Flety proste

Sortowanie

Cena

od
do


Liczba na stronie:

Polecane instrumenty muzyczne i sprzęt muzyczny

Najczęściej kupowane produkty w grupie Flety proste

Poradniki dla muzyków w grupie Flety proste

Flet prosty od podstaw (część 1)

Flet prosty od podstaw (część 1)

Flet prosty obok dzwonków, czyli popularnych cymbałków należy do najczęściej wykorzystywanych instrumentów muzycznych w powszechnych szkołach podstawowych. Jego popularność wynika przede wszystkim z trzech powodów: jest mały, prosty w obsłudze a koszt takiego budżetowego szkolnego instrumentu nie (...)


Instrumenty dęte, Flety proste

Flet prosty od podstaw ? Rozegranie instrumentu

Flet prosty od podstaw ? Rozegranie instrumentu

Jak już w poprzedniej części naszego poradnika zostało powiedziane do wyboru mamy dostępne na rynku flety wykonane z drewna lub plastiku. Pamiętajmy o tym, że drewno jest materiałem naturalnym dlatego nowy, drewniany flet należy wpierw na spokojnie rozegrać. Dajcie mu trochę czasu, by jego (...)


Instrumenty dęte, Flety proste

Flet prosty od podstaw. Brzmienie fletu.

Flet prosty od podstaw. Brzmienie fletu.

Poszukiwanie brzmieniaCałe piękno fletu prostego tak naprawdę znajduje się w jego brzmieniu. Jest ono wynikiem charakterystycznej budowy tego instrumentu, która takie brzmienie jest wstanie uzyskać. Natomiast to czy uzyskane brzmienie będzie pełniejsze, bardziej szlachetne, czy może przeciętne, to (...)


Instrumenty dęte, Flety proste

The Western concert flutes for beginners

The Western concert flutes for beginners

A dozen or so years ago there was a prevailing opinion that to start playing a woodwind instrument you would have be at least 10 years old. That was deduced from a theory based on a young person?s teeth evolution process, on their posture, as well as the accessibility to the instruments on the (...)


Instrumenty dęte, Flety poprzeczne, Flety proste

Jaki flet prosty wybrać do nauki?

Jaki flet prosty wybrać do nauki?

Yamaha, to znany na całym świecie producent instrumentów muzycznych. Firma ma w swojej ofercie instrumenty w różnych przedziałach cenowych i przeznaczone dla muzyków o rożnym stopniu zaawansowania. Poniższy artykuł ma na celu przybliżyć Państwu i pomóc w wyborze najodpowiedniejszego fletu (...)


Instrumenty dęte, Flety proste


Pokaż wszystkie poradniki dla muzyków w grupie Flety proste

Wybrani producenci w grupie Flety proste

 • Corvus Rattlesnake

  Corvus Rattlesnake to producent drewnianych instrumentów dla dzieci. Wszystkie produkty są starannie selekcjonowane i wykonywane z naturalnych komponentów. (...)


 • Gewa

  Firma Gewa została założona w roku 1925 przez Georga Walthera w Adorf, zwanym „muzycznym zakątkiem Vogtlandu“. Od momentu utworzenia stawia sobie jako najwyższy priorytet ciągłe ulepszanie instrumentów, bezproblemowy serwis i orientację (...)


 • Hohner

  Hohner Musikinstrumente niemiecka firma specjalizująca się w produkcji instrumentów muzycznych. Firma została założona w 1857 roku przez Matthiasa Hohnera. Hohner jest identyfikowany głównie z harmonijkami ustnymi i akordeonami. Firma skonstruowała (...)


 • Jupiter

  Firma JUPITER rozpoczęła swoja działalność w 1930 roku, jest producentem drewnianych i blaszanych instrumentów dętych. Do ich wytwarzania stosuje najnowsze technologie, aby zapewnić najwyższą jakość dźwięku. Firma współpracuje z wieloma muzykami i (...)


 • MatMax

  MAT MAX to rodzimy producent instrumentów muzycznych, który swoją działalność, związaną z produkcja instrumentów muzycznych, rozpoczął w 1994 roku. W ofercie firmy znajdziemy szeroką ofertę fletów sopranowych w różnych wersjach, które produkowane (...)


 • Mollenhauer

  Mollehhauer to niemiecka firma, która znana jest na świecie z ręcznie wytwarzanych fletów prostych, przeznaczonych zarówno dla początkujących jak i zawodowych muzyków., Historia firmy sięga roku 1822, kiedy to Johann Andreas Mollenhauer założył (...)


 • Nuvo

  Nuvo to firma, która istnieje od w 2008 roku, produkująca instrumenty dęte drewniane, wykonane z lekkiego i dobrze zwymiarowanego materiału, co sprawia, że są idealne dla początkujących graczy (szczególnie dla dzieci)., Instrumenty, choć wykonane z (...)


 • Stagg

  Stagg Music to belgijska firma produkująca szeroki asortyment instrumentów i akcesoriów muzycznych. Produkty firmy są popularne w Europie ze względu na ich niskie ceny. Oferta tej firmy jest skierowana w pierwszej kolejności do początkujących (...)


 • Yamaha

  Od roku 1887, firma Yamaha (później Nippon Gakki Ltd.) zaczęła produkować organy piszczałkowe, jej nieprzerwany wzrost doprowadził do tego, iż stała się największym na świecie producentem instrumentów muzycznych, ale również wiodącym i liczącym się (...)


  Flety proste w naszym sklepie muzycznym

  Flet prosty, należy do grupy instrumentów dętych drewnianych. Jest jednym z najprostszych instrumentów muzycznych. Wywodzi się od ludowej fujarki i posiada podobną do niej konstrukcję. Dźwięk na flecie prostym wydobywa się poprzez dmuchanie w ustnik. Powietrze w komorze rezonacyjnej zostaje rozdzielone na dwa strumienie, z którego jeden opuszcza instrument przez szczelinę, a drugi poddany wibracji przepływa przez prostą rurę. Bardzo podobną konstrukcję mają piszczałki organów. Otwory nawiercone w rurze odkrywane lub zakrywane palcami grającego ( a przy większych jednostkach z pomocą klap), kształtują wysokość dźwięku.
  Flety proste posiadają dźwięki podstawowe c lub f ( są to tak zwane dźwięki puste – wydobywane bez przykrywania dziurek). Prostota instrumentu oraz pozorna łatwość gry powoduje, że jest popularny wśród amatorów oraz wykorzystywany jako instrument w nauce muzyki na zajęciach. Jest on właściwie jednym z najstarszych instrumentów muzycznych. Używany był powszechnie do połowy XVIII wieku jako instrument zespołowy i wirtuozowski instrument solowy (szczytowym osiągnięciem są tu utwory H. Purcella, A. Vivaldiego, G. Ph. Telemanna, a zwłaszcza dwa Koncerty Brandenburskie J.S. Bacha). Później instrument był wykorzystywany coraz rzadziej. Jednym z ostatnich jego wystąpień w praktyce koncertowej była partia w operze Ch. W. Glucka "Orfeusz i Eurydyka".

  Konstrukcja fletów prostych ewoluowała w czasie. Flety renesansowe miały mniejszą skalę (oktawę i kwintę), niż flety barokowe (dwie oktawy i sekundę). Doświadczeni wykonawcy potrafią grać jeszcze wyżej; istnieje też możliwość uzyskania dwudźwięków na flecie prostym.

  Flety proste zarówno w przeszłości jak i obecnie produkowane są z drewna lub plastiku. Zdecydowanie lepszą jakością i bardziej miękkim brzmieniem charakteryzują się flety drewniane. Ich budulcem jest zazwyczaj drewno klonu lub gruszy. Jest to drewno stosunkowo miękkie, przez co dźwięk z nich wydobywany jest stosunkowo delikatny, miękki, o prostym tembrze. Bardziej twarde drewno: śliwy, bukszpanu, czy jeszcze twardsze: palisandra, tulipanowca czy hebanu doskonale nadaje się do produkcji fletów koncertowych o bogatej barwie dźwiękowej.

  Na początku XX wieku popularność zdobyły flety z palcowaniem niemieckim, gdzie piąty otwór był zdecydowanie mniejszy niż czwarty. Ułatwiało to grę gamy C-dur (w przypadku fletów z dźwiękiem podstawowym c) lub F-dur (w przypadku fletów z dźwiękiem podstawowym f), oraz melodii diatonicznych na nich opartych. Ułatwienie palcowania dla diatoniki przekłada się jednak na trudności związane z palcowaniem w chromatyce. Flety niemieckie są uwspółcześnioną wersją fletów barokowych (z palcowaniem angielskim), różnią się od nich zarówno pod względem brzmienia, temperacji skali, jak i wyglądu. Są stosowane również w dzisiejszych czasach w szkolnictwie muzycznym.

  Mimo, że powszechnie znany jest tylko jeden rodzaj fletu prostego, ich rodzajów jest tak naprawdę bardzo wiele. Wśród podstawowych rozmiarów tego instrumentu rozróżniamy flet sopranino, sopranowy, altowy, tenorowy i basowy. Oprócz tego istnieje jeszcze kilka, bardzo rzadko spotykanych odmian fletu prostego. Są to: garklein – flet o najwyższym brzmieniu, posiadający skalę od c2 do d4, flet kontrabasowy, flet subkontrabasowy oraz flet oktokontrabasowy, brzmiący bardzo nisko i posiadający skalę od F wielkiego do g1.

  Podsumowanie
  W dzisiejszych czasach flet poprzeczny przechodzi swojego rodzaju renesans. Ze względu na swoje charakterystyczne brzmienie i niewielkie rozmiary jest często stosowany w muzyce folkowej, zespołach grających muzykę celtycką, jak również w muzyce rozrywkowej.

  Najpopularniejsze kategorie w sklepie Muzyczny.pl