Flety poprzeczne dla początkujących

Zobacz Flety poprzeczne w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Instrumenty dęte w sklepie Muzyczny.pl

Kilkanaście lat temu panowała opinia, że naukę gry na instrumencie dętym można rozpocząć dopiero około 10 roku życia. Wnioski te wyciągano opierając się na argumentach takich jak rozwój uzębienia młodego instrumentalisty, jego postury jak i dostępności instrumentów na rynku, które nie były dopasowane do osób chcących rozpocząć naukę wcześniej niż w wieku lat dziesięciu. Obecnie jednak naukę gry na flecie rozpoczynają jednak coraz to młodsze osoby.

Dla małych dzieci potrzebne są odpowiednie instrumenty, z bardzo trywialnego powodu – najczęściej mają po prostu zbyt krótkie rączki, aby sprostać grze na standardowym flecie. Z myślą o nich producenci instrumentów zaczęli produkować flety proste, które mają zakrzywioną główkę. Dzięki temu flet jest znacznie krótszy i bardziej „w zasięgu” małych rąk. Klapy w tych instrumentach są tak zaprojektowane, aby dzieciom grało się wygodniej. Nie umieszcza się w nich również klap trylowych, dzięki czemu flety stają się nieco lżejsze. Oto propozycje firm produkujących instrumenty muzyczne przeznaczone dla dzieci i nieco starszych uczniów rozpoczynających naukę gry na flecie poprzecznym.

Nuvo

Firma Nuvo ma do zaproponowania instrument przeznaczony dla najmłodszych. Model ten nosi nazwę jFlute i jest wykonany z plastiku. Jest to doskonałe rozwiązanie dla dzieci, ponieważ mogą bez problemu utrzymać instrument skupiając się na odpowiednim ułożeniu na nim rąk. Zakrzywiona główka powoduje, że zmniejsza się długość instrument dzięki czemu dziecko nie musi wyciągać rąk w sposób nienaturalny aby dosięgnąć poszczególnych klap. To zastosowanie znakomicie sprawdza się w innych modelach fletów poprzecznych. Dodatkowym atutem tego instrument jest brak klap trylowych, dzięki czemu flet jest lżejszy.

Flety do nauki Nuvo

Flety do nauki Nuvo, źródło: nuvo-instrumental.com

Jupiter

Firma Jupiter od ponad 30 lat szczyci się ręcznie wykonywanymi instrumentami. Bardzo popularne ostatnio stały się modele podstawowe, przeznaczone dla uczniów rozpoczynających naukę gry na instrumencie.

Oto kilka z nich:

JFL 313S – jest to instrument o posrebrzanym korpusie, posiada zakrzywioną główkę ułatwiającą grę małym dzieciom, dodatkowo wyposażony jest w zamknięte klapy. (Na flecie otworowym grający zakrywa otwory opuszkami palców. Ułatwia to prawidłowe ułożenie dłoni, a także umożliwia granie ćwierćtonów i glissand. Na flecie z zakrytymi klapami nie trzeba uważać czy klapy są zakryte dokładnie, przez co do nauki jest to o wiele wygodniejsze. Tak samo osobom o nietypowej długości palców łatwiej jest grać na flecie z zamkniętymi klapami.) Nie posiada stopki i klap trylowych, przez co jego waga jest mniejsza. Skala tego instrumentu sięga dźwięku D.

JFL 509S – Ten instrument posiada te same cechy, co model 313S, jednak jego główka jest zagięta w formie znaku „omega”.

JFL 510ES – jest to posrebrzany instrument z główką zakrzywioną „omega”, w tym modelu klapy również są zamknięte jednak jego skala sięga już dźwięku C. W tym flecie wykorzystana jest tzw. E-mechanika. Jest to rozwiązanie ułatwiające grę E trzykreślnego, co pomaga w jego stabilizacji.

JFL 313S firmy Jupiter

JFL 313S firmy Jupiter

Trevor J. James

Jest to firma, która na światowym rynku instrumentów muzycznych istnieje już od 30 lat i postrzegana jest za jedną z najbardziej szanowanych marek specjalizujących się w produkcji instrumentów dętych drewnianych i blaszanych. W swojej ofercie posiada flety poprzeczne w różnych cenach i z przeznaczeniem dla różnego stopnia zaawansowania instrumentalisty.

Oto dwa z nich przeznaczone do nauki dla najmłodszych:

3041 EW – jest to najprostszy model, posiada posrebrzany korpus, E-mechanikę oraz zamknięte klapy. Nie jest wyposażony w zagiętą główkę, dlatego do tego modelu należałoby ją w razie potrzeby dokupić.

3041 CDEW – posrebrzany instrument posiadający zakrzywioną główkę, jest również wyposażony w prostą główkę dołączoną do kompletu. Jest wyposażony w E-mechanikę a także wysuniętą klapę G, ( wysunięta G klapa powoduje początkowo łatwiejsze ułożenie lewej dłoni. Niektórym jednak gra się wygodniej na fletach z G ustawionym w linii, ułożenie dłoni jest wtedy bardziej naturalne. W przypadku profesjonalnego, wielogodzinnego grania polecane jest G w linii prostej).

Trevor J. James

Trevor J. James, źródło: muzyczny.pl

Roy Benson

Marka Roy Benson to od ponad 15 lat symbol innowacyjnych instrumentów w bardzo niskich cenach. Firma Roy Benson wraz z profesjonalnymi muzykami oraz słynnymi twórcami instrumentów, wykorzystując kreatywne pomysły oraz rozwiązania, kontynuują dążenia do osiągnięcia doskonałego dźwięku, który pozwoli każdemu graczowi urzeczywistnić swoje muzyczne plany.

Oto kilka najbardziej popularnych modeli tej marki:

FL 102 – model przeznaczony do nauki małych dzieci. Główka i korpus są posrebrzane przy czym główka jest zakrzywiona dla łatwiejszego ustawienia rąk na instrumencie. Posiada uproszczoną mechanikę (bez E-mechaniki oraz klap trylowych). Przystosowana specjalnie dla dzieci budowa instrumentu posiada oddzielna stopkę, krótszą o 7 cm od standardowej. Wyposażony jest w poduszki firmy Pisoni.

FL 402R – posiada posrebrzaną główkę, korpus i mechanikę, klapy z naturalnego korka Inline, czyli klapa G znajduje się w jednej linii w stosunku do pozostałych klap. Wyposażony jest w poduszki marki Pisoni.

FL 402E2 – posiada w komplecie dwie główki – prostą oraz zakrzywioną. Cały instrument jest posrebrzany, co nadaje mu profesjonalnego wyglądu. Wyposażony jest w klapy z korka naturalnego i E-mechanikę. Poduszki marki Pisoni.

Yamaha

Szkolne modele fletów firmy YAMAHA są przykładem na to, że nawet niedrogie instrumenty potrafią spełnić wymagania uczniów i pedagogów. Bardzo ładnie brzmią, czysto intonują, mają wygodną i precyzyjną mechanikę co pozwala na właściwe kształtowanie warsztatu gry, rozwijanie możliwości technicznych, repertuarowych oraz uwrażliwiać młodego instrumentalistę na barwę i intonację dźwięku.

Oto kilka modeli proponowanych przez markę Yamaha:

YRF-21 – jest to flet poprzeczny wykonany z plastiku. Nie posiada on klap a jedynie otwory. Jest przeznaczony do nauki dla dzieci najmłodszych ze względu na swoją niezwykła lekkość.

Seria 200 proponuje dwa modele szkolne przeznaczone dla młodych flecistów.

Są to:

YFL 211 – instrument wyposażony w E-mechanikę, posiada zamknięte klapy dla łatwiejszego dokrywania dźwięków, posiada stopkę C, ( na fletach ze stopą H możemy grać małe h. H stopa sprawia też, że górne dźwięki wydobywa się łatwiej jednak flety z H stopą są dłuższe, dzięki temu ma większą moc projekcji dźwięku, jest także cięższy i na początek nauki dla dzieci raczej niepolecany).

YFL 271 – ten model posiada już otwarte klapy, przeznaczony jest dla uczniów, którzy pierwszy kontakt z instrumentem mają już za sobą, wyposażony jest również w E-mechanikę oraz stopę C.

YFL 211 SL – instrument ten posiada wszystkie cechy co jego poprzednicy, jest jednak wyposażony w srebrną płytkę ustnikową.

Podsumowanie

Kupno nowego instrumentu trzeba dobrze przemyśleć. Jak ogólnie wiadomo instrumenty nie należą do rzeczy tanich (ceny najtańszych nowych fletów wynoszą około 2000 zł), choć czasem można znaleźć używane flety poprzeczne w atrakcyjnych cenach. Najczęściej jednak są to instrumenty wyeksploatowane. Lepiej zainwestować w flet sprawdzonej firmy na którym będziemy w stanie grać przynajmniej kilka lat. Gdy już zdecydujemy, że chcemy kupić instrument należy rozejrzeć się na rynku i porównać różne marki oraz ich ceny. Dobrze jest gdy istnieje możliwość wypróbowania instrumentu i porównania różnych fletów ze sobą. Lepiej nie sugerować się do końca firmą i modelami, które posiadają inni fleciści, ponieważ każdemu na tym samym flecie będzie grało się inaczej. Instrument należy sprawdzić osobiście. To nam musi grać się na nim jak najbardziej komfortowo.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry