Rodzaje dęciaków, podobieństwa i różnice pomiędzy poszczególnymi instrumentami

Zobacz Instrumenty dęte w sklepie Muzyczny.pl

Grupę instrumentów dętych możemy zaliczyć do najliczniejszej z pośród wszystkich współcześnie znanych grup.

Praktycznie każda osoba nawet nie związana bliżej z muzyką będzie wstanie wymienić co najmniej klika z nich, a tych najbardziej popularnych jest kilkanaście z czego każdy ma jeszcze swoje odpowiednie odmiany. Taki podstawowy podział na jaki możemy sobie podzielić tą grupę, to instrumenty dęte blaszane i dęte drewniane. Głównym czynnikiem decydującym o takim podziale tych instrumentów jest ustnik i jego stroik. Warto o tym pamiętać, ponieważ nie wygląd tu ma decydujące znaczenie o przydziale instrumentu do danej grupy, a właśnie ustnik. W przeważającej większości dęte blaszane są wykonane w całości z metalu, ale również i saksofon jest z metalu, który ze względu właśnie na rodzaj ustnika zaliczany jest do grupy instrumentów dętych drewnianych. Bardzo istotnym czynnikiem jest to, że w instrumentach dętych blaszanych mamy ustnik metalowy, a rolę stroika pełnią usta grającego, natomiast w dętych drewnianych mamy stroik, który wykonany jest najczęściej z trzciny laskowej lub jakiegoś tworzywa sztucznego.

Nie można jednoznacznie stwierdzić, na których dętych łatwiej się gra, bo w każdej z tych grupy znajdziemy zarówno instrumenty bardziej wymagające jaki i te mniej wymagające. Poza tym każdy z nas ma trochę inne predyspozycji fizyczne i jednemu zdecydowanie łatwiej grać będzie się na trąbce, a innemu na puzonie czy saksofonie. Natomiast bez wątpienia taką wspólną cechą obydwu tych grup instrumentów jest to, że dźwięk uzyskujemy poprzez zadęcie. Nie jest to prosta sztuka i wymaga wielu prób zanim uda nam się uzyskać czysty i klarowny dźwięk. Po nabraniu powietrza musimy wytworzyć odpowiednie ciśnienie i musimy w umiejętny sposób uformować swoje wagi oraz całą jamę ustną włącznie z językiem i szczęką by ten dźwięk uzyskać.

Jak już powiedzieliśmy sobie rolę stroika w instrumentach dętych blaszanych pełnią usta grającego, co dla niektórych może być dodatkową trudności w opanowaniu. Do najbardziej popularnych instrumentów z tej grypy zaliczamy: trąbkę, puzon, tubę oraz waltornię. Większości instrumentów z tej grupy posiada wentyle, ale są wśród nich i takie jak np.: puzon, który posiada suwak dzięki któremu, z dźwięku w kolejny dźwięk możemy wchodzić pewnego rodzaju płynnym ślizgiem. Są oczywiście również puzony wentylowe, które dzięki takiemu rozwiązaniu są teoretycznie prostsze w opanowaniu, ale to z kolei powoduje pewne ograniczenia, bo nie mamy możliwości zrobienia na wentylowym puzonie takiego fajnego glissando jak możemy to wykonać na odmianie suwakowej. Dla zainteresowanych tym instrumentem proponuję naukę rozpocząć od puzonu tenorowego, który wymaga mniejszej ilości powietrza w celu wydobycia dźwięku, co z pewnością na początku będzie sporym ułatwieniem. Kolejnym bardzo ciekawym i wartym zainteresowania instrumentem dętym blaszanym jest tuba. Do tego by opanować ten instrument na poziomie podstawowym nie będą potrzebne nam jakiejś szczególne predyspozycje. Jest to najniżej brzmiący instrument ze wszystkich dętych blaszanych i dlatego pełni rolę zarówno instrumentu melodycznego jak i rytmicznego, który nadaje cały puls utworom orkiestrowym. Natomiast do tych najbardziej spopularyzowanych dętych blaszanych należy trąbka, która ma swoje poszczególne odmiany, z których najpopularniejsza jest ta o stroju B. Trąbka dysponuje bardzo pokaźną skalą i można na tym instrumencie niesamowicie ekspresyjnie grać, ale to oczywiście w dużej mierze zależy już od indywidualnych umiejętności samego grającego.

Jeżeli chodzi o instrumenty dęte drewniane to ze względu na to, że posiadają stroik teoretycznie powinno nam się na nich łatwiej uczyć grać. Oczywiście są to bardzo indywidualne odczucia uzależnione od talentu danej osoby i jego predyspozycji fizycznych. Najbardziej popularnym instrumentem z tej grupy jest saksofon. Występuje on w dziewięciu odmianach, ale do najpopularniejszych należą saksofon: altowy, tenorowy, barytonowy i sopranowy. Instrument ten swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim swojemu niesamowitemu brzmieniu, które wykorzystywane jest w każdym gatunku muzycznym. Ze względu na jego ogromną popularność i wszechstronnością trzeba liczyć się z bardzo dużą konkurencją wśród muzyków. Takim starszym bratem saksofonu jest klarnet, który jest instrumentem bardziej wymagającym, ale też dysponujący większą skalą. Natomiast najwyżej brzmiącym i zarazem dysponującym największą skalą wśród instrumentów dętych drewnianych jest flet, który przeważnie kojarzony jest z muzyką klasyczną i tam niewątpliwie znajduje największe zastosowanie, ale również coraz częściej możemy zauważyć jego obecność w innych gatunkach muzycznych.

Podsumowując nie ma łatwych dęciaków i do każdego wymagane są trochę inne predyspozycje. Decydując się na ten instrument należy wiedzieć, że zwłaszcza początkowy etap nauki będzie dość trudny. Niewątpliwie najlepszym z możliwych sposobem na sprawdzenie tego, który instrument będzie najbardziej odpowiedni dla Ciebie, będzie możliwość popróbowania na kilku różnych instrumentów zarówno z grupy dętych drewnianych jak i blaszanych. Dobrze jest też mieć wizję swojej przyszłości muzycznej to jaki gatunek muzyczny zamierzamy głównie grać, czy ma to być udział w projektach muzycznych z małymi kameralnymi zespołami, czy może naszym marzeniem jest gra w dużej orkiestrze.

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry