Gitary semi hollow body – trochę inne spojrzenie na brzmienie

Zobacz Gitary w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Gitary elektryczne w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz News w sklepie Muzyczny.pl

W obecnych czasach gitara elektryczna ma niezliczoną liczbę wcieleń. Rozmaite style muzyczne, preferencje gitarzystów i co za tym idzie, różnorodne brzmienie motywują producentów do wdrażania nowych pomysłów.

Dziś przyjrzymy się konstrukcjom typu semi hollow body, czyli gitarom, które pierwotnie stworzone zostały z myślą o muzykach jazzowych i bluesowych. Z biegiem lat po tego typu instrumenty sięgać zaczęli również muzycy rockowi, związani z szeroko pojętą sceną alternatywną a nawet punkowcy. Świadczy to tylko o tym, że w muzyce nie ma barier, których nie można przeskoczyć.

Na „warsztat” trafiły dwa modele, które dziś są klasyką jeśli chodzi o konstrukcje semi hollow, jednocześnie są reprezentantami dwóch nieco różnych szkół w budowie tych instrumentów.

Epiphone Dot Cherry, który jest budżetową wersją kultowego Gibsona ES-335, wyposażony został w dwa humbuckery o średnim poziome wyjściowym sygnału i stały most typu Tune-O-Matic. Korpus gitary wykonany został z klonu, gryf z mahoniu a podstrunnica z palisandru.

Electromatic to dziś uznawana z absolutną klasykę seria gitar amerykańskiego producenta – firmy Gretsch. Prezentowany model, podobnie jak Epiphone, wykonany został z klonu. Główne różnice to ruchomy mostek typu Bigsby i przetworniki FilterTron, które w dużym uproszczeniu można nazwać czymś pomiędzy humbuckerem i singe-coil.

Oba modele naszym zdaniem brzmią rewelacyjnie, różnice to już kwestia indywidualnych upodobań.

 

↑ Do góry
Do góry