Trąbki

Sortowanie

Cena

od
do


Liczba na stronie:

Polecane instrumenty muzyczne i sprzęt muzyczny

Najczęściej kupowane produkty w grupie Trąbki

Poradniki dla muzyków w grupie Trąbki


Pokaż wszystkie poradniki dla muzyków w grupie Trąbki

Wybrani producenci w grupie Trąbki

 • Bach

  Urodzony Vincent Shrotenbach w Wiedniu w 1890 roku, początkowo przeszedł szkolenie na skrzypcach, ale potem przeszedł na trąbkę, gdy usłyszał jej majestatyczny dźwięk. Chociaż Vincent wykazywał również duże zdolności naukowe i ukończył studia (...)


 • Jupiter

  Firma JUPITER rozpoczęła swoja działalność w 1930 roku, jest producentem drewnianych i blaszanych instrumentów dętych. Do ich wytwarzania stosuje najnowsze technologie, aby zapewnić najwyższą jakość dźwięku. Firma współpracuje z wieloma muzykami i (...)


 • Stagg

  Stagg Music to belgijska firma produkująca szeroki asortyment instrumentów i akcesoriów muzycznych. Produkty firmy są popularne w Europie ze względu na ich niskie ceny. Oferta tej firmy jest skierowana w pierwszej kolejności do początkujących (...)


 • Trevor James

  Trevor J. James to marka należąca do angielskiej firmy Worldwind Music Ltd. Na światowym rynku instrumentów muzycznych istnieje już 30 lat i jest obecnie postrzegana za jedną z najbardziej szanowanych marek specjalizujących się w produkcji (...)


 • Yamaha

  Od roku 1887, firma Yamaha (później Nippon Gakki Ltd.) zaczęła produkować organy piszczałkowe, jej nieprzerwany wzrost doprowadził do tego, iż stała się największym na świecie producentem instrumentów muzycznych, ale również wiodącym i liczącym się (...)


  Trąbki w naszym sklepie muzycznym

  Trąbka to instrument dęty blaszany należący do grupy aerofonów ustnikowych. Historia tego instrumentu sięga czasów średniowiecza, choć miała swych poprzedników już w czasach starożytnych. Kształt dzisiejszej trąbki znany jest i niezmieniony od około 1813 roku. Wtedy to wyposażono trąbkę w tłoki, co zdecydowanie ułatwiło grę na tym instrumencie, ponieważ umożliwiały one zagranie wszystkich dźwięków chromatycznie w całej rozpiętości skali. Dzięki temu trąbka stała się instrumentem melodycznym, na którym można było zagrać każdą melodię w każdej tonacji. Od tamtej chwili instrument ten stawał się coraz bardziej popularny.
  Współczesna trąbka składa się głównie z metalowej rury, najczęściej wykonanej z mosiądzu, rzadziej z metali szlachetnych. Rura skręcona jest w szeroką pętlę, z jednej strony zakończoną kielichowym lub stożkowym ustnikiem, a z drugiej rozszerzeniem w kształcie dzwonu (czarą).

  Jak to działa?
  Zespół trzech zaworów (tłoków), znajdujących się na szczycie trąbki, działa na zasadzie otwierania lub zamykania alternatywnej drogi przepływu powietrza, umożliwiając zmianę wysokości dźwięku. Dzisiejsza trąbka wyposażona jest także w jeden lub więcej zaworów pozwalających na usuwanie gromadzącej się wilgoci (śliny lub skroplonej pary wodnej). Strojenie trąbki polega na drobnej regulacji długości głównej pętli (między innymi dźwięku g), ale także za pomocą pozostałych krąglików. Najpopularniejszym strojem trąbki, jest strój B, lecz występują one także w strojach C, D, Es, F lub A. Jest to związane z tradycją pochodzącą jeszcze z czasów, w których instrumenty dęte blaszane bez systemu wentyli wydawały tylko szereg tonów naturalnych, dlatego też występowały różne odmiany instrumentu, przeznaczone do grania w różnych tonacjach (z niewielką ilością znaków przykluczowych). Trąbka w stroju B przyjęła się z powodu swego optymalnego brzmienia i możliwości technicznych. Brzmienie trąbki w dużej mierze zależne jest od techniki gry i może być łagodne i melodyjne bądź ostre i wibrujące. Charakterystyczna dla tego instrumentu jest duża siła dźwięku i jego nośność. Zastosowanie tłumika w trąbce pozwala na zmianę siły i barwy dźwięku.

  Dawna trąbka natomiast (obecnie znana jako trąbka naturalna), wywodząca się z archaicznych instrumentów blaszanych, bardziej przypominała współczesny róg (waltornię), niż dzisiejszą trąbkę. Nie posiadała zaworów, co powodowało zdecydowane ograniczenie możliwości technicznych. Ze względu na to, że można było uzyskać na niej jedynie pochody alikwotów, używana była głównie do grania uroczystych fanfar. Dopiero na przełomie XVII i XVIII wieku wypracowano technikę gry clarino. Polegała ona na używaniu wysokiego rejestru tego instrumentu i najszerzej wykorzystywana była w epoce baroku. Gra na ówczesnej trąbce była zatem bardzo trudna i wymagająca. Ze względu na potrzebę umiejętności technicznych i kondycyjnych, gra na trąbce stała się bardzo intratnym zawodem. Trębacze byli najlepiej opłacanymi instrumentalistami swych czasów. Nic zatem dziwnego, że istniały stowarzyszenia zrzeszające tych instrumentalistów, które stały się zamkniętymi klubami, gdzie z zasady dopuszczano potomków i krewnych muzyków z nich się wywodzących.

  Podsumowanie
  Trąbka, to w dzisiejszych czasach instrument bardzo popularny. Jest szeroko wykorzystywana w znacznej części gatunków muzycznych, począwszy od muzyki poważnej, przez jazz i muzykę rozrywkową, aż po muzykę folkową. Ze względu na swą popularność, na trąbce chce uczyć się coraz więcej osób. Z jednej strony, optymalny wiek ucznia, w którym może zacząć uczyć się gry na instrumencie dętym to 8-9 lat. Z drugiej zaś strony, jeśli dobierzemy odpowiedni instrument i zwiążemy się z pedagogiem z doświadczeniem dydaktycznym, naukę gry można zacząć w młodszym wieku.

  Najpopularniejsze kategorie w sklepie Muzyczny.pl