Który instrument jest dla mnie?

Zobacz Poradnik w sklepie Muzyczny.pl

Chcesz rozpocząć swoją przygodę z muzyką, a nie wiesz który instrument wybrać? Ten poradnik ułatwi Ci dokonać właściwego wyboru i pomoże rozwiać Twoje wątpliwości.

Zacznijmy od ważnych pojęć

Podzielmy rodzaje instrumentów na odpowiednie kategorie. Takie instrumenty jak gitary (łącznie z basowymi) są instrumentami szarpanymi, ponieważ strunę w nich szarpie się palcami lub plektronem (potocznie nazywanym kostką lub piórkiem). Należą do nich także banjo, ukulele, mandolina, harfa itd. Instrumenty tj. fortepian, pianino, organy i keyboard są instrumentami klawiszowymi, ponieważ by wydobyć dźwięk, trzeba nacisnąć przynajmniej jeden klawisz. Instrumenty tj. skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas itd. są instrumentami smyczkowymi, ponieważ do grania na nich używa się smyczka. Struny tych instrumentów można także szarpać, ale nie jest to podstawowa metoda wprawiania ich w ruch. Instrumenty tj. trąbka, saksofon, klarnet, puzon, tuba, flet itd. są instrumentami dętymi. Wydobywa się z nich dźwięk, dąć w nie. Instrumenty perkusyjne tj. werble, bębny, talerze itd. wchodzą w skład zestawu perkusyjnego, który w odróżnieniu od innych instrumentów nie potrafi zagrać melodii, a jedynie sam rytm. Instrumentami perkusyjnym są również m. in. djembe, tamburyn, a także dzwonki (błędnie nazywane cymbałkami lub cymbałami), które są przykładem instrumentu perkusyjnego, potrafiącego zagrać melodię, a nawet harmonię.

Dzwonki chromatyczne pozwalają ćwiczyć rytmikę i układanie meledii

Dzwonki chromatyczne pozwalają ćwiczyć rytmikę i układanie meledii

Czego słuchasz?

Oczywiste pytanie jakie trzeba sobie pytanie: jakiej muzyki lubisz słuchać? Brzmienie którego instrumentu najbardziej Ci się podoba? Fan metalu raczej nie będzie chciał grać na saksofonie, choć któż to wie?

Jakie przejawiasz zdolności?

Osoby z niesamowitym poczuciem rytmu i świetną koordynacją wszystkich kończyn mogą bez problemu grać na perkusji. Perkusja jest polecana dla tych, którzy przedkładają rytm nad melodię. Jeśli masz bardzo dobre poczucie rytmu, ale nie czujesz się na siłach grać jednocześnie rękami i nogami i/lub oprócz wpływu na rytm chcesz mieć także wpływ na melodię, wybierz gitarę basową. Jeśli Twoje dłonie są jednocześnie zwinne i silne, wybierz gitarę lub instrumenty smyczkowy. Jeśli masz znakomitą podzielność uwagi, wybierz instrument klawiszowy. Jeśli masz bardzo mocne płuca, wybierz instrument dęty.

Czy śpiewasz?

Do przygrywania samemu sobie najbardziej odpowiednimi instrumentami są instrumenty klawiszowe oraz gitary akustyczne, klasyczne lub elektryczne. Oczywiście instrumenty dęte także rozwijają muzycznie, lecz nie da się jednocześnie śpiewać i grać na nich, choć można grać na nich w przerwach od śpiewania. Świetnym instrumentem do takiego stylu jest harmonijka ustna, która może towarzyszyć nawet śpiewającemu gitarzyście. Gitara basowa i instrumenty smyczkowe nie wspomagają aż tak dobrze wokalu. Dość kiepskim wyborem dla wokalisty będzie perkusja, choć zdarzają się przypadki śpiewających perkusistów.

Czy chcesz grać w zespole?

Jeśli nie masz zamiaru grać w zespole, wybierz instrument, który brzmi świetnie solo. Są to gitary akustyczne, klasyczne i elektryczne (grane w sposób bardziej „akustyczny”) oraz instrumenty klawiszowe. Jeśli chodzi o zespół… Wszystkie instrumenty nadają się do grania w zespole.

Big Bandy skupiają wielu instrumentalistów

Big Bandy skupiają wielu instrumentalistów

Kim chcesz być w zespole?

Załóżmy, że jednak chcesz być członkiem zespołu. Jeśli chcesz, by wszystkie flesze były skierowane na Ciebie, wybierz instrument, który gra dużo solówek i głównych melodii. Są to przede wszystkim gitara elektryczna, instrumenty dęte, a z instrumentów smyczkowych głównie skrzypce. Jeśli chcesz pozostać z tyłu, ale mieć jednocześnie olbrzymi wpływ na brzmienie zespołu, wybierz perkusję lub bas. Jeśli chcesz mieć instrument do wszystkiego, wybierz jeden z instrumentów klawiszowych.

Czy masz miejsce do ćwiczeń?

Perkusja nie jest zbyt dobrym pomysłem, jeśli chodzi o blok mieszkalny. Instrumenty dęte i smyczkowe potrafią przysporzyć bólu głowy sąsiadom. Głośne gitary elektryczne i niosące się na olbrzymie odległości dźwięki gitar basowych także nie zawsze są ich zaletą, choć podczas grania na nich można korzystać ze słuchawek. Pianina, fortepiany, organy i kontrabasy są bardzo duże i mało mobilne. Alternatywami są elektroniczne zestawy perkusyjne, keyboardy oraz gitary akustyczne i klasyczne.

Podsumowanie

Każdy instrument jest krokiem naprzód. Na świecie jest mnóstwo multiinstrumentalistów. Dzięki graniu na wielu instrumentach, świetnie odnajdują się w muzyce. Pamiętajmy, że już raz nabytych umiejętności gry na danym instrumencie nikt nam nigdy nie odbierze. Zawsze pozostanie to naszą zaletą.

Komentarze

do ROMANO: Przepona jest mięśniem. Nie można dmuchac z przepony. Przepona pomaga w prawidłowym oddychaniu przy grze na dętych.

Ewa

w instrumenty dęte nie dmucha się z płuc tylko z przepony!!!!!!!!!

Romano

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry