Saksofony

Sortowanie

Cena

od
do


Liczba na stronie:

Polecane instrumenty muzyczne i sprzęt muzyczny

Najczęściej kupowane produkty w grupie Saksofony

Poradniki dla muzyków w grupie Saksofony

Saksofon i jego historia

Saksofon i jego historia

Popularność saksofonuSaksofon należy do instrumentów dętych drewnianych i bez wątpienia możemy go zaliczyć do najpopularniejszych przedstawicieli tej grupy. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim bardzo ciekawemu brzmieniu, które znajduje zastosowanie w każdym gatunku muzycznym. Wchodzi w (...)


Instrumenty dęte, Saksofony

Jaki ustnik do saksofonu?

Jaki ustnik do saksofonu?

Nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie, a to dlatego, że na rynku jest wiele różnych firm oferujących swoje produkty do saksofonu. Z jednej strony to oczywiście bardzo dobrze, bo mamy w czym wybierać, z drugiej jednak, osoba rozpoczynająca swoją przygodę z instrumentem może się w tym wszystkim (...)


Instrumenty dęte, Stroiki, Ustniki, Saksofony

Jak poprawić brzmienie saksofonu

Jak poprawić brzmienie saksofonu

Nie ma określonego kanonu jeżeli chodzi o brzmienie saksofonu, a to dlatego, że instrument ten ma szerokie zastosowanie w różnych gatunkach muzycznych. Zupełnie inaczej brzmi on w muzyce jazzowej, inaczej w muzyce klasycznej, inaczej popowej, a jeszcze inaczej w muzyce rockowej. Dlatego już na (...)


Instrumenty dęte, Saksofony

Początki gry na saksofonie

Początki gry na saksofonie

Od czego zacząć grę na saksofonieW brewe pozorom na początku paradoksalnie do rozpoczęcia nauki gry nie potrzebujemy saksofonu, a to dlatego, że na początku musimy się nauczyć dmuchać. Do tego ćwiczenie wystarczy na sam ustnik. Ustnik należy dobrze złożyć ze stroikiem za pomocy specjalnej maszynki (...)


Instrumenty dęte, Saksofony

Improwizacja na saksofonie

Improwizacja na saksofonie

Wiele osób zadaje sobie pytania jak oni, czyli Ci wielcy mistrzowie to robią, że tak szybko grają, ma to jakiś sens i w dodatku nie używają nut. Żeby odpowiedzieć na to pytanie, to przede wszystkim musimy wiedzieć, czym jest tak właściwie improwizacja. Tu jakiejś jednoznaczniej ścisłej definicji (...)


Instrumenty dęte, Saksofony


Pokaż wszystkie poradniki dla muzyków w grupie Saksofony

Wybrani producenci w grupie Saksofony

 • Conn

  Firma CONN jest liderem na rynku w produkcji instrumentów dętych blaszanych, w skład których wchodzą takie marki jak np. Vincent Bach, Selmer, Emerson, Ludwig, Musser, Glaesel, King, Benge, Armstrong, Artley oraz Scherl & Roth., Założycielem (...)


 • Jupiter

  Firma JUPITER rozpoczęła swoja działalność w 1930 roku, jest producentem drewnianych i blaszanych instrumentów dętych. Do ich wytwarzania stosuje najnowsze technologie, aby zapewnić najwyższą jakość dźwięku. Firma współpracuje z wieloma muzykami i (...)


 • Stagg

  Stagg Music to belgijska firma produkująca szeroki asortyment instrumentów i akcesoriów muzycznych. Produkty firmy są popularne w Europie ze względu na ich niskie ceny. Oferta tej firmy jest skierowana w pierwszej kolejności do początkujących (...)


 • Yamaha

  Od roku 1887, firma Yamaha (później Nippon Gakki Ltd.) zaczęła produkować organy piszczałkowe, jej nieprzerwany wzrost doprowadził do tego, iż stała się największym na świecie producentem instrumentów muzycznych, ale również wiodącym i liczącym się (...)


  Saksofony w naszym sklepie muzycznym

  Saksofon, to instrument należący do grupy aerofonów stroikowych. Klasyfikację tę zawdzięcza swojej budowie i drewnianemu stroikowi. Występuje on w pięciu odmianach różniących się wielkością oraz skalą, są to saksofony: sopranowy, altowy, tenorowy, barytonowy oraz basowy. Istnieją jeszcze dwie bardzo rzadkie odmiany saksofonów: najwyższy – sopranino, oraz najniższy – saksofon kontrabasowy.

  Saksofon w przeciwieństwie do większości instrumentów nie ma swojego archaicznego poprzednika. Został wynaleziony od razu w swym do dzisiaj niezmienionym kształcie w latach trzydziestych XIX wieku przez belgijskiego twórcę instrumentów Adolpha Saxa i opatentowany w 1864 roku. Około 150 lat później, czyli pod koniec XX wieku niemiecki konstruktor instrumentów Benedikt Eppelsheim zaprojektował kilka instrumentów „saksofonopodobnych” działających na tej samej zasadzie, jednak operujących w bardzo skrajnych rejestrach. Są to takie instrumenty jak tubax, saksofonon subkontrabasowy oraz saksofon soprillo. Tubax jest to instrument powstały w 1999 roku i jest odpowiednikiem saksofonu kontrabasowego, jednak w nieco zgrabniejszej formie. Posiada 3 oktawy i ustnik do saksofonu barytonowego. Tubax to instrument brzmiący bardzo nisko a w tym samym rejestrze porusza się również saksofon subkontrabasowy. Soprillo natomiast jest to instrument brzmiący w skrajnie wysokim rejestrze w stroju Es. Jest on również często nazywany saksofonem sopranissimo. Owe instrumenty znajdują swe zastosowanie w tzw. chórach saksofonowych, jednak ostatnimi czasy coraz częściej powstaje na nie solowa literatura. Mimo wszystko są to jednak instrumenty niezwykle rzadko spotykane oraz używane.

  Najbardziej popularnym rodzajem saksofonu jest saksofon altowy. Zdobywał on coraz większą popularność od momentu, kiedy po raz pierwszy został zaprezentowany na targach instrumentów muzycznych w 1839 roku. Sax wystawił na nich dwa instrumenty, klarnet kontrabasowy wykonany z metalu nad którym pracował po uprzednim ulepszeniu klarnetu basowego, oraz saksofon altowy, który został okrzyknięty „Niagarą dźwięków”. Sax uzyskał jednak patent na saksofon dopiero w roku 1846. Opóźnienie spowodowane było przeciwnościami losu, z jakimi zmierzyć się musiał belgijski konstruktor. Kolejne oskarżenia, jakoby saksofon nie był wynalazkiem oryginalnym, a jedynie modyfikacją instrumentów już istniejących, popchnęły Saxa do rzucenia publicznego wyzwania o wskazanie instrumentu, który podważyłby oryginalność saksofonu. Adolf czuł też, że praca nad saksofonem nie była do końca ukończona. Pragnął stworzyć całą rodzinę instrumentów, począwszy od saksofonu sopraninowego aż do burdonowego (niższy niż kontrabasowy).

  Instrumenty Saxa stawały się coraz częściej wykorzystywane. W drugiej połowie XIX wieku stały się podstawowymi instrumentami w składach francuskich i amerykańskich orkiestr dętych. Jednak był to również czas, w którym saksofonem zaczęli interesować się kompozytorzy francuscy. Hector Berlioz wypowiadał się bardzo pochlebnie o saksofonie na łamach ówczesnej prasy oraz w swych traktatach. Wykorzystał saksofon również w swojej partyturze dzieła chóralnego Chant Sacre. Również Claude Debussy napisał Pierwszą Rapsodię, samodzielny utwór przeznaczony na saksofon z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. W ślady za nimi poszli inni kompozytorzy tacy jak Richard Wagner, Richard Strauss, Maurice Ravel, Bela Bartok wykorzystując niesłabnącą popularność coraz liczniejszej rodziny saksofonów. Jednak nierozerwalna jest więź saksofonu i muzyki jazzowej. Instrument ten wykorzystywany był na początku w małych orkiestrach hotelowych z zespołami tanecznymi. Tak powstały orkiestry Paula Whitemana oraz Fletchera Hendersona. W latach dwudziestych i trzydziestych pozycja saksofonu umacniała się, aż do momentu kiedy został włączony na stałe do składu big-bandu ustanowionego przez Dona Redmana w połowie lat trzydziestych. Od tamtej pory saksofon zjednywał sobie coraz większe rzesze fanów na całym świecie.

  Podsumowanie
  Saksofon w dzisiejszych czasach jest jednym z najbardziej popularnych instrumentów. Osoby niezwiązane z muzyką doskonale wiedzą czym jest i do czego służy. Mamy dziś bardzo obszerną literaturę przeznaczoną na saksofon solo, z towarzyszeniem fortepianu czy orkiestry symfonicznej. Saksofon jest również coraz chętniej wykorzystywany w muzyce eksperymentalnej oraz tzw. nowej muzyce. Jednak jest to i będzie instrument najbardziej kojarzony z muzyką jazzową.

  Najpopularniejsze kategorie w sklepie Muzyczny.pl