Harmonizery wokalne czyli jak wzbogacić wokal?

Zobacz Sprzęt nagłośnieniowy w sklepie Muzyczny.pl

Która z wokalistek nie chciałby brzmieć jak Whitney Houston, czy który z wokalistów nie zachwyca się kunsztem wykonania Franka Sinatry, czy Elvisa Presleya. Otóż w dobie dzisiejszej technologii nasz głos może naprawdę nabrać nietuzinkowego brzmienia i jakości. To wszystko dzięki urządzeniom jakie są dostępne na rynku, a jest ich naprawdę pokaźna ilość. Oczywiście nawet najlepszy sprzęt nie zaśpiewa za nas i musimy włożyć w to trochę pracy, by przynajmniej nie fałszować. Natomiast odcień, głębie czy charakterystykę brzmienia już możemy sobie znacząco podrasować i poprawić. 

Jaki sprzęt z jakimi funkcjami? 

Już w najprostszych mikserach, czy powermikserach oraz różnego rodzaju wzmacniaczach często mamy na wyposażeniu efekt, który w znaczący sposób ułatwia śpiewanie i wzbogaca nasze brzmienie. Takim podstawowym zabiegiem jest dodanie pogłosu, który sprawia, że nasz wokal nabiera odpowiedniej głębi i przestrzeni. Natomiast odpowiednia regulacja tonami wysokimi, średnimi i niskimi może spowodować, że nasz np.: naturalny zbyt wysoki głos nabierze niższego brzmienia lub odwrotnie, nasz naturalny w naszej ocenie zbyt nisko brzmiący głos możemy podnieść poprzez podbicie odpowiednich wysokich częstotliwości przy jednoczesnym zredukowaniu tych niskich. To są takie podstawowe zabiegi, które stosuje się przy obróbce materiału dźwiękowego zarówno tego wokalnego jak i instrumentalnego.  

Specjalistyczne urządzenia pod wokal

Udogodnienia o których żeśmy powiedzieli sobie powyżej są dostępne w większości urządzeń nagłaśniających audio, ale są też i takie, które dedykowane są przede wszystkim do wokalu. Do takich urządzeń należą procesory wokalowe i harmonizery. W przypadku tych pierwszych to mamy zazwyczaj do dyspozycji szereg różnych efektów wokalnych tzn. pogłosy, echa, odbicia itp. W przypadku tych drugich urządzeń, to harmonizery służą głównie do stworzenia efektu wielogłosowego. I w zależności od tego z jakiej opcji skorzystamy nasz głos może się podzielić na poszczególne głosy robiąc symulację duetu, tria, kwartetu, czy jeszcze jakiegoś innego układu kwintetu, czy sekstetu. Dobry harmonizer może naprawdę zrobić piorunujący efekt. Procesory wokalne oprócz takich podstawowych funkcji o których już sobie powiedzieliśmy potrafią również (w zależności od zaawansowania danego modelu) korygować fałsze oraz poprawiają barwę i dynamikę.  

 

Zastosowanie procesorów i harmonizerów wokalnych

Procesory oraz harmonizery wokalne są nieodzownymi urządzeniami, które powinny znaleźć się w każdym studio nagraniowym. Lwią część pracy wykonują również na scenie podczas koncertów na żywo. Szczególnie przydatne podczas takich występów są te, którymi można sterować za pomocą pedałów nożnych. Wtedy wokalista samodzielnie może w każdej chwili zmienić dany efekt na ten, który chce w danym momencie uzyskać. Harmonizery i procesory wokalne pozwala nie tylko wytłumić ewentualne niedociągnięcia głosowe, ale mają też za zadanie pogłębić brzmienie, zapewniając lepszy, bardziej szlachetny głos.  

Podsumowanie

Dokonując wyboru warto skoncentrować się na takich urządzeniach, które są wyposażone w efekty o które konkretnie nam chodzi. Tak jak w większości tego typu urządzeń mamy na rynku profesjonalne urządzenia, które potrafią naprawdę bajońsko odmienić nasz głos, ale są też te bardziej budżetowe dla osób z mniejszą zasobnością portfela, które dobrze sprawdzą się w mniejszych amatorskich zespołach. Harmonizer wokalny to niezbędnik każdego wokalisty, który podczas występu chce uzyskać wyjątkowy efekt. Wybierając procesor wokalowy warto zwrócić uwagę nie tylko na efekty jakie dany sprzęt oferuje, ale również na markę. 

 

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry