Perkusja w orkiestrze

Zobacz Instrumenty perkusyjne w sklepie Muzyczny.pl

W zależności od tego z jakiego typu orkiestrą mamy do czynienia z takimi też instrumentami perkusyjnymi będziemy mieli do czynienia. Trochę na innych instrumentach perkusyjnych gra się w big bandzie rozrywkowym czy jazzowym, a na innych w orkiestrze symfonicznej wykonującą muzykę klasyczną. Bez względu jednak na rodzaj orkiestry czy grany gatunek muzyczny muzyka grającego na tych instrumentach, bez wątpienia możemy zaliczyć do grona perkusistów.

Podstawowy podział orkiestr

Taki podstawowy podział wśród orkiestr jaki możemy dokonać to: orkiestry symfoniczne i orkiestry dęte. Te drugie możemy jeszcze sobie podzielić na: marszowe czy wojskowe. W zależności od wielkości danej orkiestry, do obsługi instrumentów perkusyjnych może być przeznaczony jeden, dwóch, trzech, a w przypadku dużych orkiestr np.: marszowych i kilkunastu muzyków. 

Większe i mniejsze perkusjonalia

Takim z pozoru najmniej wymagającym instrumentem perkusyjnym w orkiestrze jest trójkąt, który należy również do tych najmniejszych z instrumentów. Instrument ten należy do grupy idiofonów o nieokreślonej wysokości dźwięku. Wykonany jest z metalowego pręta wygiętego w trójkątny kształt i gra się na nim uderzając metalową pałeczką w którąś z części trójkąta. Trójkąt stanowi część sekcji instrumentów perkusyjnych orkiestry symfonicznej, ale również można go spotkać w składach rozrywkowych. 

Talerze orkiestrowe – to kolejny instrument z grupy idiofonów o nieokreślonej wysokości dźwięk, który jest często wykorzystywany zarówno w orkiestrach symfonicznych jak i dętych. Talerze wyrabiane są o różnej średnicy oraz grubości i wykonane są głównie ze stopów brązu i mosiądzu. Gra się na nich uderzając jeden o drugi najczęściej dla podkreślenia i zaakcentowania danego fragmentu muzycznego. 

W orkiestrach możemy spotkać marimbę, ksylofon lub wibrafon. Instrumenty te są wizualnie bardzo podobne do siebie, choć różnią się materiałem z jakiego zostały wykonane oraz brzmieniem jakie wydają. Wibrafon zbudowany jest z metalowych płytek czym odróżnia się od ksylofonu, w którym płytki są drewniane. Generalnie instrumenty te przypominają swoim wyglądem znane nam ze szkolnych lekcji muzyki dzwonki potocznie nazywane cymbałkami. 

W orkiestrze symfonicznej na pewno nie może zabraknąć kotłów należących do rodziny membranofonów. Często muzyka grającego na kotłach nazywa się kotlistą, który wydobywa z nich dźwięk, uderzając w naciąg instrumentu odpowiednią pałką z wykończeniem filcowym. Inaczej niż w większości bębnów, kotły wydają dźwięk o określonej wysokości. 

Gong orkiestrowy to kolejny instrument naszej orkiestry, który należy do grupy idiofonów płytowych uderzanych. Jest to najczęściej duży zawieszony na stojaku pofalowany talerz, w który dla podkreślenia np.: rozpoczynającej się części utworu uderza się pałką ze specjalnym filcem.  

Oczywiście w orkiestrach symfonicznych swoje zastosowanie znajduje szereg jeszcze innych instrumentów perkusyjnych typu chimes, czy tamburyna. W tych orkiestrach o charakterze bardziej rozrywkowym można spotkać kongi czy bongosy. Natomiast na pewno w orkiestrach wojskowych nie może zabraknąć werbla, czy dużego bębna nadającego puls, który również jest wykorzystywany w orkiestrach zarówno marszowych dętych jak i symfonicznych.   

Zestaw rozrywkowy

W orkiestrach o charakterze rozrywkowym czy jazzowym mamy najczęściej zestaw perkusyjny składający się z bębna centralnego, werbla, kociołków podwieszanych, studni, brek maszyny zwanej hi-hat, oraz talerzy zwanych czynelami typu: ride, crash, splash itp. Tu perkusista razem z basistą stanowią podstawę sekcji rytmicznej. 

To oczywiście zestawienie tylko tych najbardziej popularnych i rozpoznawalnych instrumentów perkusyjnych, które mają swoją określoną rolę w orkiestrach. Niektóre z nich mogą się na pierwszy rzut oka wydawać mało ważne jak np.: trójkąt, ale bez tego z pozoru mało istotnego instrumentu muzyka tak pięknie by nie zabrzmiała. Te drobne instrumentaria perkusyjne mogą też być doskonałym pomysłem do rozpoczęcia muzykowania. 

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry