Sposoby nagrywania gitary i innych instrumentów muzycznych

Zobacz Gitary w sklepie Muzyczny.pl

Gitarę jak również każdy inny instrument muzyczny możemy nagrać wykorzystując różne techniki. I tak takim najprostszym i zarazem najszybszym sposobem rejestracji naszego materiału audio, będzie nagrywanie bezpośrednie za pomocą jakiegoś rejestratora nagrywającego może to być np.: smartfon, który dzięki specjalnej zainstalowanej aplikacji zarejestruje nam dźwięk. Wystarczy taką aplikację uruchomić i możemy przystąpić do nagrywania materiału. Niestety tego rodzaju nagrywanie nie jest pozbawione wad, a mianowicie nagrywając w ten sposób nagrywamy również wszystkie niepotrzebne odgłosy z otoczenia. I nawet przy bardzo dobrze wytłumionym pomieszczeniu ciężko jest uniknąć jakiś niepotrzebnych szmerów czy szelestów. Nawet bardzo bliskie usadowienie takiego rejestratora nie wykluczy całkowite usunięcie tych niepożądanych odgłosów.

Zdecydowanie lepszym, ale i zarazem wymagającym większych nakładów finansowych jest nagrywanie po kablu. Tu niezbędny nam będzie do tego interfejs audio, który po podłączeniu pod np.: komputer czy do laptopa będzie nam pośredniczył w przekazywaniu sygnału analogowego i przekształceniu go w sygnał cyfrowy z wysłaniem do urządzenia rejestrującego. Do tego oczywiście nasz instrument musi być wyposażony w gniazdo (najczęściej dużego Jacka), umożliwiające podłączenie go pod interfejs. W przypadku gitar elektrycznych i elektroakustycznych oraz instrumentów cyfrowych takich jak keyboard czy pianino cyfrowe takie gniazda są na pokładzie danego instrumentu. Tego rodzaju podłączenie eliminuje wszelkiego rodzaju odgłosy pochodzące z otoczenia.

W przypadku instrumentów, które nie są wyposażone w odpowiednie złącze umożliwiające podpięcie kabla możemy zastosować tradycyjny sposób nagrywania za pomocą mikrofonu. Podobnie jak w przypadku nagrywania wokalu, tak i tu podstawiamy mikrofon na statywie w możliwie najbliższej okolicy instrumentu w taki sposób, by nie przeszkadzał on w graniu muzykowi a jednocześnie ściągał jak najlepiej całą skalę brzmieniową instrumentu. Zbyt bliskie ustawienie mikrofonu może powodować zbyt duże skoki dynamiczne z dodatkowymi przesterami, przydźwiękami i zbyt mocnym wypukleniem niepożądanych dźwięków. Za to zbyt dalekie ustawienie mikrofonu spowoduje słaby sygnał i możliwość ściągnięcie niepożądanych odgłosów z otoczenia. Trzy sposoby nagrywania gitary – YouTube

Mikrofony pojemnościowe i dynamiczne

Do nagrywania instrumentu możemy wykorzystać mikrofon pojemnościowy lub dynamiczny. Każdy rodzaj ma zarówno swoje mocniejsze jak i słabsze strony. Pojemnościowe mikrofony są przede wszystkim znacznie czulszymi i bardziej sprawdzą się przy nagrywaniu, zwłaszcza wtedy jeżeli instrument jest bardziej oddalony od czaszy mikrofonu. Tu bardzo dobrą propozycją w umiarkowanej cenie jest mikrofon wielkomembranowy Crono Studio Elvis o charakterystyce kardioidalnej z wbudowanym interfejsem audio usb. Pasmo przenoszenia zaczyna się od 30Hz, a kończy na 18kHz. Urządzenie może nagrywać z rozdzielczością 16 bitową i maksymalną częstotliwością próbkowania 48kHz. Dzięki technologii Plug&Play nie są potrzebne żadne sterowniki, podłączasz mikrofon i zaczynasz nagrywać. Crono Studio Elvis mikrofon wielkomembranowy USB – YouTube


Podsumowanie

Jak widać możliwości i sposobów nagrywania jest wiele i tak naprawę bardzo dużo zależy od tego jakim sprzętem dysponujemy. W dobie technologii cyfrowej nawet sprzęt budżetowy potrafi oferować nam bardzo dobrej jakości parametry. Dzięki temu nie musimy już wynajmować profesjonalnego studia nagrań w celu dokonania dobrej jakości nagrania. Przy skompletowaniu niezbędnego minimum sprzętowego, odpowiedniej adaptacji pomieszczenia i elementarnej wiedzy na temat realizacji nagrań audio sami w warunkach domowych jesteśmy wstanie zrealizować nagranie bardzo dobre jakości.

 

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry