Akcesoria dęte w naszym sklepie muzycznym
Akcesoriami do instrumentów, nazywamy wszystkie rzeczy, które pomagają w ich odpowiednim utrzymaniu i konserwacji. Są to między innymi ścierki (do klap), szmatki (zwane również wyciorem), smary i oliwki (np. do korków w przypadku instrumentów drewnianych oraz do suwaka lub tłoków w przypadku instrumentów dętych blaszanych), futerały i statywy. Akcesoriami nazywamy również wszelkie elementy niezbędne do gry na instrumencie, pomijając oczywiście sam instrument. Są to na przykład stroiki, ligaturki, tłumiki itp.
Przy zakupie instrumentu dętego, akcesoria takie jak wycior, ustnik z ligaturką czy futerał, włączone są do nabywanego kompletu, jednak muzycy często korzystają z akcesoriów innych firm, poszukując tym samym przyborów najbardziej im odpowiadających. I tak na przykład, jedne z najlepszych smarów do korków produkuje firma Rico. Jest to smar w sztyfcie o pojemności 6 ml. Klarneciści i saksofoniści korzystają z niego bardzo chętnie, ponieważ jest trwały, a jego aplikacja nie wymaga brudzenia sobie rąk w trakcie gry na instrumencie. Smar w sztyfcie dodaje do swych kompletów również firma Buffet.
W komplecie, wraz z instrumentem otrzymujemy wycior do przecierania instrumentu od środka. Najczęściej jednak jest to ścierka zrobiona z kawałka szmatki z nadrukowanym logo firmy. Niestety te wyciory dość szybko się zużywają, są nietrwałe i często się rwą. Najlepiej jest nabyć do kompletu szmatkę wykonaną z irchy. Jest to materiał wykazujący doskonałe właściwości suszące. Bardzo dobrze zbiera wodę oraz brud z każdej powierzchni. Dobrze też jest mieć szmatkę wykonaną z irchy do przecierania klap, które często pod wpływem pocenia się dłoni stają się klejące. Dlatego bardzo istotne jest, aby przed każdym kontaktem z instrumentem dokładnie umyć ręce. Jedne z najlepszych wyciorów do klarnetów i saksofonów wykonują firmy Selmer oaz BG.
Statyw na instrument to również akcesorium pomagające w jego odpowiednim przechowywaniu. Ważne jest, aby podczas przerwy w ćwiczeniu lub w grze na instrumencie mieć go gdzie odłożyć i nie kłaść gdzie popadnie. Bardzo często młodzi instrumentaliści nie wiedzą jak bezpiecznie położyć instrument na płaskiej powierzchni (tak, aby nie powykrzywiać klap). Statyw będzie idealnym rozwiązaniem dla takiej osoby. Często również przydają się one muzykom orkiestrowym, kiedy mają akurat przerwę w grze, lub muszą zmienić instrument. Świetne statywy na instrumenty dęte produkuje firma K&M. Są to statywy poręczne, łatwe w obsłudze i co najważniejsze - mieszczące się w futerale na instrument.
Sprawą bardzo istotną jest futerał (zwany też etui lub pokrowcem) na instrument lub instrumenty. Obecnie na rynku można wybrać futerał spośród bardzo wielu firm oraz modeli różniących się kształtem, ciężarem, materiałem, z jakiego został wykonany itd. Początkujący instrumentaliści posiadający jeden instrument nie muszą się szczególnie nad tym głowić, ponieważ futerały, które dostają wraz z instrumentem są dziś bardzo dobrej jakości. Od pewnego czasu przestały to być futerały w postaci walizki, często ciężkie i mało poręczne. Ostatnio kupowane instrumenty zapakowane są w futerały w formie torby lub plecaka, wykonane z lekkiego materiału, wyłożone w środku gąbką, pomagającą w utrzymaniu instrumentu w odpowiedniej temperaturze. Dla osób potrzebujących futerału na więcej, niż jeden instrument wiodące marki również mają dużo propozycji. Najbardziej popularne futerały na dwa instrumenty produkuje obecnie firma Bam. Jest to stosunkowo lekki futerał, wyposażony w doskonale dopasowaną wkładkę, przez co instrumenty są bardzo bezpieczne. Posiada tak zaprojektowane wnętrze, że czara z korpusem dolnym leżą razem, bez potrzeby ich rozkładania.
Co ciekawe, istnieją również futerały na trzy instrumenty. Na przykład na klarnety B, A i Es lub B, A i klarnet basowy. Na przykład firma Wiseman oferuje futerał na trzy klarnety w tym klarnet basowy. Jest to etui wykonane z bardzo lekkich i trwałych materiałów. Utrzymują instrumenty bardzo stabilnie w pozycji pionowej, ponieważ kształt futerału jest cylindryczny. Ze względu na to jego przenoszenie jest bardzo wygodne. Pokryty jest wysokiej jakości skórą i pozłacanymi metalowymi elementami. Niestety oprócz tego, że kosztuje obecnie 750 euro, potrzebny jest do niego klarnet basowy.
Podsumowanie
Świat akcesoriów do instrumentów dętych jest niezwykle obszerny. Wraz z nabywanym doświadczenie każdy muzyk przyzwyczaja się do konkretnych akcesoriów, z których korzysta najchętniej, ponieważ tak jak np. kupno instrumentu – wybieranie odpowiednich dla nas akcesoriów jest kwestią wielu testów i prób. Na światowym rynku jest mnóstwo firm, których produkty jeszcze nie dotarły na rynek polski, firmy, o których dowiadujemy się z internetu lub wystaw instrumentów. Nie mniej jednak wszelkie akcesoria można dziś sprowadzić z każdego zakątka świata.