Futera³y w naszym sklepie muzycznym
Je¿eli zamierzamy wyj¶æ z domu z nasz± gitar± lub wybieramy siê w trasê koncertow± to bêdziemy potrzebowali dobrego futera³u. Wybieraj±c futera³ powinni¶my zwróciæ uwagê na kilka aspektów takich jak jego typ, rozmiar oraz waga. Warto wiedzieæ, ¿e ¼le dobrany rozmiar futera³u, zamiast zabezpieczyæ instrument, mo¿e go dodatkowo uszkodziæ. Dobry case niesie ze sob± wiele zalet - nie tylko zabezpiecza gitarê podczas transportu, ale tak¿e chroni j± przed ró¿nego rodzaju zanieczyszczeniami. Wypadki zdarz± siê ca³y czas, a solidny pokrowiec mo¿e zapobiec lub zminimalizowaæ ich skutki. Poni¿sze porady porady odnosz± siê zarówno do posiadaczy gitar elektrycznych, basowych, akustycznych oraz klasycznych.
Najwiêksi producenci gitar jak Fender, Ibanez, Gibson czy Music Man, zazwyczaj sprzedaj± swoje instrumenty wraz z dedykowanym futera³em. Je¿eli posiadamy gitarê, do której stworzono dedykowany case i nie chcemy siê bawiæ w pó³¶rodki, to mo¿emy bez przeszkód takowy zakupiæ. Bêdziemy mieli wtedy pewno¶æ, ¿e rozmiar futera³u bêdzie odpowiedni, a sama gitara bêdzie bardzo dobrze zabezpieczona. Wi±¿e siê to jednak zazwyczaj z wiêkszymi kosztami. Je¿eli jednak posiadamy ograniczony bud¿et lub dedykowany pokrowiec do naszego instrumentu nie istnieje, to ci±gle pozostaje nam szeroki wybór pokrowców innych firm.
Rzecz± kluczow± podczas wyboru futera³u jest jego rozmiar oraz kszta³t. Wymiary naszego instrumentu mo¿emy znale¼æ na stronie producenta. Je¿eli jednak z jakiego¶ powodu ich tam nie podano lub te¿ nasza gitara jest wyrobem lutniczym, to najpewniejszym sposobem na poznanie wymiarów instrumentu jest po prostu jego zmierzenie. Powinni¶my sprawdziæ jego ca³kowit± d³ugo¶æ, odleg³o¶æ pomiêdzy koñcem korpusu a g³ówk± oraz szeroko¶æ korpusu w ró¿nych miejscach. Zamkniêty w futerale instrument nie powinien siê przemieszczaæ, a tak¿e nie powinien byæ zbyt mocno ¶ci¶niêty. Kolejna wa¿na rzecz to kszta³t instrumentu. Je¿eli posiadamy gitarê o nietypowym kszta³cie jak na przyk³ad Gibson Flying V, to nie wsadzimy jej w wiêkszo¶æ produkowanych futera³ów. Musimy w takim wypadku poszukaæ uniwersalnego pokrowca lub stworzonego z my¶l± o naszym modelu gitary. Je¿eli nie znajd± Pañstwo ¿adnego seryjnie produkowanego pokrowca, którym bêdzie pasowa³ do instrumentu, to istnieje mo¿liwo¶æ zamówienia futera³u pod konkretny rozmiar. Przejd¼my teraz do typów pokrowców.
Twarde futera³y, zwane równie¿ “hard case” s± doskona³ym wyborem dla osób, które poszukuj± maksymalnej ochrony dla swojej gitary, szczególnie podczas czêstych podró¿y. Mog± one byæ wykonane z w³ókna szklanego, drewna lub plastiku. W ich wnêtrzu znajdziemy dodatkowe zabezpieczenia w postaci pianki oraz miêkkich materia³ów, przyjaznych dla lakieru gitary. Tego typu pokrowce zabezpiecz± nasz± gitarê przed upadkiem z wysoko¶ci czy te¿ przed spadaj±cymi na ni± przedmiotami. Ich g³ówn± wad± mo¿e byæ spora waga, a tak¿e du¿e rozmiary.
Inn± odmian± twardych futera³ów s± tak zwane “flight case”. Jak sama nazwa wskazuje s± to futera³y przeznaczone do przewo¿enia instrumentu w samolocie. W rzeczy samej, niektóre linie lotnicze mog± odmówiæ przewiezienia gitary, która nie jest zapakowana w odpowiedni pokrowiec. Je¿eli wiêc wybierzemy tak± drogê transportu, to powinni¶my siê wyposa¿yæ w flight case. Mo¿na powiedzieæ, ¿e jest to jeszcze bardziej wzmocniona wersja twardego futera³u, który dodatkowo zabezpiecza instrument przed wilgoci±, a tak¿e innymi czynnikami, które mog± siê pojawiæ w luku baga¿owym samolotu.
Je¿eli traktujemy muzykê na powa¿nie, to dobry case jest niezbêdn± inwestycj±, która sp³aci siê w postaci utrzymania naszej gitary w jak najlepszej kondycji. Warto odpowiednio siê zabezpieczyæ, na ka¿d± okoliczno¶æ zwi±zan± z podró¿owaniem z naszym bezcennym instrumentem.