Futerały w naszym sklepie muzycznym
Jeżeli zamierzamy wyjść z domu z naszą gitarą lub wybieramy się w trasę koncertową to będziemy potrzebowali dobrego futerału. Wybierając futerał powinniśmy zwrócić uwagę na kilka aspektów takich jak jego typ, rozmiar oraz waga. Warto wiedzieć, że źle dobrany rozmiar futerału, zamiast zabezpieczyć instrument, może go dodatkowo uszkodzić. Dobry case niesie ze sobą wiele zalet - nie tylko zabezpiecza gitarę podczas transportu, ale także chroni ją przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami. Wypadki zdarzą się cały czas, a solidny pokrowiec może zapobiec lub zminimalizować ich skutki. Poniższe porady porady odnoszą się zarówno do posiadaczy gitar elektrycznych, basowych, akustycznych oraz klasycznych.
Najwięksi producenci gitar jak Fender, Ibanez, Gibson czy Music Man, zazwyczaj sprzedają swoje instrumenty wraz z dedykowanym futerałem. Jeżeli posiadamy gitarę, do której stworzono dedykowany case i nie chcemy się bawić w półśrodki, to możemy bez przeszkód takowy zakupić. Będziemy mieli wtedy pewność, że rozmiar futerału będzie odpowiedni, a sama gitara będzie bardzo dobrze zabezpieczona. Wiąże się to jednak zazwyczaj z większymi kosztami. Jeżeli jednak posiadamy ograniczony budżet lub dedykowany pokrowiec do naszego instrumentu nie istnieje, to ciągle pozostaje nam szeroki wybór pokrowców innych firm.
Rzeczą kluczową podczas wyboru futerału jest jego rozmiar oraz kształt. Wymiary naszego instrumentu możemy znaleźć na stronie producenta. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu ich tam nie podano lub też nasza gitara jest wyrobem lutniczym, to najpewniejszym sposobem na poznanie wymiarów instrumentu jest po prostu jego zmierzenie. Powinniśmy sprawdzić jego całkowitą długość, odległość pomiędzy końcem korpusu a główką oraz szerokość korpusu w różnych miejscach. Zamknięty w futerale instrument nie powinien się przemieszczać, a także nie powinien być zbyt mocno ściśnięty. Kolejna ważna rzecz to kształt instrumentu. Jeżeli posiadamy gitarę o nietypowym kształcie jak na przykład Gibson Flying V, to nie wsadzimy jej w większość produkowanych futerałów. Musimy w takim wypadku poszukać uniwersalnego pokrowca lub stworzonego z myślą o naszym modelu gitary. Jeżeli nie znajdą Państwo żadnego seryjnie produkowanego pokrowca, którym będzie pasował do instrumentu, to istnieje możliwość zamówienia futerału pod konkretny rozmiar. Przejdźmy teraz do typów pokrowców.
Twarde futerały, zwane również “hard case” są doskonałym wyborem dla osób, które poszukują maksymalnej ochrony dla swojej gitary, szczególnie podczas częstych podróży. Mogą one być wykonane z włókna szklanego, drewna lub plastiku. W ich wnętrzu znajdziemy dodatkowe zabezpieczenia w postaci pianki oraz miękkich materiałów, przyjaznych dla lakieru gitary. Tego typu pokrowce zabezpieczą naszą gitarę przed upadkiem z wysokości czy też przed spadającymi na nią przedmiotami. Ich główną wadą może być spora waga, a także duże rozmiary.
Inną odmianą twardych futerałów są tak zwane “flight case”. Jak sama nazwa wskazuje są to futerały przeznaczone do przewożenia instrumentu w samolocie. W rzeczy samej, niektóre linie lotnicze mogą odmówić przewiezienia gitary, która nie jest zapakowana w odpowiedni pokrowiec. Jeżeli więc wybierzemy taką drogę transportu, to powinniśmy się wyposażyć w flight case. Można powiedzieć, że jest to jeszcze bardziej wzmocniona wersja twardego futerału, który dodatkowo zabezpiecza instrument przed wilgocią, a także innymi czynnikami, które mogą się pojawić w luku bagażowym samolotu.
Jeżeli traktujemy muzykę na poważnie, to dobry case jest niezbędną inwestycją, która spłaci się w postaci utrzymania naszej gitary w jak najlepszej kondycji. Warto odpowiednio się zabezpieczyć, na każdą okoliczność związaną z podróżowaniem z naszym bezcennym instrumentem.