Pojemnościowe małomebranowe w naszym sklepie muzycznym
Małomembranowych mikrofonów pojemnościowych używa się w nagraniach studyjnych, a czasami również na estradach. Szczególnie dobrze radzą sobie z rejestrowaniem wysokich tonów. Niewielki bezwład małej membrany sprawia, że lepiej niż mikrofony wielko membranowe radzą sobie z rejestrowaniem transjentów- szybkich zdarzeń dźwiękowych, takich jak dźwięk strun harfy czy artykulacji staccato. Typowym zastosowaniem jest użycie ich do nagrywania perkusji chromatycznej, np. ksylofonu lub marimby.
Małomembranowe mikrofony pojemnościowe występują w różnych charakterystykach kierunkowych, kardioidalnej, superkardioidalnej i hiperkardioidalnej, co pozwala na ich bardzo różnorodne zastosowania, nagrywanie jednego instrumentu w grupie, bądź grupy instrumentów ze zróżnicowaną głośnością.
Wśród mikrofonów tego typu, istnieje wiele modeli specjalnie dostosowanych do konkretnych typów instrumentów, np. DPA d:vote występujące w specjalnych wersjach do fortepianu, trąbki i skrzypiec, JTS CX516 dedykowany do wszystkich tych instrumentów, JTS CV505 do nagrywania perkusji, czy JTS CX 500F do fletu poprzecznego, czy LD Systems LCM 85 MkII do saksofonu.
Wiele mikrofonów jest wyposażonych również w specjalne mocowania, dzięki czemu możliwy jest ich montaż bezpośrednio na instrumencie. Przykładem takiego mikrofonu są Audio Technica ATM-350, AKG C411PP czy mikrofony popularnej i cenionej firmy Shure z serii Beta.
W ofercie znajdują się także części zamienne do mikrofonów pojemnościowych.
Ciekawostka
Pierwszy mechaniczny mikrofon zbudował w 1665 roku Robert Hooke, pierwsze mikrofony elektryczne powstały w drugiej połowie XIX wieku, ale pierwszy mikrofon pojemnościowy skonstruował dopiero E. C.Wente dla firmy Bell Labs w roku 1916.