Instrumenty smyczkowe w naszym sklepie muzycznym
Instrumenty smyczkowe są obok klawiszowych i szarpanych jedną z największych podgrup instrumentów strunowych. Jej nazwa wywodzi się z sposobu wydobywania dźwięku, ponieważ poprzez dotyk włosia smyczkowego wprawiamy strunę w drgania, dźwięk zostaje wzmocniony w pudle rezonansowym oraz wybrzmiewa dzięki otworom w górnej płycie pudła, tzw. "efach". Włosie smyczkowe pozyskuje się ze spreparowanego włosia końskiego. Włos ten ma sztywną, szorstką strukturę, która nadaje mu dobrą przyczepność. Używane są również syntetyczne zamienniki, jednak naciągi naturalne są trwalsze i
dają szlachetniejsze efekty brzmieniowe.
Istnieją różne techniki wydobywania dźwięku za pomocą smyczka, m.in. detache - płynne pociąganie smyczkiem po strunach, legato - zagranie kilku dźwięków jednym pociągnięciem włosia, spiccato - wydobywanie sprężystym ruchem krótkich dźwięków "z powietrza", sautillier - bardzo szybka odmiana detache, podczas której wprawia się smyczek w ruch skokowy, oraz wiele innych zróżnicowanych pod względem efektu brzmieniowego technik dających ogromne pole do popisu w interpretacji różnych utworów. Często używanym sposobem wydobycia dźwięku jest również pizzicato, czyli szarpanie struny palcem, bez użycia smyczka, najczęściej stosowane przez kontrabasistów w muzyce jazzowej.
Wyróżniamy cztery podstawowe, współcześnie wykorzystywane instrumenty smyczkowe - skrzypce, altówkę, wiolonczelę oraz kontrabas. Instrumenty te składają się na podstawowy kwintet orkiestrowy (z podziałem na pierwsze i drugie skrzypce).
Skrzypce – jest to najmniejszy i najwyżej brzmiący instrument smyczkowy. Pudło rezonansowe zbudowane jest najczęściej z drewna świerkowego lub jaworowego, i ma dwa otwory rezonansowe w kształcie litery f, dlatego też zwyczajowo nazywa się je 'efami'. W środku pudła płytę górną i dolną rozpiera drewniany kołeczek, tzw. dusza. Naciągnięte na skrzypce struny umocowane są kołkami w główce skrzypiec z jednej, a w strunociągu z drugiej strony, opierając się na podstawku. Struny ułożone są kolejno g d1 a1 e2, w odległościach kwinty. W sklepie dostępne są skrzypce w różnych rozmiarach, od 1/16 do pełnowymiarowych instrumentów dla dorosłych. Możemy nabyć skrzypce uczniowskie -fabryczne, manufakturowe oraz lutnicze, w zależności od indywidualnych potrzeb każdego muzyka. Po nabyciu instrumentu dobrać należy smyczek i inne akcesoria - podpórkę, podbródek, mikrostroiki, struny, jednakże możemy zdecydować się również na kupno gotowych setów, w pełni wyposażonych instrumentów wraz ze smyczkiem i futerałem. Jest to bardzo wygodna opcja dla osób rozpoczynających swoją naukę i zaoszczędzi nam czasu w szczegółowym doborze wszystkich akcesoriów.
Altówka - instrument smyczkowy nieco większy od skrzypiec. Jego budowa, oprócz wymiarów, niewiele rożni się od budowy skrzypiec. Oprócz stroju i ciemniejszego brzmienia różnica tkwi również w rozmiarach instrumentów szkolnych, otóż nie są produkowane malutkie altówki dla dzieci, ponieważ w ich przypadku pierwszy etap nauki to z reguły gra na skrzypcach. Wielkość altówek podawana jest w calach, lub centymetrach. Lista akcesoriów jest niemalże identyczna jak w przypadku skrzypiec. Pierwszą rzeczą, którą musimy sprawdzić przy zakupie altówki jest jej rozmiar, ponieważ granie na zbyt dużym instrumencie ograniczy naszą sprawność techniczną i uniemożliwi wydobycie ładnego, pełnego dźwięku.
Wiolonczela – Jest to instrument smyczkowy, który charakteryzuje się innym sposobem wydobycia dźwięku niż poprzednie – wykonawca gra na siedząco, a pudło rezonansowe umieszczone jest między kolanami. Chwytnia znajduje się przy lewym ramieniu. Podstawowym elementem różniącym akcesorium wiolonczelowe jest nóżka, którą wysuwamy z pudła rezonansowego, aby oprzeć je na podłodze. Jest to zdecydowane ułatwienie techniki grania, chociaż do XIX w. praktykowano granie wyłącznie bez nóżki, trzymając instrument jedynie kolanami. Oprócz różnych rodzajów instrumentów pełnowymiarowych, w ofercie sklepu dostępne są małe rozmiary wiolonczel dla dzieci – już od 1/16.
Kontrabas – Największy spośród kwartetu instrumentów smyczkowych. Kształt pudła rezonansowego odbiega trochę od klasycznego wzoru, na podstawie którego zbudowane są pozostałe trzy instrumenty. Struny kontrabasu strojone są w kwartach, a na rynku dostępne są również modele w rozmiarze ¾ , również uznawane jako pełnowymiarowy instrument. Brzmienie kontrabasu stanowi basową podstawę w orkiestrach, zespołach kameralnych oraz w zespołach jazzowych.
Smyczki – Odpowiednie do rozmiaru instrumentu smyczki możemy nabyć w zestawie z instrumentem, lub indywidualnie, dopasowując go do swoich potrzeb. Profesjonalne smyczki najczęściej wykonywane są z drewna fernambukowego, lub brazylijskiego drewna wężowego, a smyczki uczniowskie z fibry lub włókna węglowego.
Futerały i pokrowce – Ze względu na delikatność instrumentów smyczkowych i ich małą odporność na warunki atmosferyczne, absolutnie niezbędnym elementem ich konserwacji jest przechowywanie w odpowiednim futerale. Ich wybór jest bardzo szeroki – od futerałów drewnianych, poprzez piankowe, takie wykonane z włókna węglowego czy innych materiałów syntetycznych. Wiodące marki futerałów bardzo wysokiej jakości to bam, Gewa, Winter.
Akcesoria – w sklepie dostępna jest szeroka gama akcesoriów do instrumentów smyczkowych. Znajdziemy wśród nich artykuły niezbędne, bez których nie będziemy mogli rozpocząć nauki - garnitury skrzypcowe (na które składają się kołki, strunociąg i guzik), podstawki, kalafonie; jak i dodatkowe, podnoszące komfort grania i rozszerzające możliwości instrumentów, np. różne rodzaje tłumików, nawilżacze, stojaki czy mikrostroiki. Dostępne są również akcesoria do konserwacji instrumentów, w które warto się zaopatrzyć – pasty do kołków, mleczka do czyszczenia pudła rezonansowego i strun. W sklepie nabyć możemy artykuły najlepszych producentów, takich jak Pirastro, Dampit czy Joha.
Podbródki i żeberka (podpórki) – ze względu na aparat gry wykonawcy, są to akcesoria wyłącznie do skrzypiec i altówki. Wśród muzyków spotkać możemy zwolenników grania bez żeberka, jednak jest to przedmiot zdecydowanie ułatwiający naukę początkującym muzykom. Zarówno podpórkę jak i podbródek należy dopasować odpowiednio do naszej postawy oraz warunków fizycznych. Wybór jest bardzo szeroki, podpórki są regulowane, a kształty podbródków bardzo zróżnicowane. Szczególnie warto rozejrzeć się za markami takimi jak kun, wolf, augustin i Gewa.
Przetworniki i mikrofony, skrzypce elektryczne – kiedy granie akustyczne przestaje wystarczać lub warunki plenerowe sprawiają, że naturalne brzmienie instrumentu znika w przestrzeni, możemy zaopatrzyć się w elektroniczne wzmocnienie dźwięku – przetworniki i mikrofony do kontrabasu, wiolonczeli, lub skrzypiec – odpowiednie również dla altówki. W sklepie dostępne są również elektryczne instrumenty uznanych producentów, m.in. Yamaha i Gewa.
Struny – to element, od którego zależy bardzo wiele. Należy je dopasować odpowiednio do swojego instrumentu i regularnie zmieniać. Wybór strun jest ogromny, a znalezienie swoich ulubionych na pewno zajmie trochę czasu. W sklepie wybierać możemy pomiędzy czołowymi producentami – pirastro, larsen, thomastik i wielu innych.
Zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z ofertą sklepu.