Już niejeden odbiorca przekonał się, że od jakość złączy, gniazd, wtyków jak również samego kabla zależy końcowy odbioru sygnału zarówno audio jak i video. Produkty wykonane z wysokiej jakości komponentów i materiałów, zapewniających możliwie najlepszy przesył takiego sygnału. Dzięki odpowiedniej jakości sygnał taki jest jest najmniej stratny, eliminuje i filtruje zakłócenia oraz zabezpiecza nas przed utratą połączenia. Warto w tym miejscu przypomnieć czym jest złącze kablowe. Najprościej ujmując złącze kablowe jest miejscem, w którym łączą się poszczególne żyły dwóch lub większej ilości odcinków kablowych, które są od siebie odpowiednio odizolowane.
Najpowszechniejsze złącze audiowizualne XX wieku
Jednymi z powszechnie używanymi złączami w XX wieku w branży audiowizualnej były złącza BNC, które zostały opracowane już w latach czterdziestych ubiegłego stulecia. Złącze BNC jest linią koncentryczną wypełnioną dielektrykiem o rezystancji od 50 do 75 omów i służy do podłączenia kabla koncentrycznego. Jest wykorzystywane zarówno do przesyłania sygnałów analogowych, jak i cyfrowych, choć obecnie do przesyłu cyfrowego stosuje się również innego rodzaju złącza. Istnieje kilka typów tego rodzaju złączy BNC, które różnią się głównie sposobem mocowania rdzenia centralnego do oplotu. Mamy części do lutowania, owijania, zaciskania. Można również zastosować podtypy: BNC-F z mocowaniem gwintowanym, BNC-T do podłączenia sieci i karty sieciowej komputera, BNC-I do zsunięcia kawałków kabla koncentrycznego. W zależności rodzaju i typy załącza te mają zastosowanie w aparaturach pomiarowych, do przesyłu sygnału telewizji cyfrowej i analogowej, do radiotelekomunikacji i do łączenia sieci komputerowych. Znajdują swoje zastosowanie zarówno w sprzęcie domowym jak i profesjonalnym sprzęcie m.in. lotniczym. W domu takie złącza często używane są do podłączenia kabla antenowego do telewizorów.
Gdzie najczęściej wykorzystywane są złącza BNC
Jak już sobie powiedzieliśmy możemy wyróżnić klika rodzajów złączy BNC np.: z lutowaniem kablowym, kompresyjne, śrubowe, z gniazdem lub tzw. rozdzielaczem. I tak np.: złącze BNC-T to rozgałęźnik, w którym jeden sygnał wysokiej częstotliwości może być podawany do dwóch urządzeń jednocześnie. Natomiast gniazdo – wtyk skręcany typu F jest powszechnym sposobem podłączenia sygnału telewizyjnego i wykorzystywane jest w naziemnej telewizji kablowej, satelitarnej i w modemach kablowych.
Podsumowanie
Pomimo coraz częstszego wykorzystywania w najnowszej technologii transmisji bezprzewodowej na pewno jeszcze przez najbliższych kilkanaście lat połączenia przewodowe będą odgrywać znaczącą rolę przede wszystkim dlatego, że są one bardziej stabilne.
↑ Do góry