosowany w przypadku pracy z konsoletami cyfrowymi czy CD playerami. Posiada blokadę oraz dodatkową wypustkę, uniemożliwiającą włożenie jej do zwykłego gniazda. W połączeniu ze skrętką, posiada dużą odporność na zakłócenia.
Multicore
Multicore najczęściej kojarzy się nam z kilkoma lub kilkunastoma kablami złączonymi w jeden i jest to całkiem poprawne skojarzenie. Nas jednak interesuje złącze, które jak sama nazwa wskazuje posiada dużą ilość gniazd do podłączenia. Niebywałą cechą jest to iż możemy podłączyć wiele przewodów do jednego gniazda, co czasem (jeśli mamy taką możliwość) pozwala uniknąć zbędnej plątaniny.
Jakiej firmy złącza wybierać?
Nie ma tutaj zbyt dużej filozofii. Jeżeli złącze używane jest często, warto dopłacić do odpowiedniej klasy produktu (np. wtyki marki Neutrik cieszą się wyjątkową popularnością i renomą). Jeśli nie ma potrzeby częstego korzystania, można wybrać coś ze średniej półki (przykład, produkty firmy Monacor).
Preferowani producenci złącz:
• Adam Hall
• Amphenol
• Harting
• Monacor
• Neutrik
Podsumowanie
Na koniec kilka słów podsumowujących. Podczas identyfikacji danego złącza dokładnie przeanalizuj jego budowę by uniknąć pomyłki. Idąc za przykładem, patrząc na speakona i powercon. Wizualnie prawie identyczne, zastosowanie zdecydowanie różne. Wiele wtyków cechują bardzo drobne różnice, stąd zalecam szczególną uwagę przy identyfikacji.
↑ Do góry