Altówki w naszym sklepie muzycznym
Altówka jest instrumentem strunowym smyczkowym, altową odmianą skrzypiec. Instrument ten, podobnie jak skrzypce, wykształcił się z renesansowych, a nawet średniowiecznych viol. Altówka ma budowę skrzypcową, z pudłem rezonansowym, efami i szyjką zakończoną ślimakowatą główką, jest jednak większy i ma niższe, ciemniejsze brzmienie. Jest to instrument czterostrunowy, strojony kwintowo c, g, d1, a1. Początkowo w historii muzyki, oprócz nielicznych wyjątków, altówka traktowana była wyłącznie jako instrument orkiestrowy realizujący partię akompaniamentu. Jednak na przełomie XVIII i XIX wieku jej znaczenie w muzyce solowej i kameralnej znacznie wzrosło. Na przestrzeni dziejów najwybitniejsze skrzypce i altówki tworzyli Antonio Stradivari, Giuseppe Guarneri czy Giovanni Battista Guadagnini.
Podobnie jak w przypadku skrzypiec, możemy nabyć altówki fabryczne, manufakturowe lub lutnicze. Nie produkuje się malutkich altówek dziecięcych, ponieważ dzieci, które chcą w przyszłości grać na tym instrumencie, rozpoczynają najczęściej swą naukę od gry na skrzypcach. Specyfiką altówki jest jej wielkość, a co za tym idzie niższe i ciemniejsze brzmienie, zatem produkowanie małych modeli mija się nieco z jej przeznaczeniem.
Dlaczego więc na rynku dostępne są altówki w różnych rozmiarach? Otóż są to instrumenty bardzo masywne, a pełen rozmiar altówki może okazać się zbyt duży nawet dla dorosłego człowieka. Dlatego też na półkach sklepowych odnajdziemy m.in. instrumenty 16-, 15- czy nawet 14-calowe. Oczywiście z czasem preferencje wykonawcy mogą się zmienić. Najtrudniejszym momentem jest przeniesienie się ze skrzypiec na altówkę - instrument jest cięższy, menzura (odległość między kolejnymi dźwiękami) dużo większa, potrzeba również więcej siły do wydobycia dźwięku, ponieważ struny są grubsze a podstawek masywniejszy.
W sklepie dostępne są altówki wyposażone w pełen garnitur, w zestawach ze smyczkiem i futerałem. Altówka Stentor SR-1505-PE ma 39cm długości (15”). Gryf i kołki wykonane są z pociemnianego palisandru. Tak jak w większości instrumentów uczniowskich, górna płyta wykonana jest z litego świerku, a spód i boki z klonu. Po parunastu dniach użytkowania instrument ten dobrze się rozgrywa i stabilnie trzyma strój. Jeśli okaże się, że ta altówka jest dla nas zbyt mała, wypróbować możemy Yamahę VA 5S, o długości 16". Zbudowana jest ona z tych samych materiałów co model Stentor, jednak jej przewagą jest hebanowy gryf - drewno to jest dużo twardsze od palisandru, co sprawia, że podstrunnica jest bardziej odporna na nacisk palców i dłużej będzie nam służyć. Do zestawu dołączona jest także kalafonia bardzo wysokiej jakości (Pirastro Piranito), oraz struny D'addario prelude, które nadadzą instrumentowi ciepłego brzmienia. Altówka ta rzeźbiona jest na wzór instrumentów Stradivariusa.
Altówki elektryczne
Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie dla altowiolistów realizujących się w muzyce rozrywkowej. Instrument ten ma szerokie możliwości brzmieniowe i na pewno doskonale sprawdzi się również na koncertach plenerowych lub w grze z większymi zespołami instrumentalnymi. Świetnie wykonanym modelem jest altówka elektryczna Yamaha SVV-200 Silent Viola. Jej podstrunnica i podbródek wykonane są z hebanu, a w instrument wbudowany jest przedwzmacniacz studyjny, ułatwiający pracę przy nagrywaniu - jego zadaniem jest neutralizacja przydźwięków i niechcianych szumów. Elektryczne instrumenty Yamaha mają atrakcyjny design, są trwałe i dają duże pole manewru w materii dźwiękowej. Dolna rama instrumentu pozwala na jego wygodne oparcie na ramieniu, a położenie jacka umożliwia ułożenie kabla w dogodnym, nie ograniczającym ruchów miejscu.
Czy wiesz, że…?
O dziwo nie skrzypce, a właśnie pewien model altówki został uznany za najdroższy instrument wszechczasów. Jedną z dziesięciu altówek wykonanych przez Antonio Stradivariusa sprzedano za 42 miliony dolarów!
Podsumowanie
Altówka jest wciąż dość niedocenionym instrumentem, który bardzo długo pozostawał w cieniu skrzypiec. Żartobliwie mówi się, że altówka powstała wtedy, gdy pijany lutnik założył struny na futerał od skrzypiec. Takich żartów jest wiele, ale nie należy brać ich zbyt poważnie - altówka to wspaniały instrument o ciepłym i miękkim brzmieniu, bez którego nie obyłaby się żadna orkiestra. W zależności od poziomu zaawansowania wykonawcy oraz przeznaczenia instrumentu (klasycznego czy rozrywkowego), w ofercie sklepu na pewno znajdziemy odpowiedni model dla siebie. Pamiętajmy o odpowiednim doborze rozmiaru altówki. Nie należy obawiać się, że instrument mniejszy odbiegać będzie jakością dźwięku od tych dużych. Cal więcej nie zmieni barwy instrumentu, a to co ma zdecydowanie większe znaczenie to wygoda grania. Zbyt duża altówka zdecydowanie ograniczyłaby możliwości fizyczne wykonawcy.