Przetworniki gitarowe w naszym sklepie muzycznym
Przetworniki gitarowe Single Coil
Te przetworniki gitarowe przypominają wyglądem wąskie sztabki i spotkać je można najczęściej w Stratocaterach i Telecasterach. Brzmienie „single” jest jasne, klarowne i nadaje się do muzyki rockowej, bluesa, czy country, ale nie tylko, ponieważ niektóre pickupy typu single coil posiadają wystarczający pazur do grania mocniejszej muzyki. Przykładem może być przetwornik DiMarzio DP186 Cruiser. Jest to model dedykowany do montowania przy mostku gitary, a jego brzmienie jest bardzo uniwersalne. Świetnie nada się do grania delikatnych ballad, wyrazistych sekcji rytmicznych, jak i ostrych, rockowych solówek. Przetworniki gitarowe tego typu są także podatne na szumienie, zwłaszcza przy zwiększonym przesterze.
Przetworniki gitarowe Humbucker
Ten pickup to w zasadzie dwa połączone ze sobą przetworniki gitarowe single coil. Jego brzmienie jest znacznie mocniejsze i znacznie cięższe od wspomnianego singla. Przetworniki do gitary tego typu najczęściej można spotkać w takich gitarach jak Les Paul, Explorer i wszelkich innych, które nadadzą się do mocnego rocka i metalu. Pomimo rockowych predyspozycji humbuckera ma on także szerokie zastosowanie w muzyce jazzowej. Humbuckerem godnym polecenia jest między innymi Seymour Duncan SH 1B BLK '59. Nada się on zarówno do rocka, hard rocka i metalu. Charakteryzuje się mocnym, ostrym i klarownym brzmieniem, idealnym do cięższej muzyki. Warto także wyróżnić inne przetworniki do gitary, również ze stajni Seymour Duncan. Jednym z nich jest np. model SH 2B CLK 4C Jazz Model. Jak sama nazwa wskazuje, jest to przetwornik jazzowy, więc jego brzmienie będzie się charakteryzowało sporym ciepłem i uwydatnionymi niskimi i średnimi tonami.
Przetworniki do gitary P90
Ten rodzaj przystawki można określić jako hybryda humbuckera i singla. Oznacza to, że brzmienie będzie znacznie mocniejsze niż w przypadku przystawki cingle coil, ale nie aż tak, jak przy użyciu humbuckera, jednak przetworniki gitarowe P90 nie są tak podatne na szumy i przydźwięki jak single coil.
Przetworniki aktywne
Taki przetwornik ma najsilniejszy sygnał, więc doskonale sprawdzi się w każdej odmianie metalu. Dobrym modelem jest Seymour Duncan AHB-2B. Jego dynamiczne i klarowne brzmienie sprawia, że solówki zabrzmią jeszcze bardziej przejmująco, a riffy są znacznie mocniejsze. Należy jednak pamiętać, że przetworniki gitarowe aktywne potrzebują dodatkowego źródła zasilania w postaci baterii.
Przetworniki piezoelektryczne
Te przetworniki gitarowe są spotykane w gitarach elektroakustycznych. Montowane są wewnątrz gitary i zbierają każdy dźwięk, od szarpnięcia struny do uderzenia w płytę. Dzięki przedwzmacniaczowi, połączonemu z przetwornikiem, elektryczna gitara może zmieniać barwę poprzez kręcenie pokrętłami odpowiedzialnymi za tony niskie, średnie i wysokie. Przykładem może być model LR Baggs Service only stage pro. Marka LR Baggs jest jedną z przodujących producentów sprzętu dla gitar elektroakustycznych i ten model jest tego dowodem. Tego typu przetworniki do gitary elektrycznej posiadają korekcję tonów, suwak odpowiedzialny za głośność i wbudowany stroik, który jest sporą zaletą. Wysoka jakość wykonania przekłada się na miłe, naturalne akustyczne brzmienie.
Konfiguracje przetworników
Przetworniki do gitary Single coil i humbucker występują w różnych konfiguracjach. Litera H oznacza humbucker, a litera S oznacza single coil, więc konfiguracje przetworników zapisuje się według skrótów wyjaśnionych poniżej.
-
S – oznacza to, że w gitarze jest jeden przetwornik single coil.
-
S-S – dwa przetworniki do gitary single coil. Przykładem może być Fender Telecaster.
-
H – jeden przetwornik typu humbucker. Gitara Ibanez AFJ 81 SRD ARTCORE posiada właśnie jeden pickup tego typu.
-
H-S – taka konfiguracja oznacza humbucker przy mostku i single coil przy gryfie.
-
S-H – przeciwieństwo powyższego ustawienia, czyli single coil przy mostku i humbucker przy gryfie.
-
H-H – dwa przetworniki typu humbucker, typowa rockowa gitara. Gdzie najczęściej spotyka się te przetworniki: gitara typu les Paul, na przykład w modelu Epiphone Les Paul Special II.
-
H-H-H – trzy przetworniki Humbucker. Rzadko stosuje się taką konfigurację, ale spotkać ją można na przykład w modelu Gibson Black Beauty.
-
S-S-S – trzy przetworniki single coil. Najczęściej spotykane w Stratocasterach, na przykład w gitarze Fender Squier Bullet SSS.
-
H-S-S – jeden humbucker przy mostku i dwa przetworniki typu single coil. Jako przykład może posłużyć gitara Fender Squier Bullet HSS.
-
H-H-S – humbucker przy mostku, humbucker na środku i single coil przy gryfie.
-
H-S-H – Humbucker przy mostku, single coil na środku i humbucker przy gryfie. Takie ustawienie często stosuje firma Ibanez, na przykład w modelu Ibanez GRX70QA.
Ciekawostka: sprzężenie zwrotne, czyli długi pisk często słyszany w rockowych utworach to efekt, który łatwo wywołać. Wystarczy ustawić większą głośność we wzmacniaczu i obrócić gitarę tak, aby przetwornik był tuż przy głośniku.
Wybór przetworników jest bardzo ważny i dla niektórych może wydać się trudny. Zamontować można je samemu, ale można też poprosić o montaż w sklepie.