Metronomy i tunery w naszym sklepie muzycznym
Metronomy
Idea metronomu polega na dokładnym wybijaniu rytmu w celu pomocy muzykom doskonalenia swojego własnego poczucia rytmu. Tempo rytmu mierzy się w bitach na minutę (bits per minute, w skrócie bpm). Tradycyjne metronomy mechaniczne nastawiało się na dane tempo, wychylając na odpowiednią odległość ramię metronomu. Współcześnie metronomy posiadają ekrany i przyciski pozwalające na edycję i podgląd obecnie zaprogramowanego tempa. Do cech elektronicznych metronomów często należą także możliwości zaprogramowania akcentowania najróżniejszych rodzajów metrum, a nawet wybijanie poszczególnych nut w obrębie metrum tj. ósemki, triole ósemkowe, a nawet mieszanek np. ósemek z ćwierćnutami.
Wybór metronomów jest naprawdę olbrzymi, choć w większości są to urządzenia łączące cechy podstawowego tunera z nieco bardziej wyrafinowanym metronomem. Warto zaopatrzyć się w takie urządzenie, ponieważ profesjonalne metronomy posiadają o wiele więcej funkcji, które pozwalają muzykowi na rozwój jednego z najważniejszych zagadnień muzyki – rytmu. Są to m. in. różne paterny rytmiczne dostosowane do stylów muzycznych i tap tempo, funkcja która poprzez wystukanie rytmu w przycisk „tap tempo” automatycznie ustawia tempo metronomu do żądanej wartości. Przykładem takiego urządzenia jest Boss DB-60.
Tunery
Klasycznym sposobem strojenia wszelkich instrumentów jest nastrojenie instrumentu do wzorcowego dźwięku. Najbardziej popularnym wzorcowym dźwiękiem jest A4 o częstotliwości 440 Hz. Dźwięk ten wydaje wiele kamertonów. Jest to dźwięk pustej struny A skrzypiec. W przypadku gitar jest to dźwięk na piątym progu cienkiej struny E. Sposób strojenia w ten sposób może być niedokładny ze względu na niedoskonałości ludzkiego narządu słuchu. Współczesne stroiki elektroniczne omijają ten problem, pozwalając na nastrojenie każdego instrumentu do żądanego dźwięku. Wysokiej klasy stroik pozwala na bezproblemowe nastrojenie struny instrumentu do każdego z dwunastu dźwięków każdej oktawy bez udziału ludzkiego słuchu.
Oferujemy Państwo metronomy elektroniczne i mechaniczne oraz tunery najlepszych producentów tj. BOSS, Digitech, Fender, Ibanez, Korg, Planet Waves i wielu innych.
Posiadamy stroiki przystosowane do strojenia instrumentów za pomocą wbudowanego w nie mikrofonu i połączenia liniowego instrument elektryczny – tuner. Jest to najbardziej klasyczny typ tunera, który pozwala na nastrojenie instrumentu akustycznego i elektrycznego. Instrument akustyczny stroimy dzięki wbudowanemu głośnikowi, a instrument elektryczny podłączamy do stroika. Ta druga funkcja pozwala na bardzo dokładną analizę sygnału przez stroik, a dzięki temu na bardzo dokładne nastrojenie. Jednym z tunerów tego typu jest Korg CA-40ED.
W katalogu znajdują się również tunery oparte na technologii analizy drgań uzyskiwanej przez sensor umieszczany na główce instrumentu. Zaletą tej metody jest jej mobilność i przystosowanie zarówno do instrumentów akustycznych i elektrycznych. Nic nie stoi na przeszkodzie nastroić gitarę elektryczną niepodłączoną do wzmacniacza właśnie w ten sposób. Jako przykład może posłużyć Ibanez PU-20.
Można znaleźć również konstrukcje w formie kostki gitarowej, którą bez obaw możemy umieścić w swoim pedalboardzie. Posiadają one system true bypass, a więc nawet gdy są okablowane pomiędzy instrumentem a wzmacniaczem, nie wpływają na barwę dźwięku, gdy są wyłączone. Tunerem tego typu jest np. Digitech Hardwire HT 6.
Ciekawostka
Niesamowicie ciekawym zjawiskiem jest fenomen muzyki strojonej do dźwięku wzorcowego A = 432 Hz. Trudno wypowiedzieć się czy rzeczywiście stoi za tym coś więcej niż tylko placebo. Pewne jest, że wiele ludzi uważa, że muzyka nagrywana w oparciu o strojenie do tego dźwięku jest bardziej naturalna dla ludzi i lepiej zgrana z budową naszych ciał. Jednym z argumentów jest uzyskiwanie liczb całkowitych przy każdym z 12 dźwięków. Na przykład C = 256 Hz. W tym przypadku liczba ta kojarzy się nawet z technologią cyfrową. Zwolennicy A = 432 Hz uważają, że powszechna norma strojenia instrumentów do A = 440 Hz wynikła ze spisku, mającego na celu rozdrażnić nas wszystkich z powodu dysonującej z naszymi ciałami muzyki. Nie wiem kto ma rację, wiem za to na pewno, że wysokiej klasy stroiki posiadają opcję przestawienia domyślnego A = 440 Hz na inną wartość, a więc także na A = 432 Hz.
Podsumowanie
Wybór tunerów i metronomów jest ogromny. Każdy z rodzajów tych urządzeń sprawdza się inaczej w zależności od rodzaju instrumentu jaki chcemy nastroić. Nie zapomnieliśmy jednak o tradycjonalistach. Nasza oferta obejmuje także kamertony i tradycyjne metronomy mechaniczne. Są to doskonałe gadżety, po których od razu widać, że ma się do czynienia z muzyki, ale również pełnowartościowe pomoce muzyczne, z których jak najbardziej można z powodzeniem korzystać