Słuchawki do biegania

Zobacz Słuchawki i akcesoria w sklepie Muzyczny.pl

Mamy na rynku wiele rodzajów słuchawek i jest wśród nich między innymi grupa słuchawek mobilnych dedykowana głównie dla osób spędzających dużą część swojego dnia w ciągłym ruchu.

Producenci wyszli również naprzeciw oczekiwaniom dużej grupie osób uprawiających sport np.: biegi. Spora część z tej grupy lubi realizować swoje codzienne treningi z muzyką w tle. Jakie więc wybrać słuchawki, które nie będą nam przeszkadzały w naszym codziennym regularnym bieganiu, tylko uprzyjemniały nasz trening.

Jednymi z wygodniejszych słuchawek do biegania są słuchawki bezprzewodowe dokanałowe, które łączą się z naszym odtwarzaczem np.: telefonem za pomocą bluetooth. Słuchawki dokanałowe charakteryzują się tym, że bardzo ciasno wchodzą w środek naszego ucha dzięki czemu doskonale izolują nas od dźwięków zewnętrznych. Z reguły mają jeszcze zamontowane takie żelki, które bardzo dobrze wpasowują się w małżowinę uszną. W zależności od modelu, ale w większości słuchawki takie wyposażone są w mikrofon, który umożliwia nam prowadzenie rozmów telefonicznych a nawet w zależności od oprogramowania jakie mamy zainstalowane na swoim telefonie umożliwia nam sterowanie naszym urządzeniem poprzez wydawanie komend głosowych.

Kolejnym rodzajem słuchawek często wykorzystywanym przy aktywności ruchowej są słuchawki z klipsem zakładanym za ucho. Słuchawka taka w całości przylega do naszego ucha za pomocą pałąku, który zachodzi z ucho i w ten sposób przytyka głośnikiem do naszego narządu słuchowego. W tego typu słuchawkach nie jesteśmy tak dobrze wyizolowani od otoczenia jak to ma miejsce przy słuchawkach dousznych, więc musimy byś przygotowani na to, że oprócz muzyki będą również dźwięki z zewnątrz docierają do nas.

Audio Technica ATH-E40

Audio Technica ATH-E40, źródło: Muzyczny.pl

Mamy również tzw. pchełki czyli słuchawki, które są takim rodzajem pośrednim pomiędzy słuchawkami dousznymi a klipsowymi. Słuchawka taka mocowany jest zazwyczaj na pałąku zakładanym za ucho, a sam głośnik wsadzany jest w ucho, ale nie wchodzi głęboko w kanalik uszny jak to ma miejsce w słuchawkach dousznych. W tych słuchawkach również będą docierały do nas odgłosy z zewnątrz.

Oczywiście słuchawki nasze czy to będą douszne, nauszne czy tzw. pchełki mogą być zamocowane nagłownym, który oplata naszą głowę łącząc słuchawkę prawą z lewą. Taki rodzaj łączenie daje nam dodatkowe zabezpieczenie przed przypadkowym wypadnięciem słuchawki.

Każdy rodzaj słuchawek ma swoje określone wady i zalety, więc ważnym jest byśmy dokonali właściwego wyboru. Przede wszystkim słuchawki muszą być wygodne dla naszego narządu słuchowego. Każdy z nas jest trochę inaczej zbudowany i to samo dotyczy budowy naszego narządu słuchowego. Jedni mają kanaliki słuchowe szersze inni węższe i nie ma uniwersalnego modelu słuchawek, który zadowoliłby wszystkich. Są osoby, które w ogóle nie korzystają ze słuchawek dousznych ponieważ jest im w nich zwyczajnie niewygodnie.

Bez wątpienia słuchawki bezprzewodowe należą do najwygodniejszych, ponieważ żaden kabel nam się nie plącze, ale musimy też brać pod uwagę to, że mogą się nam one w trakcie słuchania zwyczajnie rozładować. Korzystając z nich musimy pamiętać, że nie tylko nasze źródło dźwięku jakim jest np.: telefon musi być naładowany, ale i słuchawki również. Słuchawki na kablu bod tym względem zaoszczędzają nam zmartwień, niemniej ten kabel może niekiedy nam przeszkadzać.

Najważniejszym jednak elementem jest nasze bezpieczeństwo, dlatego słuchawki powinny być dobierane również pod tym kontem. Jeżeli biegamy w mieście gdzie jest duży ruch, po ulicy, czy nawet na prowincji, ale wiemy, że tą ulicę będziemy przecinać biegnąc nie decydujmy się na słuchawki dokanałowe. W miejscu gdzie odbywa się ruch uliczny musimy mieć kontakt z otoczeniem. Musimy mieć szansę usłyszenia np.: klaksonu samochodowego i możliwość w porę zareagować na ewentualną sytuację. Takie całkowite odizolowanie się jest dobre w miejscach gdzie żadne mechaniczne urządzenia nam nie zagrażają. W mieście lepiej jednak mieć jakiś kontakt z otoczeniem, więc bezpieczniejszym jest użycie słuchawek, które na ten kontakt pozwolą.

JBL T290

JBL T290, źródło: Muzyczny.pl

Pamiętajmy również o zagrożeniach dla naszego zdrowia wynikające z samego słuchania w słuchawkach. Słuch mamy jeden i powinniśmy dbać o niego by nam jak najdłużej służył. Dlatego korzystając np.: ze słuchawek dokanałowych róbmy to rozważnie pamiętając, że w tego rodzaju słuchawkach strumień dźwięku jest bezpośrednio skierowany w nasze ucho i nie ma gdzie się ta fala dźwiękowa rozproszyć. W słuchawkach tego rodzaju nie można zbyt głośno słuchać muzyki bo może to doprowadzić do uszkodzenia naszego narządu słuchu.

Komentarze

Do biegania żadnych słuchawek.
Kiedy biegamy w mieście, lepiej mieć oczy i uszy dookoła głowy, a słuchawki to utrudniają.
Kiedy biegamy na łonie przyrody, fajnie jest posłuchać ptaków, szumu wiatru.

Maciaszczyk

do biegania sugeruję:
– zauszne [ stabilne, pozwalają usłyszeć, ruch za plecami …]
– z mikrofonem do prowadzenia rozmów i zmiany głośności [ w chłodnee dni nie szarpiemy sie z telefonem schowanym pod wiatrówką ]
– koniecznie klipsik do przyczepienia kabla [ luźny kabelek potrafi w końcu wysunąć słuchwakę z ucha – szczególnie gdy jesteśmy już spoceni / jeśli nie ma fabrycznego, polecam najmniejszy klips do zamykania produktów spożywczych ]-
– dobry plastik w cz. dousznej – sól z potu potrafi rozpuścić fabrycznie sklejone elementy i po kilku miesiącach słuchawki się rozpadają [ to nie jest łatwe do oceny, ale jesli cz. douszna jest zbudowana z elementów połączonych to dokładnie obejrzeć czy klejone, czy spaw, czy kwint – sól potrafi rozpuścić klejone łączenia b. szybko. ]
– takie słuchawki kosztują w okolicach 80-120 zł
– kilka osób miało złe doświadczenia z drogimi i dedykowanymi – J a b r a – częste awarie, np. któraś słuchawka robi się głucha

Tom

↑ Do góry
Do góry