Efekty gitarowe

Polecane instrumenty muzyczne i sprzęt muzyczny

Najczęściej kupowane produkty w grupie Efekty gitarowe

Poradniki dla muzyków w grupie Efekty gitarowe

Fuzz, distortion, overdrive ? różnice w brzmieniu przesterów

Fuzz, distortion, overdrive ? różnice w brzmieniu przesterów

 Przestery to najbardziej popularne efekty stosowane przez gitarzystów. Niezależnie od stylu gry i rodzaju preferowanej muzyki, zniekształcone brzmienie kusiło i będzie kusić. Nic więc dziwnego, że wielu gitarzystów przykłada ogromną wagę do barwy przesterowanej i właśnie od tego zaczynają (...)


Gitary, Efekty gitarowe, Gitary elektryczne

Jak wybrać procesory i efekty do gitar basowych?

Jak wybrać procesory i efekty do gitar basowych?

Efekty i procesory (inaczej nazywane multiefektami) są tym, co wyróżnia brzmienie instrumentów z tłumu. Dzięki nim można zaskakiwać słuchaczy i urozmaicać grę.Pojedyncze efektyEfekty do gitary basowej występują w formie kostek podłogowych, które uruchamia się stopą. Każdy z nich pełni inną rolę.Na (...)


Gitary, Efekty gitarowe, Gitary basowe

Big Muff vs Big Muff - czyli... po co tyle tego?

Big Muff vs Big Muff - czyli... po co tyle tego?

Big Muff firmy Electro-Harmonix to efekt, którzy znają chyba wszyscy gitarzyści. Jeśli jednak jakimś cudem ktoś nie kojarzy, przypominamy - legendarny Fuzz, którego twórcą jest równie legendarny Mike Matthews. Pomysł na stworzenie potężnie brzmiącego Fuzza pojawił się w głowie Mike′a pod koniec (...)


Gitary, Efekty gitarowe

Czy na pewno potrzebujesz wzmacniacza gitarowego?

Czy na pewno potrzebujesz wzmacniacza gitarowego?

Często podróżujący muzycy nie zawsze mogą pozwolić sobie na transportowanie i dźwiganie ciężkiego back-line?u. Wzmacniacze i kolumny gitarowe, duża ilość efektów to wszystko waży, zajmuje dużo miejsca i czasami nie do końca przekłada się na funkcjonalność. Najnowsze technologie coraz częściej (...)


Gitary, Efekty gitarowe, Gitary elektryczne, Wzmacniacze i kolumny gitarowe, Zestawy głośnikowe, Sprzęt studyjny, Homerecording

Analogowo-cyfrowa technologia współczesnych przesterów

Analogowo-cyfrowa technologia współczesnych przesterów

Nowoczesne technologie wkraczają praktycznie w każdą dziedzinę naszego życia. Nawet w dość konserwatywne w tej kwestii środowisko gitarzystów od wielu lat otwiera się na nowoczesność, która jest niewątpliwym ułatwieniem na każdym etapie tworzenia muzyki. Dziś spróbujemy znaleźć pewien kompromis i (...)


Gitary, Efekty gitarowe, Gitary elektryczne

Co ma największy wpływ na brzmienie gitary?

Co ma największy wpływ na brzmienie gitary?

Brzmienie jest bardzo indywidualną i istotną cechą każdego instrumentu muzycznego. Właściwie to jest ono głównym kryterium, którym kierujemy się przy zakupie instrumentu. Bez względu na to czy jest to gitara, skrzypce czy fortepian, to właśnie brzmienie jest na pierwszym miejscu. Dopiero w (...)


Gitary, Efekty gitarowe, Gitary elektryczne, Wzmacniacze i kolumny gitarowe, Gitary elektroakustyczne


Pokaż wszystkie poradniki dla muzyków w grupie Efekty gitarowe

Wybrani producenci w grupie Efekty gitarowe

 • Aguilar

  Aguilar Amplification jest zaangażowany w wykorzystywanie doskonałych procesów inżynieryjnych do tworzenia doskonałego sprzętu dla basistów. Projektując i produkując głowice, obudowy, przedwzmacniacze, przetworniki i pedały efektów, możemy (...)


 • Blackstar

  Historia Blackstar Amplification zaczęła się w 2004, kiedy to cześć inżynierów pracujących dla legendarnej firmy Marshall postanowiła pójść własną drogą. Motorem do tej decyzji była niemożność zrealizowania nowych, rewolucyjnych pomysłów pod (...)


 • Digitech

  Digitech to amerykański producent doskonałych efektów przeznaczonych dla gitarzystów i basistów. Firma powstała w 1974 roku i od tego czasu stała się jednym z liderów na rynku gitarowej elektroniki. Digitech słynie głównie z produkcji (...)


 • Dunlop

  Dunlop to amerykańska firma wytwarzająca profesjonalne efekty gitarowe oraz akcesoria dla gitarzystów (kostki, paski, slide′y, kapodastry). Produkty Dunlop są bardzo popularne wśród muzyków. Najsłynniejszym efektem firmy Dunlop do gitar jest (...)


 • EarthQuaker Devices

  EarthQuaker Devices to manufaktura efektów gitarowych i instrumentów elektrycznych z siedzibą w Akron w Ohio. Firma została założona w 2004 roku przez gitarzystę Jamie Stillmana., Firma zatrudnia pięćdziesięciu pracowników, którzy z najwyższa (...)


 • EBS

  Firma EBS to jeden z najbardziej popularnych producentów sprzętu basowego. W ofercie Szwedów znajdziemy znakomitej jakości wzmacniacze i kolumny dedykowane do gitar basowych, serię podłogowych efektów typu stomp-box, które równie dobrze spisują się (...)


 • Egnater

  Korzenie firmy Egnater sięgają lat siedemdziesiątych, kiedy muzyka rockowa stała się bardzo popularna w Ameryce. W tym czasie Bruce był studentem elektroniki i gitarzystą. Jak wielu innych gitarzystów, był sfrustrowany brakiem odpowiednich (...)


 • Electro Harmonix

  Electro-Harmonix to legendarny producent efektów gitarowych, który zrewolucjonizował rynek muzyczny wprowadzając kilka kultowych ″kostek″. Firma powstała w 1968 roku w Nowym Jorku, a jej założycielem jest Mike Matthews – człowiek, (...)


 • Fender

  Fender to wiodący na światowym rynku producent gitar i wzmacniaczy, a sama nazwa jest nierozłącznie związana z historią współczesnego przemysłu muzycznego. Instrumenty marki Fender takie jak: Telecaster, Stratocaster, Precision Bass czy Jazz (...)


 • Fishman

  Fishman Transducers Inc. istnieje na rynku od1981r, właścicielem jest Larry Fishman. Siedziba firmy znajduje się w Andover (USA), oficjalna niemiecka siedziba firmy znajduje się w Ibbenbüren. Fishman oferuje najnowsze techniczne rozwiązania dla (...)


 • Fzone

  Fzone jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się firm, która oferuje niedrogie ale dobre jakościowo akcesoria dla muzyków. Początkowo producent skupiał się głównie na drobnym sprzęcie elektronicznym dla gitarzystów, oferując popularne na (...)


 • Ibanez

  Marka Ibanez jest częścią koncernu Hoshino Gakki, który w 1908 r. rozpoczął swoją działalność w sprzedaży instrumentów muzycznych, jako dział firmy prowadzącej sieć księgarni – Hoshino Shoten. Produkcję gitar i akcesoriów muzycznych (...)


 • Joyo

  Joyo Technology Co. to grupa ludzi, których założeniem jest tworzenie nowoczesnego produktu z eleganckim designem i możliwościami rodem z następnego stulecia. Tunery, metronomy, efekty i wzmacniacze Joyo odzwierciedlają doskonałą wiedzę techniczną (...)


 • Keeley

  Firma Keeley Electronics powstała 2001 roku. Jej założyciel - Robert Keeley, jest absolwentem elektroniki na Uniwersytecie w Oklahomie. Początkowo chciał zająć się produkcją i modyfikacją wzmacniaczy lampowych, jednak nasycony w tych czasach rynek (...)


  Pokaż wszystkie produkty w podgrupach

  Efekty gitarowe w naszym sklepie muzycznym

  Każdy gitarzysta na pewno wie do czego służą efekty gitarowe. Za ich pomocą możemy wzbogacać brzmienie naszej gitary lub zmienić je w tak radykalny sposób, że w ogóle nie będzie brzmiała już jak gitara...

  Efekty gitarowe możemy zasadniczo podzielić na pojedyńcze kostki oraz multiefekty. Różnica między nimi polega na ilości efektów znajdujących się w danym urządzeniu. Multiefekty, zwane też procesorami efektów, mieszczą w jednej obudowie od kilku do kilkudziesięciu efektów jednocześnie. Pozwalają również na zapisywanie tak zwanych presetów czyli wcześniej zdefiniowanych ustawień dowolnych efektów lub ich zestawu. W ten sposób za pomocą jednego przycisku możemy na przykład włączyć równocześnie distortion, delay oraz reverb (z wcześniej przypisanymi do nich ustawieniami). Takie rozwiązanie może być szczególnie przydatne podczas koncertu, kiedy jesteśmy zmuszeni do częstych zmian brzmienia.

  Chociaż wraz z postępem techniki multiefekty stają się co raz lepsze, istnieje grono osób, które zarzuca im gorszą jakość brzmienia w porównaniu do kostek analogowych. Jeżeli mowa o tak zwanych stompboxach, charakteryzują się one przeważnie analogową budową i jednym typem danego efektu w jednej kostce. Możemy je dowolnie łączyć. Zazwyczaj nie pozwalają one na zapisywanie predefiniowanych ustawień, jednak według wielu osób rekompensują to swoim brzmieniem.

  Distortion / Overdrive / Fuzz - czyli tak zwane przestery, najczęściej spotykane w muzyce rockowej oraz jej odmianach. Overdrive różni się od distortion charakterem brzmienia oraz ilością samego przesteru. Ten pierwszy jest ogólnie mówiąc lżejszy, lepszy na przykład do bluesa. Distortion nada się z kolei lepiej rocka czy metalu.

  Delay (echo) / Reverb (pogłos) - jest to grupa efektów przestrzennych, dodających naszemu brzmieniu 3-go wymiaru. Efekt delay polega na symulacji zjawiska echa. Istnieje szereg odmian tego efektu, a każdy z nich posiada swój szczególny charakter. Wyróżniamy między innymi delay analogowy, cyfrowy, taśmowy, dynamiczny, odwrócony (reverse delay) itd. Reverb to nic innego jak symulacja pogłosu. Należy on do jednych z najczęściej stosowanych efektów gitarowych. Jeżeli nasze brzmienie wydaje się suche lub płaskie, dobry efekt pogłosowy może diametralnie je poprawić. Popularne efekty tego typu to między innymi: Boss RV-5, TC Electronic Hall Of Fame Reverb, EHX Holy Grail.

  Kolejną grupę stanowią efekty modulacyjne. Ich działanie opiera się na cyklicznych zmianach sygnału, takich jak jego wysokość czy też głośność. Zaliczamy do nich efekty typu: flanger (Boss BF-3, TC Electronic Vortex Flanger), chorus (EHX Clone Analog Chorus, Moog MF Chorus), vibrato (TC Electronic Shaker Mini Vibrato), rotary (BBE Soul Vibe Rotary Speaker Simulator).

  Wah-wah / equalizer / auto-filter czyli efekty filtracyjne. Pierwszy z nich to popularna kaczka, która została spopularyzowana przez Jimiego Hendrixa. Najpopularnijeszymi efektami tego typu są: Dunlop Cry Baby czy Vox V847. Equalizer czyli inaczej korektor, pozwala na zmianę charakteru naszego brzmienia, po przez redukcję lub podbicie danych częstotliwości. Auto-filter to typ efektu reagującego dynamicznie na przykład na dynamikę gry. Przykładem może być auto-wah (automatyczna kaczka).

  Efekty typu Pitch Shifter / Harmmonizer / Octaver zajmują się zmianą wysokości dźwięku. Octaver jak sama nazwa wskazuje obniża lub podwyższa dźwięk o wielokrotności oktawy. Pitch Shifter pozwala na zmianę wysokości sygnału o dowolną wartość, z kolei harmmonizer to inteligętny pitch shifter, który automatycznie tworzy harmonię podczas gry.

  Najpopularniejsze kategorie w sklepie Muzyczny.pl