Gitary klasyczne

Polecane instrumenty muzyczne i sprzęt muzyczny

Najczęściej kupowane produkty w grupie Gitary klasyczne

Wybrani producenci w grupie Gitary klasyczne

 • Admira

  Firma Admira została założona w 1944 roku przez Enrique Keller Fritscha. Jest jedną z największych wytwórni instrumentów muzycznych w Hiszpanii. Firma dopracowała się własnych rozwiązań. Przy produkcji gitar pracuje zaledwie stu ludzi i jak (...)


 • Alhambra

  Alhambra to niewielka manufaktura w Hiszpanii, która wytwarza najwyższej jakości gitary klasyczne i elektroklasyczne. Jakość drewna i wszystkich elementów jest dobierana z wielką starannością, co bezpośrednio przekłada się na brzmienie i (...)


 • Epiphone

  Epiphone firma produkująca sprzęt gitarowy na bazie Gibsona, będąca również częścią tej firmy. Najbardziej znana z modelu Epiphone Casino używanego przez gitarzystów zespołu The Beatles. Firma Epiphone, oprócz gitar produkowała przed II wojną (...)


 • Esteve

  Esteve to hiszpański producent najwyższej jakości gitar klasycznych, lutni, mandolin oraz tradycyjnych, hiszpańskich instrumentów ludowych. Firma powstała w 1957 roku i do dnia dzisiejszego pozostaje wierna tradycyjnym technikom wytwarzania (...)


 • Fender

  Fender to wiodący na światowym rynku producent gitar i wzmacniaczy, a sama nazwa jest nierozłącznie związana z historią współczesnego przemysłu muzycznego. Instrumenty marki Fender takie jak: Telecaster, Stratocaster, Precision Bass czy Jazz (...)


 • Gewa

  Gewa od momentu utworzenia w roku 1925 przez Georg Walther w Adorf zwanym „muzycznym zakątkiem Vogtlandu“ stawia sobie jako najwyższy priorytet ciągłe ulepszanie instrumentów, bezproblemowy serwis, jak i ciągłą orientację na (...)


 • Samick

  Samick to jeden z największych producentów instrumentów na świecie (Niemal połowa światowej produkcji gitar, większość na zlecenie wielu znanych marek), bezkonkurencyjne w swojej klasie pod względem ceny, wykończenia i zastosowanych materiałów. (...)


 • Stagg

  Stagg Music to belgijska firma produkująca szeroki asortyment instrumentów i akcesoriów muzycznych. Produkty firmy są popularne w Europie ze względu na ich niskie ceny. Oferta tej firmy jest skierowana w pierwszej kolejności do początkujących (...)


 • VGS

  VGS to młoda szwajcarska firma, która mimo dość krótkiego stażu, cieszy się niezwykłą popularnością. Kierowana przez doświadczony duet konstruktorów i projektantów gitar - Szwajcara Bruno Bianchi i pochodzącego z Francji, Franka Hasevoetza, (...)


 • Yamaha

  Od roku 1887, firma Yamaha (później Nippon Gakki Ltd.) zaczęła produkować organy piszczałkowe, jej nieprzerwany wzrost doprowadził do tego, iż stała się największym na świecie producentem instrumentów muzycznych, ale również wiodącym i liczącym się (...)


  Pokaż wszystkie produkty w podgrupach

  Gitary klasyczne w naszym sklepie muzycznym

  Zaczynając swoją przygodę z gitarą, często mamy dylemat między gitarą klasyczną i akustyczną. W internecie można znaleźć rady traktujące o tym, że naukę gry na gitarze należy zacząć od klasyka. Nic bardziej mylnego, ponieważ na każdej gitarze nauka wygląda identycznie, dlatego swój pierwszy instrument należy wybierać według upodobań brzmieniowych.

  Charakteryzacja i brzmienie gitary klasycznej
  Dla początkującego gitarzysty klasyk może mylić się z akustykiem na pierwszy rzut oka, ale dzieli je znaczna różnica w budowie i jeszcze większa w brzmieniu.

  Nylonowe struny mają o wiele cieplejsze brzmienie od tych montowanych w gitarze akustycznej. Również sposób ich zakładania jest inny. Co prawda producenci często produkują struny zakończone plastikową kulką, ale spotkać możemy również modele bez niej i wtedy zmuszeni jesteśmy zawiązać strunę na mostku. Akcja strun, czyli ich odległość od podstrunnicy często bywa większa od tej w gitarze akustycznej, ale nie jest to znacząca różnica, jednak warto zauważyć, że odległość jednej struny od drugiej także jest większa, a to może powodować kilkudniowy dyskomfort u gitarzystów których palce są przyzwyczajone do gitary akustycznej lub elektrycznej. Dyskomfort ten jednak szybko mija, u niektórych może to potrwać dzień lub dwa a u innych krócej, wszystko zależy od osoby. Kupując struny, często można spotkać się z firmą D’Addario, która produkuje struny do każdego rodzaju gitary. Często wybierany model struny to D’Addario EJ27N i jest to bardzo dobry wybór na początek, ponieważ są one bardzo żywotne, długo trzymają strój i posiadają ciepłe i wyraźne brzmienie, bez sztucznych przydźwięków. Drugą godną polecenia marką jest Savarez. Firma ta jest dobrym przykładem wspaniale brzmiących strun za niską cenę i dla wielu gitarzystów którzy kupowali droższe modele, jest to firma do której chętnie wracają.

  Gryf gitary klasycznej jest najszerszym wśród gitar a jego łączenie z pudłem zaczyna się na wysokości dwunastego progu, chociaż producenci czasem eksperymentują z budową gitar i nanoszą przeróżne zmiany.

  Otwór rezonansowy gitary klasycznej jest nieco mniejszy od otworu w gitarze akustycznej.

  Podsumowując różnice, gitara klasyczna posiada cieplejsze brzmienie, nie jest tak głośna a nylonowe struny nie są tak twarde jak metalowe, a co za tym idzie, ich dociskanie do gryfu jest łatwiejsze.

  Rozmiary gitar klasycznych
  Przeglądając stronę internetową sklepu, spotkamy często oznaczenia takie jak 4/4 3/4 1/2 czy 1/4 i chodzi tu o rozmiary gitar. 4/4 to wielkość dla dorosłego człowieka lub nastolatka, który poradzi sobie z taką wielkością. Jeżeli dziecko interesuje się gitarą i chciałoby zacząć grać to zależnie od jego wieku, warto wybrać rozmiar mniejszy, czyli 1/2 czy 3/4. Jeżeli mały i drobny kilkulatek zakochał się w gitarze klasycznej to można trafić nawet na rozmiary tak małe jak 1/8.

  Dobra firma to dobra gitara, a niektóre z nich mogą wydać się obce, ponieważ produkują głównie gitary klasyczne. Mowa tu o firmach takich jak Admira czy Alhambra, jednak znane wszystkim Fender czy Yamaha nie odbiegają od reszty, a dobrymi przykładami są tu gitary Fender ECS-105 i Yamaha C40. Wybierając gitarę w mniejszym rozmiarze, na przykład ¾, dobrym wyborem będzie Admira Alba. Jest to instrument często polecany zarówno na forach internetowych jak i w sklepach i wyróżnia go naturalne brzmienie, o co nie jest łatwo w tanich modelach. Jeśli mowa o rozmiarze dla dorosłych, to bez względu na to czy gitarzysta zaczyna swoją przygodę z muzyką, czy też gra kilka lat, ale potrzebuje solidnego klasyka, warta polecenia jest Yamaha C30 która imponuje czystym dźwiękiem i wizualnie wpada w oko.

  Sposób gry
  Odradzamy trzymania się sztywnych schematów, bo w muzyce chodzi o radość i pasję, jednak większość muzyków grających na gitarach klasycznych, trzyma gryf uniesiony lekko w górę a ich lewą stopę podtrzymuje niewielki podnóżek, który można kupić w większości sklepów. Jeśli taki sposób gdy Ci nie odpowiada to nie martw się i graj tak by było Ci wygodnie.

  Przestroga
  Niektórzy chcą eksperymentować i zakładają do gitary klasycznej metalowe struny. Jest to bardzo zły pomysł, ponieważ struny metalowe wymagają większego naprężenia do odpowiedniego nastrojenia, a co za tym idzie, gryf gitary może się wygiąć lub wyłamać.

  Czy wiesz, że...

  Struny do klasyka zrobione są z nylonu, jednak dawniej do ich produkcji wykorzystywano zwierzęce jelita.

  Podsumowanie
  Jeżeli zależy Ci na ciepłym brzmieniu, które nie jest bardzo głośne, gitara klasyczna jest dla Ciebie. Warto mieć też pod ręką zapasowy zestaw strun na wszelki wypadek, ponieważ w niektórych tanich modelach struna "e" lubi pękać z powodu ostrych końców mostka.

  Najpopularniejsze kategorie w sklepie Muzyczny.pl