Jak połączyć gitarę ze wzmacniaczem?

Zobacz Akcesoria gitarowe w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Gitary w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Kable, przewody w sklepie Muzyczny.pl
Zobacz Wzmacniacze i kolumny gitarowe w sklepie Muzyczny.pl

W muzyce każdy detal ma znaczenie, choć często na tych dodatkach koncentrujemy się dopiero na samym końcu. Gitara elektryczna nie zabrzmi jak nie podepniemy jej pod specjalny piec gitarowy. Przewód gitarowy to najczęściej jeden z ostatnich dobierany elementów naszych akcesoriów muzycznych, ale niezbędny do rozpoczęcia gry. Pozornie jego wybór może wydawać się prosty, ale zanim polecimy i kupimy jakiś pierwszy lepszy kable instrumentalny, to może warto na ten temat trochę zaczerpnąć wiedzy. Oferta wśród przewodów jest naprawdę szeroka a nie każdy kabel instrumentalny zapewni nam odpowiednią jakość, dlatego warto skoncentrować się na tych, które są konkretnie dedykowane i polecane pod gitarę. Tu bardzo dużo zależy od jakości przewodów oraz ich odpowiedniej izolacji. 

Jaki wybrać kabel gitarowy?

Najlepiej wybierać przewody możliwie o najwyższej jakości w stosunku do naszych możliwości finansowe. Kable gitarowe zazwyczaj występują w długościach od 3 do 6 metrów i tego się trzymajmy. Pamiętajmy, że im dłuższy kabel tym też dłuższa jest droga naszego sygnału a przez to nasz sygnał bardziej narażony jest na zakłócenia, które może spotkać na swojej drodze. Kabel nie może nas oczywiście w żaden sposób krępować i musimy mieć pełną swobodę ruchu, ale nie róbmy zbędnego zapasu metrażowego, bo to odbije się na jakości. Dobrze jest zaopatrzyć się w przewód dość gruby, ale jednocześnie elastyczny. Taki który będzie odporny na przypadkowe nadepnięcia na scenie, ale jednocześnie będzie też wygodny do zwijania po koncercie. Grubszy przewód ekranowany zapewni nam też lepszą izolację przed zewnętrznymi zakłóceniami elektrycznymi. Natomiast odpowiednio gruba warstwa zewnętrznej powłoki może zabezpieczyć nasze przewody wewnątrz kabla gitarowego przed uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak chociażby przytrzaśnięcie drzwiami. tak więc odpowiednia izolacja jest bardzo ważna i wskazana. Między innymi izolacja TPE każdego z przewodów oraz wypełnienie przestrzeni między przewodami specjalnym sznurkiem dobrze chroni przed trzeszczeniem podczas przypadkowego nadeptywania lub zginania kabla. Dobra gęsta siatka jest wstanie blisko w 100% ochronić nasz przewód. Należy też zwrócić również uwagę na rodzaj zainstalowanego wtyku. Oczywiście w przypadku gitary mamy przewód zakończonego wtykami jack mono o średnicy 6,3 mm (1/4″), ale może on być w formie prostej lub kątowej. Wtyk kątowy może okazać się wygodniejszy podczas gry, jednak nie do wszystkich gitar lub wzmacniaczy może on pasować. Wtyk prosty jest uniwersalnym rozwiązaniem i zarówno do każdej gitary jak i wzmacniacza na pewno będzie pasować, ale jest też większe ryzyko zaczepienia się o wystającą wtyczkę.  

Czego unikać przy wyborze kabla gitarowego?

Przede wszystkim nie kupuj kabla do gitary o średnicy mniejszej niż 6,5 mm. Nie rób zbyt długiego zapasu metrażowego, bo im dłuższy kabel tym większe prawdopodobieństwo brumienia. Nie kupuj kabla, który ma słabe ekranowanie i najlepiej dopytać o tą specyfikę sprzedawcę.  

Podsumowanie 

Jak widzimy wybór wcale nie jest taki łatwy jak by nam się na początku wydawało. Powinniśmy zwrócić uwagę na wiele szczegółów, bo to właśnie od nich będzie zależał końcowy efekt. 

↑ Do góry
Kup w sklepie Muzyczny.pl
Do góry