Gitarowe i instrumentalne w naszym sklepie muzycznym
Kabel gitarowy to inna odmiana kabla instrumentalnego, za pomocą którego łączymy gitarę ze wzmacniaczem, przedwzmacniaczem lub pierwszym efektem znajdującym się w naszym pedalboardzie. Jego zasada działania jest bardzo prosta i polega na przesyłaniu sygnału elektrycznego wychodzącego z gitary do wzmacniacza, który następnie przesyła wzmocniony sygnał do głośnika. Jeżeli posiadamy pedalboard, to kabel gitarowy podłączamy do pierwszego efektu w łańcuchu, następnie sygnał przechodzi przez resztę efektów i jest wysyłany do wzmacniacza i na końcu do głośnika gitarowego.
Kable instrumentalne są zbudowane z kilku elementów: rdzenia, izolacji, ekranu oraz osłony zewnętrznej. Osłona zewnętrzna chroni wnętrze kabla przed uszkodzeniami. Rdzeń wykonany z różnego rodzaju metali, ma za zadanie przesyłanie sygnału z instrumentu do wzmacniacza lub innego urządzenia. Dookoła rdzenia znajduje się izolacja, która oddziela go od ekranu. Rolą ekranu jest zapobieganie wpływu zewnętrznych zakłóceń na rdzeń. Dodatkowo na obu końcach kabla, znajdziemy różnego rodzaju wtyczki, które pozwalają na jego podłączenie odpowiednich urządzeń czy instrumentów.
Kabel instrumentalny może być wyposażony w różne wtyczki, a każda z nich ma swoje wady i zalety. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym z nich:
TRS - to akronim słów tip, ring, sleeve, czyli posiada on dwie linie sygnałowe. Jego popularna nazwa to Jack Stereo (mały lub duży) i wykorzystujemy go do przesyłania sygnału stereo lub sygnału zbalansowanego.
XLR - wtyczka o okrągłym kształcie, która może posiadać od trzech do dziewięciu pinów. Najczęściej używana do połączania mikrofonów. Pozwala na przesyłanie zbalansowanego sygnału.
TS - jego inna nazwa to Jack Mono (mały lub duży). Posiada on tylko jedną linię sygnałową i wykorzystujemy go przesyłania niezbalansowanego sygnału mono. Jest to najczęściej stosowany typ kabla gitarowego.
Rodzaje wtyczek różnią się w zależności od producenta. Warto kupić kabel wyposażony w dobre wtyczki (np. firmy Neutrik), gdyż to one są najczęstszą przyczyną problemów.
Kiedy mamy zamiar kupić kabel gitarowy lub innego typu kabel instrumentalny, powinniśmy zastanowić czy wybrać konstrukcję zbalansowaną czy też niezbalansowaną. Kable zbalansowane generują mniejszą ilość zakłóceń, gdyż przesyłają sygnał za pomocą dwóch linii. Jest on odwrócony w przeciw-fazie, co przy użyciu wzmacniacza różnicowego pozwala na redukcję szumów i zakłóceń.
Z kolei kable niezbalansowane posiadają tylko jedną linię sygnałową, co może powodować występowanie niechcianych szumów. Najczęstszą ich przyczyną są pola elektromagnetyczne, które powodują interferencje fal w żyłach kabla instrumentalnego. Jeżeli jednak używamy niezbyt długich kabli niezbalansowanych, to problem zakłóceń nie powinien być uciążliwy.
Podsumowując, kable instrumentalne oraz ich odmiany (jak kable gitarowe) są niezbędnym elementem wyposażenia każdego muzyka. Podczas zakupu kabla, powinniśmy wziąć pod uwagę jego jakość, typ zastosowanych wtyczek, rodzaj (zbalansowany i niezbalansowany), a także jego elastyczność oraz trwałość. Dobry kabel odwdzięczy się nam długą i bezawaryjną pracą.
W ofercie naszego sklepu, znajdziecie Państwo szeroki wybór profesjonalnych kabli instrumentalnych najlepszych producentów.