Futerały i pokrowce w naszym sklepie muzycznym
Na pewno każdy początkujący czy też profesjonalny muzyk słyszał historie o instrumentalistach, którzy nosili swe instrumenty porozkładane na części w zwykłych, plastikowych reklamówkach, wypełniając je jedynie miękkimi materiałami, takimi jak papier czy folia, w celu zabezpieczenia ich przed porysowaniem lub jakimkolwiek uszkodzeniem. Jeszcze kilka dekad temu niektórzy stosowali takie rozwiązania. Do dziś możemy spotkać się ze starymi futerałami w kształcie walizek, wykonanymi np. z drewna i pokrytymi słabej jakości materiałami, takimi jak skaj. Są to futerały nieporęczne, często bardzo ciężkie i tak naprawdę źle chroniące instrument, ponieważ wnętrze wyłożone zbyt miękkim materiałem często nie trzyma stabilnie instrumentu, oraz nie utrzymuje w nich odpowiedniej temperatury.
Sprawa z dzisiejszymi futerałami czy pokrowcami na instrumenty ma się zupełnie inaczej. Producenci starają się wychodzić naprzeciw wszystkim instrumentalistom posiadającym po jednym lub po kilka instrumentów o różnej wielkości. Futerały wykonane są przede wszystkim w taki sposób, aby noszenie instrumentów było jak najbardziej wygodne. Obecnie produkuje się futerały idealnie odpowiadające kształtom instrumentów po to, aby nie zwiększały one wagi transportowanego instrumentu. Dzieje się tak w przypadku instrumentów nie posiadających możliwości rozłożenia, czyli np. saksofony, trąbki, puzony, rogi. W przypadku pozostałych instrumentów mających możliwość rozłożenia takich, jak klarnet, obój, fagot czy też flet, futerały wyglądają jak mała walizka, idealnie dopasowana do kształtu instrumentu po rozłożeniu. W przypadku starych futerałów np. do klarnetu, powierzchnia futerału była przeważnie dwa razy większa, niż powierzchnia zajmowana przez rozłożony klarnet. Podobna sytuacja dotyczy np. rogów. Niegdyś rogi nie miały odkręcanej czary, dlatego też futerały do nich wyglądały dość zabawnie. Dziś oprócz tego, że wykonane są z miękkiego materiału, są też dużo mniejsze, ponieważ futerał posiada oddzielną przegródkę na czarę instrumentu.
Obecnie najbardziej znani producenci futerałów na polskim rynku to:
BAM – firma produkująca futerały zarówno dla instrumentów dętych jak i strunowych. Zbudowane są z nowoczesnego tworzywa trójwarstwowego (na zewnątrz - sztywna warstwa, środek - pianka termoizolująca, wnętrze - czarne tworzywo i materiał). Taka konstrukcja, a przede wszystkim użyte w niej materiały sprawiają, że futerał jest bardzo sztywny i odporny na naciski. Jego wnętrze wykończone jest z dbałością o szczegóły. Posiada możliwość noszenia na plecach lub jako torbę na ramieniu. Są to wygodne, bardzo bezpieczne i trwałe futerały.
YARO – firma związana z branżą muzyczną od 1991 roku, produkująca pasy do gitar oraz futerały na instrumenty muzyczne. Wieloletnie doświadczenie zaowocowało złożeniem w 2002 r. Wniosku do Urzędu Patentowego na produkcję bardzo lekkich futerałów na instrumenty dęte. Obecnie firma prowadzi też sprzedaż termoizolacyjnych pokrowców na instrumenty smyczkowe i gitarowe. Jest to firma polska, słynąca z bardzo dobrze wykonanych pokrowców również na zamówienie.
WINTER - Jakob Winter to jedna z czołowych firm europejskich w dziedzinie produkcji futerałów do instrumentów. Oferuje szeroki wybór modeli do instrumentów smyczkowych, dętych oraz strunowych. Są to produkty bardzo wysokiej jakości.
PROTEC – jest to firma produkująca futerały z wysokiej jakości skór naturalnych. Każdy futerał wykonany jest ręcznie, aby spełnić wszystkie wymagania co do bezpieczeństwa instrumentu, komfortu użytkowania czy koloru skóry użytej do produkcji tego futerału. Na życzenie klienta firma może podjąć się wykonania sygnowanego futerału o dowolnej kolorystyce tak, aby futerał, który będzie używany w codziennej pracy, podkreślał osobowość oraz indywidualność klienta.
CANTO – firma istniejąca na rynku od 1981 roku. W swojej ofercie posiada futerały przeznaczone właściwie dla wszystkich instrumentów, od dętych, po klawiszowe. Szczycąca się dużą renomą firma stara się sprostać każdemu wyzwaniu, produkując futerały seryjnie oraz na indywidualne zamówienie.
Podsumowanie
Kwestia futerału jest kwestią bardzo indywidualną. W zależności od ilości posiadanych instrumentów istnieje możliwość złożenia indywidualnego zamówienia w jednej z bardzo wielu obecnie liczących się firm. Oprócz walorów bezpieczeństwa i wygody istnieje też możliwość dobrania odpowiedniego futerału np. pod względem designu.