Keyboardy

Polecane instrumenty muzyczne i sprzęt muzyczny

Najczęściej kupowane produkty w grupie Keyboardy

Poradniki dla muzyków w grupie Keyboardy

Jak ćwiczyć na instrumencie

Jak ćwiczyć na instrumencie

Może często zastanawiałeś się nad tym jak ćwiczyć. Czy siedzieć w internecie szukając nut do swoich ulubionych utworów, czy może powtarzać wiele razy techniczne wprawki, a może ćwiczenie polega na czytaniu nut lub kopiowaniu solówek wielkich muzyków?Mam dla Ciebie i siebie jedną ważną radę, radę, (...)


Instrumenty klawiszowe, Syntezatory, Organy, Keyboardy, Pianina elektroniczne, stage piana, Pianina akustyczne

Akordy, czyli świat otworem?

Akordy, czyli świat otworem?

Akordy ? gdy początkujący muzycy słyszą o akordach, to najczęściej pojawia się szeroki uśmiech na ich twarzach, a w myślach upragnione ?nareszcie!? :) Myślą, że gdy tylko nauczą się kilku akordów, automatycznie wprowadzi to ich w świat wielkich muzyków i już żadna piosenka nie będzie im sprawiać (...)


Instrumenty klawiszowe, Fortepiany, Syntezatory, Organy, Keyboardy, Pianina elektroniczne, stage piana, Pianina akustyczne, Akordeony

Instrument idealny?

Instrument idealny?

Poprzedni artykuł rozpocząłem od wymienienia kilku rodzajów instrumentów klawiszowych. Kupując instrument, wybieramy go kierując się różnymi powodami. Jednym może podobać się wygląd, kolor, innym marka, jeszcze innym rodzaj klawiatury (jej wygoda, ?czucie?), funkcje instrumentu, gabaryty, waga, w (...)


Instrumenty klawiszowe, Klawiatury sterujące, MIDI, Fortepiany, Organy, Keyboardy, Pianina elektroniczne, stage piana, Pianina akustyczne

Czarno-białe? nudy?

Czarno-białe? nudy?

Fortepian, pianino, organy, keyboard, syntezator ? tak wiele słyszymy nazw, określających instrumenty klawiszowe. Chociaż rzadko są one używane ze świadomością, to wszystkie instrumenty, które się pod nimi kryją mają wspólny mianownik ? biało-czarną klawiaturę, zbudowaną wg jednego schematu. (...)


Instrumenty klawiszowe, Poradnik, Fortepiany, Keyboardy, Pianina elektroniczne, stage piana, Pianina akustyczne

Akordy i systemy gry na keyboardach

Akordy i systemy gry na keyboardach

Użytkownik zaznajomiony już nieco z keyboardem, wie, że automatyczny akompaniament gra w funkcjach harmonicznych wybranych przez naciśnięcie odpowiedniego klawisza lub kilku klawiszy w odpowiedniej części klawiatury.System fingeredW praktyce, funkcje harmoniczne można wybierać przez naciśnięcie (...)


Instrumenty klawiszowe, Poradnik, Keyboardy

Instrumenty elektroniczne ? poradnik dla seniora

Instrumenty elektroniczne ? poradnik dla seniora

Do najłatwiejszych w użyciu należą pianina i fortepiany cyfrowe. Przed grą wystarczy jedynie podłączyć je do prądu, nacisnąć włącznik i odtąd instrument zachowuje się normalne pianino- z tą różnicą, że głośność można dowolnie ustawić pokrętłem lub dwoma przyciskami, (ale klawiatura reaguje na (...)


Instrumenty klawiszowe, Klawiatury sterujące, MIDI, Fortepiany, Syntezatory, Organy, Keyboardy, Kontrolery nożne, pedały, Pianina elektroniczne, stage piana, Pianina akustyczne


Pokaż wszystkie poradniki dla muzyków w grupie Keyboardy

Wybrani producenci w grupie Keyboardy

 • Alesis

  Alesis to amerykański producent, który zajmuje się produkcją instrumentów elektronicznych oraz szeroko rozumianego sprzętu studyjnego. Firma powstała w 1980 roku i od tego czasu sukcesywnie poszerza swój asortyment oraz wprowadza nowoczesne (...)


 • Yamaha

  Od roku 1887, firma Yamaha (później Nippon Gakki Ltd.) zaczęła produkować organy piszczałkowe, jej nieprzerwany wzrost doprowadził do tego, iż stała się największym na świecie producentem instrumentów muzycznych, ale również wiodącym i liczącym się (...)


  Keyboardy w naszym sklepie muzycznym

  Keyboardy to instrumenty służące do samodzielnego wykonywania rozbudowanych utworów rozrywkowych dowolnego gatunku; popowych, rockowych, jazzowych, elektronicznych czy tanecznych.

  Technika gry
  Sterowany lewą ręką układ auto-akompaniamentu zapewnia podkład perkusyjny i harmoniczny kilku instrumentów, podczas gdy prawa ręka jest odpowiedzialna za wykonywanie melodii głównej. Taki układ zapewnia stosunkowo prostą technikę gry, gdyż lewa ręka ogranicza się do wybierania pojedynczych tonów lub akordów w ramach jednego oktawy, nie musi wędrować po całej klawiaturze ani być sprawna dynamicznie. Keyboardy posiadają jednak funkcję gry w klasycznej technice, bez auto-akompaniamentu, lub tryb gry z auto-akompaniamentem przy tradycyjnym wykorzystaniu obu rąk (funkcja harmoniczna akompaniamentu jest wówczas określana przez wszystkie klawisze).

  Funkcje keyboardów
  Układ auto-akompaniamentu wyposażony jest w funkcje intro, fill A/B, ending, czasem również, variation, które pozwalają na płynne wykonanie wszystkich części utworu o zróżnicowanym podkładzie. Keyboardy edukacyjne mogą posiadać podświetlaną klawiaturę, która pokazuje, jakie klawisze należy naciskać podczas wykonywania utworu. Lepsze keyboardy posiadają funkcję tworzenia nowych akompaniamentów, ładowania ich z komputera, oraz zmiany aranżacji.

  Efekty wbudowane
  Keyboardy często są wyposażone w efekty DSP (Digital Signal Processor), np. echa, opóźnienia, efekty harmoniczne, funkcję chorus (chór, czyli zwielokrotnienie dźwięku), oraz reverb (pogłos, np. symulacja pogłosu różnych pomieszczeń)

  Modele i tendencje
  Keyboardy Yamaha serii PSR E, oraz EZ to keyboardy edukacyjne o dość znacznych możliwościach, (w przeciwieństwie np. do serii YPT, która jest bardzo przystępna cenowo i łatwa w obsłudze, ale przy tym bardzo okrojona funkcjonalnie). Yamahy serii PSR A i S, oraz keyboardy Roland serii BK to solidna średnia półka o znacznej funkcjonalności, dobra dla doświadczonych muzyków. Instrumenty takie jak Yamaha Tyros, czy Ketron Audya, to już maszyny profesjonalne, zapewniające, najwyższą jakość dźwięku, w połączeniu z ogromnymi możliwościami aranżacji, edycji akompaniamentów i przechowywania danych dzięki wbudowanym dyskom, co sprawia, że są powszechnie cenione i używane przez profesjonalnych keyboardzistów. Wymagają jednak doskonałego opanowania obsługi keyboardów, dla mało wprawnych użytkowników ilość funkcji może być przytłaczająca. Oprócz wyżej wspomnianych, na rynku funkcjonują także specyficzne keyboardy, jak np. seria Piaggero o rozszerzonej skali klawiatury, czy seria DGX z klawiaturą 76 lub 88 klawiszową, która może być dodatkowo doważona, aby zapewnić większy komfort gry (np. DGX 650 WH)

  Czy wiesz, że…
  Keyboardy używane są głównie do rozrywki domowej, oraz gry w lokalach i na weselach, ale sporadycznie zdarza się także użycie ich na występach estradowych. Stefano Maiola, współtwórca dość znanego w latach 80. zespołu KOTO, zaliczającego się do nurtów italo disco, oraz spacesynth, używa m.in. keyboardu Yamahy podczas swoich koncertów. Z nurtu italo disco wywodzi się disco polo, jednak stare włoskie disco zupełnie go nie przypomina i stylistyką plasuje się raczej w okolicach synthpopu oraz synthwave.

  Podsumowanie
  Keyboardy to instrumenty do samodzielnego muzykowania w zastępstwie całego zespołu. Spory wachlarz typów sprawia że każdy, począwszy od nowicjusza, a skończywszy na profesjonaliście, znajdzie coś dla siebie. Kupując keyboard należy zwrócić uwagę na własną znajomość instrumentu. Keyboard ze średniej półki to aż nadto do domowej rozrywki… Chyba że muzyk zjadł zęby na samodzielnym aranżowaniu ulubionych hitów i potrzebuje czegoś naprawdę rozbudowanego.

  Najpopularniejsze kategorie w sklepie Muzyczny.pl