Zobacz Wzmacniacze słuchawkowe w sklepie Muzyczny.pl
Ta część felietonu jest kontynuacją poprzedniego odcinka, który był takim pewnego rodzaju wprowadzeniem w świat elektroniki, w którym podjęliśmy temat samodzielnej budowy wzmacniacza słuchawkowego. W tym natomiast bardziej szczegółowo podejdziemy do tematu i omówimy sobie bardzo istotnym elemencie naszego wzmacniacza słuchawkowego jakim jest zasilacz. Jest oczywiście kilka możliwości do wyboru, ale my omówimy sobie budowę tradycyjnego zasilacza liniowego.
Projekt zasilacza słuchawkowego
W naszym omawianym przypadku zasilacz do wzmacniacza słuchawkowego nie będzie przetwornicą. Można teoretycznie zbudować taką lub użyć jakiejś gotowej, ale do naszego projektu domowego możemy zdecydować się na użycie tradycyjnego zasilacza opartego na trafie i stabilizatorach liniowych. Taki rodzaj zasilacza jest dość łatwy do zbudowania, transformator do niego nie będzie drogi, bo nie potrzebuje zbyt dużej mocy do prawidłowego działania. Poza tym nie będzie problemów z zakłóceniami i trudnościami jakie występują w przypadku przetwornic. Zasilacz taki możemy bezproblemowo zamontować na tej samej płytce co reszta układu lub poza płytką ale wewnątrz tej samej obudowy. Tu już wyboru każdy sam musi dokonać jaka opcja mu bardziej odpowiada.
Zakładając, że koncentrujemy się na budowie wzmacniacza dobrej jakości, to jego zasilacz nie może być zbudowany byle jak. W zależności od specyfikacji układu scalonego, zasilanie dla naszego głównego układu powinno zawierać się pomiędzy określonymi wartościami. Najczęściej przy tego tupu urządzeniach jest to napięcie +-5V a +- 15V. Przy takim zakresie proponuję mniej więcej wypośrodkować sobie ten parametr i ustawić zasilania np.: na 10 lub 12V, tak byśmy z jednej strony mieli jakiś dodatkowy zapas, a z drugiej byśmy zbyt mocno nieociężali układu poprzez maksymalne wykorzystanie mocy. Napięcie powinno być oczywiście stabilizowane i do tego należy użyć stabilizatorów odpowiednio dla napięcia dodatniego i napięcia ujemnego. W budowie takiego zasilacza możemy użyć np.: elementów SMD lub elementów przewlekanych. Możemy cześć elementów jak np.: kondensatory zastosować przewlekane a np.: stabilizatory w formie SMD. Tu już wybór należy do Was i od dostępnych elementów.
Dobór transformatora
Jest to ważny element, który dla prawidłowego funkcjonowania naszego zasilacza jest istotnym elementem. Po pierwsze musimy określić jego moc, która wcale dla osiągnięcia dobrych parametrów nie musi być duża. Wystarczy nam dosłownie kilka watów, a taką optymalną wartością jest 15W. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów transformatorów. Do naszego omawianego projektu możecie wykorzystać np.: transformator toroidalny. Powinien on mieć dwa uzbrojenia wtórne a jego zadaniem będzie wyprodukowanie nam napięcia symetrycznego. Najlepiej byśmy otrzymywali ok 2 x 14W do 16W napicia przemiennego. Pamiętajcie, by zbytnio nie przekraczać tej mocy, bo i tak po wygładzeniu kondensatorami te napięcie nam wzrośnie.
Projektowanie płytek
Skończyły się czasy kiedy to elektronicy domowymi sposobami samodzielnie wytrawiali płytki. Dziś do tego celu posłużą nam standardowe biblioteki służące do projektowania płytek, które dostępne są w sieci.
Zastosowanie dławików
Oprócz standardowych niezbędnych elementów naszego zasilacza warto zastosować dławiki na wyjściach napięć, które tworzą w raz z kondensatorami filtry dolnoprzepustowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy chronieni przed przedostawaniem się jakiś zewnętrznych zakłóceń od strony zasilania np.: kiedy włącza się lub wyłącza w pobliżu jakieś inne urządzenie elektryczne.
Podsumowanie
Jak widzimy zasilacz jest dość prostym w budowie elementem naszego wzmacniacza, ale mającym duże znaczenie. Oczywiście można zamiast zasilacza liniowego użyć przetwornicy dcdc, która zamienia pojedyncze napięcie na symetryczne napięcie. Jest to zabieg warty rozważania jeżeli bardzo nam zależy na maksymalnym zmniejszeniu płytki naszego budowanego wzmacniacza. Natomiast w mojej ocenie jeżeli chcemy mieć jak najlepszą jakość przetwarzanego dźwięku, to korzystniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie takiego tradycyjnego zasilacza liniowego.
↑ Do góry