Kontrabasy

Sortowanie

Cena

od
do


Najczęściej kupowane produkty w grupie Kontrabasy

Poradniki dla muzyków w grupie Kontrabasy


Pokaż wszystkie poradniki dla muzyków w grupie Kontrabasy

Wybrani producenci w grupie Kontrabasy

 • Gewa

  Gewa od momentu utworzenia w roku 1925 przez Georg Walther w Adorf zwanym „muzycznym zakątkiem Vogtlandu“ stawia sobie jako najwyższy priorytet ciągłe ulepszanie instrumentów, bezproblemowy serwis, jak i ciągłą orientację na (...)


 • Stagg

  Stagg Music to belgijska firma produkująca szeroki asortyment instrumentów i akcesoriów muzycznych. Produkty firmy są popularne w Europie ze względu na ich niskie ceny. Oferta tej firmy jest skierowana w pierwszej kolejności do początkujących (...)


  Kontrabasy w naszym sklepie muzycznym

  Kontrabas jeden spośród czterech, największy klasyczny instrument smyczkowy. Jest nieodłącznym elementem każdej orkiestry, stanowi jej podstawę basową, harmoniczną. Jest on również szeroko wykorzystywany w muzyce jazzowej i innych gatunkach muzyki rozrywkowej. Budowa kontrabasu nieco różni się od budowy mniejszych instrumentów smyczkowych. Pudło rezonansowe jest zwężone na górze, aby grający miał dostęp do strun, a kołki umiejscowione są z tyłu ślimaka. Niejednokrotnie w orkiestrach symfonicznych pojawiają się kontrabasy pięciostrunowe. Kontrabas w trakcie gry opierany jest na krótkiej, grubej nóżce. Instrument ten strojony jest kwartowo – a nie kwintowo, tak jak skrzypce, altówka czy wiolonczela. Nie do końca jasne jest jego pochodzenie, nie ma podobnych w budowie przodków wśród instrumentów dawnych. Najprawdopodobniej wyewoluował z niżej brzmiących wiolonczel.

  Kontrabasy klasyczne w naszym sklepie muzycznym
  Najlepszym spośród dostępnych modeli kontrabasów jest bezsprzecznie Hoefner AS-060B. Górna płyta wykonana została z litego świerku, a spód i boki z laminowanego klonu. Jest on w rozmiarze ¾. Nie oznacza to jednak, że jest to instrument dla młodszych – ¾ to rozmiar na którym również grają dorosłe osoby. Dźwięk wydobywa się łatwo, jest ciepły i przyjemny. Podstawek wykonany jest z klonu. W przypadku szumów lub przydźwięków wystarczy zaprezentować instrument lutnikowi – czasem wystarczy przesunięcie podstawka o pół centymetra aby poprawić brzmienie. Kontrabas Gewa Allegro ma piękny design – ozdobniejszy kształt i ciekawy kolor z efektem podpalania wyróżnia go spośród innych instrumentów. Podstrunnica wykonana jest z hebanu. To bardzo ważne, ponieważ grube struny kontrabasowe z czasem mogą żłobić rowki w niewystarczająco twardym drewnie. Tańszym modelem jest Schneider MB-34. W komplecie do tego kontrabasu otrzymamy smyczek oraz futerał. Jest to kontrabas uczniowski, wykonany ze sklejki, również w rozmiarze ¾. Jeśli szukamy pełnowymiarowego instrumentu, zainteresować nas może Hoffman MB-44 z hebanową podstrunnicą, również w zestawie ze smyczkiem i pokrowcem.

  Kontrabasy elektryczne
  Ze względu na szerokie zastosowanie tego instrumentu w różnego rodzaju muzyce rozrywkowej, odnaleźć możemy wiele modeli wartych zainteresowania, w różnym przedziale cenowym. Tak jak w przypadku skrzypiec i wiolonczeli, jako bezkonkurencyjny instrument elektryczny wymienić należy Yamahę Silent Bass, a konkretniej model SLB 200LTD. Jego ciekawy wygląd jest jednocześnie bardzo praktyczny – ramy, na których opiera się wykonawca zrobione są ze świerku i klonu a podstrunnica i strunociąg w stu procentach z hebanu. Pozłacane kołki i dokładne wykończenie lakierem olejowym nadaje całości bardzo porządny i atrakcyjny wygląd. Nowej generacji przedwzmacniacz oraz wbudowany mikser gwarantuje brzmienie najwyższej jakości.

  Kontrabas ten posiada również przełącznik, który umożliwia wyjście sygnału piezo bezpośrednio do urządzeń zewnętrznych. Jest to kontrabas, który usatysfakcjonuje nawet profesjonalistów. Wszystkie produkty Yamaha wykonane są z największą starannością. Model 200LTD jest zdecydowanie najwybitniejszy, ale wszystkie rodzaje Silent Bass sprawdzą się na pewno doskonale – w zależności od indywidualnych potrzeb kontrabasisty. Dużo tańszymi kontrabasami elektrycznymi są te wyprodukowane przez firmę Stagg. Ich korpusy również wykonane są z klonu. Niestety nie są wyposażone w przedwzmacniacz. Na instrumencie znajdują się regulację głośności oraz tonów niskich, wyjście słuchawkowe oraz wejście mini-jack. Dostępne w czarnym lub czerwonym wariancie kolorystycznym.

  Czy wiesz, że…?
  W XIX wieku Jean Baptiste Vuillaume wynalazł pochodny kontrabasowi… oktobas. Instrument ten osiągał wielkość 3,5 metra, a do gry na nim używano specjalnego systemu dźwigni dociskających struny. Oktobas nie przyjął się jednak w gronie mniejszych instrumentów smyczkowych, ale podziwiać go możemy m.in. w paryskim muzeum muzyki.

  Podsumowanie
  Wybór kontrabasu na pewno nie należy do najprostszych zadań. Jest to instrument specyficzny, o bardzo niskim brzmieniu, w którym nie jest łatwo dostrzec wszystkie wady i zalety od razu. Na pewno warto poświęcić na wybór instrumentu trochę więcej czasu i zastanowić się co dla nas jest najlepsze. Wybierać możemy spośród instrumentów pełnowymiarowych i ¾, w zależności od preferencji i wygody wykonawcy. Dobrej jakości instrumenty fabryczne oferuje nam Gewa i Hoefner. Kiedy możliwości finansowe są nieco mniejsze, możemy również wybrać coś dla siebie spośród instrumentów uczniowskich Schneider, Hoffmann lub O.M. Monnich. W sklepie dostępne są również różne modele kontrabasów elektrycznych. Prostsze modele Stagga sprawdzą się na pewno w rozrywkowych zespołach, a zaawansowane modele Yamahy idealnie nadają się do nagrywania, koncertowania oraz nawet solowych projektów.

  Najpopularniejsze kategorie w sklepie Muzyczny.pl