Wzmacniacze i kolumny gitarowe w naszym sklepie muzycznym
Wzmacniacz gitarowy jest niezbędny, aby nasza gitara elektryczna wybrzmiała tak jak powinna, jednak nie zawsze łatwo jest wybrać taki, który będzie dla nas odpowiedni. Wzmacniacze różnią się marką, rodzajem, mocą, wielkością głośnika, efektami itd, ale nie taki diabeł straszny. Rozwińmy temat różnic i rodzajów wzmacniaczy.
Wzmacniacz tranzystorowy i lampowy
Bardzo często gitarzyści mają dylemat i zastanawiają się który wzmacniacz będzie dla nich odpowiedni. Na rynku najwięcej jest tranzystorów i ich próg cenowy zaczyna się wcześniej niż w przypadku wzmacniaczy lampowych, ale w czym tkwi różnica? Combo tranzystorowe ma przedwzmacniacz oparty na tranzystorze, z kolei wzmacniacz lampowy, jak łatwo się domyślić - na lampach elektronowych. To wystarczy aby wyczuć różnicę w brzmieniu. Należy pamiętać, że lampa może się zbić lub przepalić, wówczas należy kupić zapasową. Wartym uwagi wzmacniaczem lampowym jest Fender Excelsior. Jego brzmienie jest naturalne i pełne a wbudowany głośnik o przekątnej piętnastu cali sprawia, że żal odchodzić o tego modelu. Wbudowany efekt tremolo również jest wysokiej jakości. Ten piec to doskonały wybór dla wszystkich, którzy szukają
bluesowego brzmienia z charakterem.
Wzmacniacze tranzystorowe nie są gorsze, są po prostu inne i każdy znajdzie coś dla ciebie. Przykładem dobrego i taniego wzmacniacza tranzystorowego może być często wybierany przez początkujących, Marshall MG 15 CFR. Model ten brzmi zadowalająco zarówno na kanale czystym jak i przesterowanym. Posiada również standardową korekcję tonów niskich, średnic i wysokich oraz pogłos sprężynowy, który wypełnia brzmienie i sprawia, że wzmacniacz ten brzmi na o większy niż jest w rzeczywistości.
Comba przenośne
O tych wzmacniaczach mówi się głównie w kręgu wędrownych muzyków, którzy potrzebują nagłośnienia swojego instrumentu. Przenośne combo posiada dodatkowe zasilanie bateryjne, dzięki czemu można go użyć wszędzie tam, gdzie nie mamy dostępu do prądu. Ilość oraz rodzaj baterii jest zależny od modelu. Najbardziej znanym przedstawicielem rodziny przenośnych piecyków jest Marshall MS2, który mieści się już w kieszeni kurtki i zasilany jest jedną baterią dziewięciowoltową. Wartym uwagi przenośnym wzmacniaczem jest Fender Mustang Mini. Można go zasilać sześcioma bateriami typu "C". Przy pierwszym zapoznaniu się z tym maleństwem, uwagę zwraca duże i pełne brzmienie, które można modulować na wiele sposobów. Wzmacniacz ma 24 wbudowane presety, czyli zestawy różnych wzmacniaczy i efektów. Za pomocą programu Fender Fuse możemy każdy z tych presetów dowolnie modulować i zapisywać je w pamięci wzmacniacza, co daje ogromne pole do popisu. Program Fender Fuse nie działa jednak na systemie Linux, jednak jest na to sposób. Można znaleźć program o nazwie PLUG, który pozwala nam na ustawienie Mustangów na systemie Linux. Warto wspomnieć, że jego autorem jest nasz rodak, więc prawdą jest, że Polak potrafi.
Head i kolumna
Combo gitarowe posiada głośnik i wzmacniacz, ale gdyby je rozdzielić, dostaniemy Head, czyli głowę gitarową i kolumnę. Kupując oddzielnie głowę i kolumnę, mamy większy wpływ na to jak zabrzmi nasz zestaw, ponieważ każdy head i każda kolumna zabrzmią ze sobą inaczej, więc można mieszać różne marki i uzyskać dzięki temu własne brzmienie. Można także kupować zestawy. Przykładem może być głowa gitarowa ENGL E315 Gigmaster 15 w połączeniu z kolumną ENGL E110 Gigmaster. Posiadając taki zestaw, możemy osiągnąć bogate brzmienie, zależnie od tego w jakim gatunku chcemy grać. Na szczególną uwagę zasługuje kanał przesterowany, który brzmi bardzo dynamicznie i drapieżnie, dzięki czemu świetnie sprawdzi się w każdym rodzaju cięższej muzyki.
Czy wiesz, że...
Wspomniany wyżej wzmacniacz Marshall MS2 można także usłyszeć w filmie "Szkoła rocka" w którym Jack Black uczył dzieci muzyki, za pomocą gitary i przypiętego do pasa miniaturowego wzmacniacza.
Podsumowanie
Nie sposób zliczyć wszystkich modeli wzmacniaczy, ale jedno jest pewne, nie warto ich szufladkować i uogólniać, najważniejsze by znaleźć własne brzmienie. Czasem można spotkać się z pojęciami takimi jak wzmacniacz do kanału czystego i zaliczane są do takiej grupy głównie wzmacniacze firmy Fender. Faktem jest, że Fender słynie z pięknego kanału czystego, ale uogólnianie bardzo ogranicza. W rzeczywistości nie ma czegoś takiego jak wzmacniacz do kanału czystego lub przesterowanego, ponieważ to jak zabrzmi wzmacniacz zależy og tego jak zostanie ustawiony przez gitarzystę.