Obsługa, osprzęt, serwis – porady dla właścicieli keyboardów

Zobacz Instrumenty klawiszowe w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Keyboardy w sklepie Muzyczny.pl

Każda maszyna wymaga stosownego odpowiedniego traktowania i okresowego wymieniania zużytych części (to ostatnie w przypadku keyboardów na szczęście jest niezmiernie rzadkie). Oto krótki poradnik informujący jak traktować keyboard, aby cieszyć się nim jak najdłużej, na co zwrócić uwagę przy zakupie podstawowego osprzętu, aby nie było nieprzyjemnych niespodzianek i jakie naprawy można wykonać samodzielnie, a jakie lepiej powierzyć specjalistom.

Elektronika nie lubi kurzu

W chwili, gdy keyboard nie jest używany, najlepiej specjalną plandeką- taką, która sama nie łapie kurzu, nie przepuszcza go i nie będzie się zsuwać. Przykrycie keyboardu ścierką lub kocykiem, nie jest zbyt skuteczne, ponieważ będą one skutecznie wyłapywać kurz unoszący się w powietrzu i zostawiać po sobie jego chmurkę przy jej zdejmowaniu, doskonale to widać pod światło.

Warto utrzymywać też czystość w pomieszczeniu, w którym trzymany jest keyboard, aby tego kurzu było w powietrzu po prostu jak najmniej. Oczywiście lekkie przykurzenie raczej nie zepsuje od razu maszyny, ale kurz może bardzo skutecznie zaburzać pracę styków elektronicznych (wiedzą o tym zaprawieni w bojach monterzy komputerów, którzy nie jedną awarię usunęli, wyjmując kartę lub kość pamięci i wydmuchując jakąś ledwie widoczną drobinkę kurzu z gniazda). Lepiej, więc dbać o instrument, niż wysyłać go do serwisu, albo rozbierać i czyścić, bo po paru latach jakiś guzik nie działa jak powinien.

Uwaga na kable

Chcąc podłączyć keyboard do kolumn albo komputera, należy zwracać uwagę na typ kabli… Pozornie sprawa jest prosta; analogowe wyjścia audio obsługują kable typu Jack. Jeżeli jednak celem jest uzyskanie sygnału stereo, przez podłączenie kabli do gniazd oznaczonych, jako R+L/R, i L, to w gniazdo przeznaczone do obsługi tylko jednego kanału (np. pojedyncze L) należy wpiąć kabel typu mono jack, ponieważ kabel typu stereo nie zostanie wykryty przez gniazdo, i keyboard w dalszym ciągu będzie podawał pojedynczy sygnał mono, przez gniazdo R+L.

Pedały, – jaki sustain?

Modele do użytku domowego z reguły mają jedno wyjście dla pedału sustain, czyli pedału wybrzmiewania. Do tego celu z powodzeniem wystarczy najprostszy pedał za mniej niż 50zł. Topowe modele mogą posiadać wejście expression pedal, czy programmable pedal- w tym przypadku dopiero może być przydatny bardziej zaawansowany model, np. pasywny, który jest nie tyle naciskany, co przechylany i zostaje w ustalonym przez stopę położeniu, oraz pozwala płynnie sterować, np. modulacją dźwięku.

Pedał sustain firmy Bespeco

Pedał sustain firmy Bespeco, źródło: muzyczny.pl

Klawisze źle działają-, co robić?

Jeżeli keyboard jest na gwarancji to odpowiedź jest jedna: oddać do naprawy gwarancyjnej, nie próbując nic rozbierać ani naprawiać, ponieważ w przeciwnym razie można spotkać z odmową naprawy, ponieważ po samodzielnej rozbiórce, nikt nie zagwarantuje producentowi, że awaria, którą ma bezpłatnie naprawić, powstała samoistnie, a nie z winy użytkownika. Co więcej, jest mało prawdopodobne, aby awaria nastąpiła w tak krótkim czasie z powodu zużycia wymiennych części i samodzielna naprawa raczej i tak jest wtedy niemożliwa. Co innego, jeżeli keyboard ma już większy „przebieg” za sobą. Wtedy jest nieco więcej możliwości.

Nieprawidłowa dynamika? To mogą być gumki kontaktowe

Klawiatura keyboardu działa poprzez styk czujników elektromagnetycznych, z magnesami umieszczonymi na gumkach, które na ogół jednocześnie są sprężynami podtrzymującymi klawisze. Z czasem te gumki się zużywają, co może być przyczyną awarii dynamiki w klawiaturze, albo w ogóle spowodować, że część klawiszy przestanie działać.

Sposobem na ustalenie czy winne są gumki (a nie np. płyta główna) jest rozebranie klawiatury i podmiana gumek, między zepsutymi sprawnymi sekcjami (trzeba przy tym uważać, nie wszystkie gumy, które znajdziemy w klawiaturze, pasują do innych fragmentów). Jeżeli po złożeniu, okaże się, że zepsute klawisze zaczęły działać, a wcześniej sprawne nie działają prawidłowo, to wówczas przyczyna jest znaleziona- wystarczy kupić nowe gumki kontaktowe do odpowiedniego modelu keyboardu i prawidłowo je założyć. Trzeba być przy tym jednak ostrożnym i dokładnym, aby zainstalować nowe elementy prawidłowo i nie uszkodzić delikatnej konstrukcji. Dobra wiadomość dla mniej sprawnych manualnie jest taka, że wymiana wspomnianych elementów w serwisie, zazwyczaj kosztuje niewiele. Nawet mniej, niż same części.

Gumki kontaktowe do instrumnetów firmy Yamaha

Gumki kontaktowe do instrumnetów firmy Yamaha, źródło: muzyczny.pl
↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry