Podłączenie studyjnego mikrofonu pojemnościowego

Zobacz Mikrofony w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Mikrofony i akcesoria w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Sprzęt nagłośnieniowy w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Sprzęt studyjny, Homerecording w sklepie Muzyczny.pl

Mamy dwie możliwości w jaki możemy podłączyć studyjny mikrofonów pojemnościowych. Pierwsza możliwość to bezpośrednie podłączenie do komputera za pomocą złącza usb. Sprawa w tym przypadku jest bardzo prosta. Macie kabel usb, taki sam jak np.: do drukarki, gdzie z jednej strony podłączacie go do komputera a z drugiej strony do mikrofonu. W tym przypadku zazwyczaj komputer sam automatycznie pobiera sterowniki i je instaluj, tak by nasze nowe urządzenie mogło od razu działać. Dodatkowo możemy pod komputer podłączyć słuchawki by mieć bezpośredni odsłuch z tego mikrofonu.

Drugim rodzajem mikrofonów pojemnościowych są te, które nie mają wbudowanych interfejsów i nie podłącza się ich bezpośrednio do komputera, tylko robi się to za pomocą zewnętrznego interfejsu audio, który jest takim łącznikiem pomiędzy komputerem a mikrofonem. Interfejs audio jest urządzeniem tłumaczącym sygnał analogowy np.: z mikrofonu na sygnał cyfrowy, który wchodzi do komputera i odwrotnie, czyli z komputera sygnał cyfrowy przetwarza na analogowy i wypuszcza go w głośnikach. Tak więc ten rodzaj podłączenia jest już bardziej skomplikowany i wymaga więcej sprzętu.

SHURE SM81

SHURE SM81

Tradycyjne mikrofony pojemnościowe potrzebują dodatkowego zasilania fantomowego czyli Phantom +48V oraz kabla XLR z wtyczką męską oraz żeńską. Można również stosować przejściówki XLR na mini-jack, ale też nie wszystkie mikrofony pojemnościowe będą nam po podłączeniu do portu mini-jack np.: w komputerze działały. Te mikrofony pojemnościowe, które w środku posiadają możliwość zasilania bateryjnego podłączymy za pomocą takiej przejściówki natomiast wszystkie te, które takiej możliwości nie mają niestety nie podłączymy. Najprościej ujmując mikrofony pojemnościowe potrzebują większego zasilania niż ma to miejsce w przypadku np.: mikrofonów dynamicznych.

Większość mikrofonów pojemnościowych nie posiada opcji zasilania bateryjnego i w takim przypadku potrzebne jest dodatkowe urządzenie, które mu takie zasilanie dostarczy i dodatkowo jeszcze przetworzy ten dźwięk z mikrofonu przesyłając go dalej np.: do komputera. Takimi urządzeniami są wspomniany już interfejs audio, mikser audio posiadający zasilanie phantomowe lub przedwzmacniacz mikrofonowy z tym zasilaniem.

Moim zdaniem najlepiej jest się wyposażyć w interfejs audio z zasilaniem fantomowym, który jest podłączany za pomocą złącza usb do naszego komputera. Podstawowe interfejsy audio posiadają zazwyczaj dwa wejścia mikrofonowe XLR, przełącznik zasilania Phantom +48V który uruchamiamy w przypadku mikrofonów pojemnościowych, a wyłączamy przy używaniu np.: mikrofonu dynamicznego oraz wyjście-wejście, które łączy interfejs z komputerem. Dodatkowo są one wyposażone w jakieś potencjometry do regulacji głośności oraz wyjście słuchawkowe. Często również interfejsy audio posiadają tradycyjne wyjście, wejście midi. Po podłączeniu mikrofonu do takiego interfejsu audio dźwięk w formie analogowej jest w tym interfejsie przetwarzany i przekazywany dalej już w formie cyfrowej do naszego komputera za pomocą portu usb.

Neumann M 149 Tube

Neumann M 149 Tube

Drugim sposobem na podłączenie mikrofonu pojemnościowego jest wykorzystanie przedwzmacniacza mikrofonowego z zasilaniem fantomowym, który zasilany jest za pomocą zasilacza sieciowego. W przypadku interfejsu audio, takiego zasilacza nie potrzebujemy, gdyż interfejs korzysta z zasilania komputerowego. Jest to bardziej budżetowe rozwiązanie, gdyż ceny interfejsów audio zaczynają się mniej więcej od 400 zł wzwyż, natomiast przedwzmacniacz kupimy już za ok 200 zł. Musimy jednak wiedzieć, że ten dźwięk nie będzie tak dobrej jakości jak w przypadku przesłania go za pomocą interfejsu audio. Dlatego lepiej zdecydować się na zakup interfejsu audio lub wyposażyć w mikrofon pojemnościowy, który taki interfejs posiada wewnątrz i będziemy mieli możliwość bezpośredniego podłączenia mikrofonu do komputera.

Trzecim sposobem podłączenia mikrofonu pojemnościowego do komputera jest wykorzystanie miksera audio, który posiadać będzie wejścia mikrofonowe z zasilaniem fantomowym. I podobnie jak to było w przypadku przedwzmacniacza, mikser zasilany jest sieciowo. Do niego podłączamy mikrofon za pomocą wejścia XLR, włączamy Phantom +48V i poprzez wyjście output do którego wpinamy standardowe cinche przekazujemy sygnał do naszego komputera poprzez podłączenie końcówki mini-jack.

Sennheiser e 614

Sennheiser e 614

Podsumowując są dwa rodzaje mikrofonów pojemnościowych studyjnych. Pierwszy z nich, to te na usb, które możemy bezpośrednio połączyć do komputera i jeżeli nasz budżet jest niezbyt duży i nie możemy zbytnio pozwolić sobie na zakup dodatkowego urządzenie np.: interfejsu audio z zasilaniem fantomowym, to wtedy warto zainwestować właśnie w taki mikrofon, który ma już ten interfejs wbudowany. Drugi rodzaj mikrofonów to te, które podłącza się za pomocą złącza XLR i jeżeli macie już jakiś interfejs audio z zasilaniem fantomowym lub zamierzacie taki kupić, to nie warto z kolei inwestować w mikrofon ze złączem usb. Dzięki mikrofonowi podłączanemu za pomocą złącza XLR możecie uzyskać jeszcze lepszą jakość waszych nagrań, ponieważ te mikrofony są w większości przypadków znacznie lepsze. Poza tym takie rozwiązanie interfejs audio i mikrofon pojemnościowy ze złącze XLR jest nie tylko lepsze jakościowo, ale też daje więcej możliwości i jest wygodniejsze w obsłudze. W zależności od modelu interfejsu możecie mieć różne możliwości kontroli sygnału na wyjściu, a takim podstawowym potencjometrem jest chociażby jego głośność, którą macie pod ręką.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry