Keyboardy w naszym sklepie muzycznym
Keyboardy to instrumenty służące do samodzielnego wykonywania rozbudowanych utworów rozrywkowych dowolnego gatunku; popowych, rockowych, jazzowych, elektronicznych czy tanecznych.
Technika gry
Sterowany lewą ręką układ auto-akompaniamentu zapewnia podkład perkusyjny i harmoniczny kilku instrumentów, podczas gdy prawa ręka jest odpowiedzialna za wykonywanie melodii głównej. Taki układ zapewnia stosunkowo prostą technikę gry, gdyż lewa ręka ogranicza się do wybierania pojedynczych tonów lub akordów w ramach jednego oktawy, nie musi wędrować po całej klawiaturze ani być sprawna dynamicznie. Keyboardy posiadają jednak funkcję gry w klasycznej technice, bez auto-akompaniamentu, lub tryb gry z auto-akompaniamentem przy tradycyjnym wykorzystaniu obu rąk (funkcja harmoniczna akompaniamentu jest wówczas określana przez wszystkie klawisze).
Funkcje keyboardów
Układ auto-akompaniamentu wyposażony jest w funkcje intro, fill A/B, ending, czasem również, variation, które pozwalają na płynne wykonanie wszystkich części utworu o zróżnicowanym podkładzie. Keyboardy edukacyjne mogą posiadać podświetlaną klawiaturę, która pokazuje, jakie klawisze należy naciskać podczas wykonywania utworu. Lepsze keyboardy posiadają funkcję tworzenia nowych akompaniamentów, ładowania ich z komputera, oraz zmiany aranżacji.
Efekty wbudowane
Keyboardy często są wyposażone w efekty DSP (Digital Signal Processor), np. echa, opóźnienia, efekty harmoniczne, funkcję chorus (chór, czyli zwielokrotnienie dźwięku), oraz reverb (pogłos, np. symulacja pogłosu różnych pomieszczeń)
Modele i tendencje
Keyboardy Yamaha serii PSR E, oraz EZ to keyboardy edukacyjne o dość znacznych możliwościach, (w przeciwieństwie np. do serii YPT, która jest bardzo przystępna cenowo i łatwa w obsłudze, ale przy tym bardzo okrojona funkcjonalnie). Yamahy serii PSR A i S, oraz keyboardy Roland serii BK to solidna średnia półka o znacznej funkcjonalności, dobra dla doświadczonych muzyków. Instrumenty takie jak Yamaha Tyros, czy Ketron Audya, to już maszyny profesjonalne, zapewniające, najwyższą jakość dźwięku, w połączeniu z ogromnymi możliwościami aranżacji, edycji akompaniamentów i przechowywania danych dzięki wbudowanym dyskom, co sprawia, że są powszechnie cenione i używane przez profesjonalnych keyboardzistów. Wymagają jednak doskonałego opanowania obsługi keyboardów, dla mało wprawnych użytkowników ilość funkcji może być przytłaczająca. Oprócz wyżej wspomnianych, na rynku funkcjonują także specyficzne keyboardy, jak np. seria Piaggero o rozszerzonej skali klawiatury, czy seria DGX z klawiaturą 76 lub 88 klawiszową, która może być dodatkowo doważona, aby zapewnić większy komfort gry (np. DGX 650 WH)
Czy wiesz, że…
Keyboardy używane są głównie do rozrywki domowej, oraz gry w lokalach i na weselach, ale sporadycznie zdarza się także użycie ich na występach estradowych. Stefano Maiola, współtwórca dość znanego w latach 80. zespołu KOTO, zaliczającego się do nurtów italo disco, oraz spacesynth, używa m.in. keyboardu Yamahy podczas swoich koncertów. Z nurtu italo disco wywodzi się disco polo, jednak stare włoskie disco zupełnie go nie przypomina i stylistyką plasuje się raczej w okolicach synthpopu oraz synthwave.
Podsumowanie
Keyboardy to instrumenty do samodzielnego muzykowania w zastępstwie całego zespołu. Spory wachlarz typów sprawia że każdy, począwszy od nowicjusza, a skończywszy na profesjonaliście, znajdzie coś dla siebie. Kupując keyboard należy zwrócić uwagę na własną znajomość instrumentu. Keyboard ze średniej półki to aż nadto do domowej rozrywki… Chyba że muzyk zjadł zęby na samodzielnym aranżowaniu ulubionych hitów i potrzebuje czegoś naprawdę rozbudowanego.