Struny gitarowe

Polecane instrumenty muzyczne i sprzęt muzyczny

Najczęściej kupowane produkty w grupie Struny gitarowe

Poradniki dla muzyków w grupie Struny gitarowe

Jak wybrać struny do gitary klasycznej?

Jak wybrać struny do gitary klasycznej?

Wydawałoby się, że struny do gitary klasycznej są bardzo jednolite. Cóż można zrobić wyłącznie z nylonem? Nic bardziej mylnego. Wybór jest ogromny, dzięki czemu mamy możliwość wykreowania brzmienia swojego instrumentu już na poziomie strun.?MateriałTradycyjnie do produkcji strun wiolinowych używa (...)


Gitary, Struny gitarowe, Gitary klasyczne

Jak wybrać struny do gitary basowej?

Jak wybrać struny do gitary basowej?

Wybór strun do gitary basowej jest bardzo ważny. Ten sam instrument może brzmieć diametralnie różnie zależenie od tego, jakie struny są na nim założone. Poznanie ich specyfikacji umożliwi podjęcie świadomej decyzji i uzyskanie wymarzonego brzmienia.MateriałyStruny produkowane są głównie z 3 (...)


Gitary, Struny gitarowe, Gitary basowe

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pierwszej gitary?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pierwszej gitary?

W dzisiejszych czasach wybór pierwszej gitary z pozoru wydaje się być zadaniem dość prostym. Współczesny rynek oferuje sporo instrumentów w różnych przedziałach cenowych i dostosowanych do rożnych potrzeb. Ale czy faktycznie jest to takie bezproblemowe, czy wystarczy zamówić instrument przez (...)


Gitary, Struny gitarowe, Gitary klasyczne, Poradnik

Wybór strun gitarowych czyli czym się kierować przy wyborze strun?

Wybór strun gitarowych czyli czym się kierować przy wyborze strun?

Gitary możemy podzielić sobie na takie cztery podstawowe rodzaje: akustyczne, klasyczne, basowe i elektryczne. Odpowiedni dobór strun jest zatem kluczowym elementem mającym wpływ zarówno na jakość uzyskanego brzmienia jak i komfort samej gry. Przede wszystkim do każdego rodzaju gitary stosuje się (...)


Gitary, Struny gitarowe

Jak dobrać struny do gitary elektrycznej?

Jak dobrać struny do gitary elektrycznej?

Czasy, kiedy mieliśmy do dyspozycji tylko kilka rodzajów strun gitarowych bezpowrotnie minęły. Dziś producenci oferują całe mnóstwo różnych kompletów i każdy gitarzysta z całą pewnością znajdzie dla siebie. O ile dobór grubości jest mocno indywidualną sprawą każdego gitarzysty, to istnieją (...)


News, Gitary elektryczne, Struny gitarowe, Poradnik

Jak wybrać struny do gitary elektrycznej?

Jak wybrać struny do gitary elektrycznej?

Ważny wybórBędąc najczęściej wymienianymi częściami gitary, struny bezpośrednio wpływają na brzmienie instrumentu, ponieważ to właśnie one drgają i dzięki nim przetworniki przekazują sygnał do wzmacniacza. Ich rodzaj i rozmiar jest bardzo ważny. Co z tego, że gitara jest świetna, jeśli struny nie (...)


Gitary, Gitary elektryczne, Struny gitarowe


Pokaż wszystkie poradniki dla muzyków w grupie Struny gitarowe

Wybrani producenci w grupie Struny gitarowe

 • Aquila

  Aquila Corde Armoniche urodziła się w latach 90. XX wieku w wyniku badań producenta strun (oraz amatorskiego producenta i lutni) Mimmo Peruffo. Na podstawie swoich badań w muzeach w całej Europie był w stanie sformułować i przekonująco ustalić (...)


 • Bender

  Amerykańska firma La Bella to producent strun do gitar klasycznych marki Bender., La Bella Bender to reedycja jednych z najbardziej popularnych i najlepiej sprzedających się strun wszechczasów!, Współczesna seria strun Bender nawiązuje do tradycji (...)


 • Cleartone

  Firma Cleartone to producent wysokiej jakości, doskonale brzmiących strun gitarowych, które charakteryzują się ekstremalną wytrzymałością. Dzięki zastosowaniu procesu EMP (Enhanced Molecular Protection) znacznie wydłużona została żywotność strun (...)


 • D'Addario

  D′Addario jest producentem strun do instrumentów muzycznych, głównie do gitar. Siedziba firmy mieści się w Farmingdale, na wyspie Long Island koło Nowego Jorku. D′Addario to jeden z największych producentów strun na świecie, nie tylko (...)


 • Dean Markley

  Dean Markley powstało w latach 80-tych. Innowacyjne procesy technologiczne i oryginalny marketing pomogły wynieść ich produkty do czołówki światowych marek. Firma zyskała renomę dzięki szerokiej gamie strun do gitar i basów elektrycznych oraz gitar (...)


 • DR

  DR to amerykańska firma będąca obecnie jednym z najbardziej cenionych producentów strun na świecie. Manufaktura powstała w 1989 roku i od tego czasu, z roku na rok, pozyskuje coraz większą liczbę zwolenników. Na strunach DR grają najwspanialsi (...)


 • Dunlop

  Dunlop to amerykańska firma wytwarzająca profesjonalne efekty gitarowe oraz akcesoria dla gitarzystów (kostki, paski, slide′y, kapodastry). Produkty Dunlop są bardzo popularne wśród muzyków. Najsłynniejszym efektem firmy Dunlop do gitar jest (...)


 • Elixir

  Struny Elixir są częścią koncernu W. L. Gore & Associates, który rozpoczął swoją działalność w roku 1958. W tym właśnie czasie firma zaczęła poszukiwania nowych możliwości zastosowania polimeru fluorokarbonowego, a w szczególności (...)


 • Ernie Ball

  Ernie Ball to jeden z najbardziej rozpoznawalnych producentów strun i akcesoriów gitarowych na świecie. Firmę założył w latach 60-tych amerykański muzyk, lutnik i wynalazca - Sherwood Roland Ball i od początku przyjął strategię wprowadzania (...)


 • Fender

  Fender to wiodący na światowym rynku producent gitar i wzmacniaczy, a sama nazwa jest nierozłącznie związana z historią współczesnego przemysłu muzycznego. Instrumenty marki Fender takie jak: Telecaster, Stratocaster, Precision Bass czy Jazz (...)


 • Framus

  Framus to niemiecki producent ekskluzywnych gitar elektrycznych i akustycznych oraz wzmacniaczy gitarowych i strun. Firma powstała w 1946 roku i od początku swojej działalności zaskarbiła sobie rzeszę fanów w całej europie. Asortyment produktów z (...)


 • Galli

  Galli to włoska marka o wieloletniej tradycji w produkcji dobrej jakości strun gitarowych w przystępnej cenie. (...)


 • GHS

  GHS to firma produkująca doskonałe struny. Działa od 1964. roku. Ma szeroką ofertę modeli i zestawów,. po jej produkty sięgali Carlos Santana, David Gilmour czy Eric Johnson., (...)


 • GIBSON

  Orville Gibson założyciel firmy Gibson, zaczął swoją karierę lutniczą od budowy mandolin w Kalamazo w Michigan. W latach 20-tych XX wieku, Gibson stał się liderem w budowie gitar dzięki modelowi Gibson L-5. Wielkie powodzenie gitary Fender (...)


  Struny gitarowe w naszym sklepie muzycznym

  Struny są niezbędną częścią każdego instrumentu szarpanego. Bez dobrych strun nawet najlepsza gitara nie zabrzmi tak jak powinna, ponieważ nie wykorzysta swojego pełnego potencjału brzmieniowego. Dobre struny można kupić już za kwotę w okolicach trzydziestu złotych, więc nie jest to duży wydatek. Rodzajów strun i rozmiarów jest bardzo dużo, dlatego dobrze jest mieć na ich temat podstawową wiedzę.

  Struny do gitary elektrycznej
  Struny te wykonane są z metalu i różnią się od siebie takimi aspektami jak grubość czy kształt rdzenia. Kiedy kupujemy swoje pierwsze struny do gitary elektrycznej, warto zastanowić się nad tym jaka grubość nas interesuje. Jeżeli nie mamy ustalonej grubości, wtedy najlepiej jest kupić tak zwane dziesiątki. Jest to standardowa grubość po której będziemy wiedzieli czy wolimy grubsze struny, cieńsze a może właśnie dziesiątki będą nam odpowiadać.
  Doskonałym wyborem są struny GHS GBTNT. Struny te pomimo swojej niskiej ceny, są często wybierane przez gitarzystów, którzy mieli styczność ze znacznie droższymi. Ich brzmienie jest ciepłe, a znaczną zaletą tych strun jest ich podatność na artykulację.

  Struny do gitary akustycznej
  Właściwości brzmieniowe tej grupy struną muszą być znacznie większe niż w przypadku strun dla gitar elektrycznych, więc pomimo podobnych materiałów, strun akustycznych nie powinna się montować w elektrykach. Grubość tych strun także zależy od upodobać użytkownika, ale dobrą radą jest jest założenie grubszych strun, jedenastek lub dwunastek, wszystko po to by gitara akustyczna mogła wybrzmieć pełnym dźwiękiem. Dobrym wyborem są struny Martin M140. Gitara z tymi strunami wybrzmi pełnym, mocnym brzmieniem ze wzmocnionym środkowym pasmem.

  Struny do gitary klasycznej
  Te struny wykonane są z nylonu i ten czynnik ma największy wpływ na ich brzmienie. Ich dźwięk jest ciepły i nie tak głośny jak w przypadku strun do gitary akustycznej. Struny godne uwagi to między innymi D'Addario EJ 43, które brzmią ciepło i klarownie a dodatkowo nie sprawiają kłopotów z dociskaniem, co jest sporą zaletą dla początkujących gitarzystów.
  Struny do gitary to nie wszystko, ponieważ kupić można także struny do ukulele, banjo, czy mandoliny. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się także w pojedyncze struny, zwłaszcza najcieńsze, ponieważ te najczęściej pękają, szczególnie w gitarach klasycznych.

  Struny do gitary basowej
  Te struny są znacznie grubsze od pozostałych i pakowane są najczęściej w zestawach po cztery struny, ale są też komplety z pięcioma, sześcioma, zależnie od tego jaką gitarę basową posiadamy. Z powodu znacznie większej grubości, struny do gitary basowej posiadają także o wiele dłuższą żywotność. Dobrym wyborem dla gitary basowej czterostrunowej jest model Warwick 46200 Red Lab. Są to niedrogie struny i warto zwrócić na nie uwagę, ponieważ posiadają naturalne, głębokie brzmienie. Firma Warwick od lat produkuje sprzęt basowy najwyższej jakości, więc ich struny nie są odstępstwem od normy.

  Struny niepowlekane i powlekane
  Kupując struny często widzimy napisy takie jak Nanoweb czy Polyweb, co to oznacza? Oba te rodzaje posiadają powłokę, która ma za zadanie wydłużyć żywotność naszych strun. Otoczka Nanoweb jest bardzo cienka i niewyczuwalna pod naszymi palcami, jednak sprawia, że struny z taką powłoką są bardziej wytrzymałe od strun niepowlekanych. Otoczka polyweb jest grubsza, wyczuwalna pod palcami i o wiele bardziej wydłuża życie strun, wpływa także na sustain, czego rezultatem jest dłuższe wybrzmiewanie. Struny niepowlekane nie są aż tak żywotne i prędzej tracą świeżość, ale nie oznacza to, że są gorsze. Zaletą braku otoczki jest bardziej naturalny dźwięk. Takich strun najlepiej używać podczas koncertów i nagrań.

  Czy wiesz, że...
  Istnieje instrument zawierający tylko jedną strunę, nazywa się Diddley bow i stosowany jest zazwyczaj w bluesie. Dobrym przykładem jest muzyk o pseudonimie Seasick Steve, który używa takiego instrumentu.

  Podsumowanie
  Pomimo sporej ilości strun ich różnić, ich wybór nie jest tak trudny. Wystarczy tylko przetestować różne rodzaje i znaleźć takie, które będą nam odpowiadać.

  Najpopularniejsze kategorie w sklepie Muzyczny.pl