Akordeon – instrument na lata

Zobacz Akordeony w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Instrumenty klawiszowe w sklepie Muzyczny.pl

Akordeony nie należą do najtańszych instrumentów muzycznych. Zresztą tak naprawdę to bez względu na to, czy posiadamy instrument warty kilkaset złotych, czy kilkadziesiąt tysięcy złotych, to jeżeli chcemy by posłużył o nam przez lata, to musimy o niego odpowiednio zadbać. Oczywiście zazwyczaj jest tak, że zdecydowanie więcej uwagi i troski kierujemy w stosunku do instrumentów tych droższych z wyższej półki niż do tych budżetowych szkolnych. Taka jest natura ludzka, że mniejsze restrykcje stosujemy do ochrony tańszego niż droższego instrumentu. Natomiast miejcie świadomość tego, że ewentualne koszty naprawy usterek są równie wysokie w przypadku tych drogich jak i tych tańszych instrumentów. Dlatego chcąc uniknąć dodatkowych wydatków warto do serca sobie wziąć kilka podstawowych zasad.

Futerał akordeonu

Taką pierwszą i podstawową ochroną przed uszkodzeniami mechanicznymi naszego instrumentu jest oczywiście futerał. Nabywając nowy instrument zawsze taki futerał jest w komplecie z akordeonem. Na rynku dostępne są futerały sztywne oraz miękkie. Zdecydowanie bardziej bezpiecznie dla naszego instrumentu będzie korzystanie z futerału sztywnego. Ma to przede wszystkim duże znaczenie jeżeli często podróżujemy z naszym instrumentem. Jeżeli więc przyjdzie nam kupić instrument używany, do którego futerał zaginął to warto rozważyć zakupienie takiego futerału. Ważne, by taki futerał był dobrze dopasowany, tak by uniemożliwił on instrumentowi przemieszczanie się wewnątrz podczas podróżowania. Są również firmy, które wykonują takie futerały na zamówienie pod wymiar.

Miejsce przechowywania instrumentu

Ważnym jest, by nasz instrument był przechowywany w odpowiednich warunkach lokalowych. W większości przypadków jest to oczywiście nasz dom ale warto od samego początku zadbać o to, by instrument miał swoje stałe miejsce odpoczynku. Nie koniecznie musimy go chować za każdym razem do futerału, jak na przykład wygospodarujemy sobie na nasz instrument miejsce na półce w szafie. Wtedy ewentualnie możemy go tylko sobie dla dodatkowej ochrony przed kurzem nakryć jakąś bawełnianą szmatką.

Warunki atmosferyczne

Bardzo istotnym czynnikiem dla kondycji naszego instrumentu są zewnętrzne warunki atmosferyczne. Z reguły w domu mamy stałą temperaturę, ale należy pamiętać o tym, by między innymi nie stawiać instrumentu w miejscach zbyt nasłonecznionych. Na przykład latem nie zostawiajmy akordeonu przy oknie, a zimą przy rozgrzanym kaloryferze. Niewskazane jest też trzymanie akordeonu w takich miejscach jak np.: piwnica, garaż podziemny bez ogrzewania i wszędzie tam, gdzie może być zbyt wilgotno lub zbyt zimno.

Grając na otwartej przestrzeni również unikajmy bezpośredniego nasłonecznienia instrumentu w upalne dni, jak również zdecydowanie niewskazane jest granie przy temperaturach minusowych. Niewłaściwe podejście do tej kwestii może skutkować poważnym uszkodzeniem instrumentu, które w konsekwencji będzie wymagać kosztownej naprawy w serwisie.

Konserwacja, przegląd instrumentu

Jak już wspomnieliśmy powyżej o serwisie to nie dopuszczajmy do tego, by nasz instrument całkowicie zaniemógł. Najczęściej niestety jest tak, że udajemy się do serwisu w momencie kiedy już dana usterka daje o sobie na tyle poważnie znać, że przeszkadza to nam w graniu. Oczywiście jak wszystko dobrze działa, to nie ma co wymyślać i na siłę nie szukajcie usterek. Warto jednak, co jakiś czas zrobić taki przegląd w celu zorientowania się w jakiej kondycji znajduje się nasz instrument i czy czasem nie należy już się szykować do jakiejś renowacji.

Najczęstsze usterki

Do takich najczęstszych usterek akordeonowych należy przycinająca się mechanika, zwłaszcza ma to miejsce po stronie basowej. Przy leciwych instrumentach warto o to zadbać i ją wyregulować, bo w przeciwnym razie możemy spodziewać się przycinania basów i akordów, co będzie skutkowało niepotrzebnym wzbudzaniem się dodatkowych dźwięków. Drugim często występującym problemem przy starszych instrumentach to klapy znajdujące się zarówno po stronie melodycznej jak i basowej, które z biegiem czasu rozsychają się i odklejają. Tutaj taką operację gruntownej wymiany robi się mniej więcej raz na 20 lat, więc warto to zrobić solidnie i mieć spokój na kolejne lata użytkowania. Często też wentyle przy stroikach puszczają więc i tu w razie konieczności trzeba takiej wymiany dokonać. Strojenie głośnic z wymianą wosku, to już zdecydowanie najpoważniejsza ingerencja i zarazem najbardziej kosztowna usługa. Oczywiście z czasem musimy się liczyć, że zarówno klawiatura jak i mechanizm basowy zacznie coraz głośniej pracować. Klawiatura zacznie stukać jak byśmy uderzali ołówkiem w stół, a basy zaczną wydawać odgłos maszyny do pisania. Również i miech zacznie odczuwać swoje lata i zwyczajnie będzie przepuszczał powietrze.

Podsumowanie

Poważne i generalne naprawy akordeonu są bardzo kosztowne. Oczywiście posiadając instrument przez kilkanaście lat lub kupując instrument wieloletni np.: 40-letni, który do tej pory nie był odpowiednio serwisowany musimy liczyć się, że bez wizyty u fachowca w bliższej lub trochę dalszej perspektywie się nie obejdzie. To czy kupić instrument nowy czy używany, to już każdemu zostawiam od osobistego rozważenia. Bez względu na to jakim instrument dysponujecie lub jaki zamierzajcie kupić dbajcie o niego. Nie lekceważcie zasad prawidłowego użytkowanie, przetransportowywania oraz przechowywania, a to pozwoli wam uniknąć niepotrzebnych wizyt w serwisie.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry