Środki czyszczące i pielęgnacyjne

Sortowanie

Cena

od
do


Polecane instrumenty muzyczne i sprzęt muzyczny

Najczęściej kupowane produkty w grupie Środki czyszczące i pielęgnacyjne

Poradniki dla muzyków w grupie Środki czyszczące i pielęgnacyjne


Pokaż wszystkie poradniki dla muzyków w grupie Środki czyszczące i pielęgnacyjne

Wybrani producenci w grupie Środki czyszczące i pielęgnacyjne

 • BG

  Poznaj wymowę W 1985 roku Franck Bichon mając 25 lat, założył firmę, która opracowuje i wykorzystuje innowacje w jakości dźwięku na ligaturach zaprojektowanych przez jego ojca Serge′a Bichona, emerytowanego profesora saksofonu w (...)


 • Gewa

  Firma Gewa została założona w roku 1925 przez Georga Walthera w Adorf, zwanym „muzycznym zakątkiem Vogtlandu“. Od momentu utworzenia stawia sobie jako najwyższy priorytet ciągłe ulepszanie instrumentów, bezproblemowy serwis i orientację (...)


 • La Tromba

  La Tromba AG to szwajcarska firma zajmująca się produkcją wszelkiego rodzaju środków do pielęgnacji i konserwacji instrumentów dętych, blaszanych i drewnianych, wchodzi w skład koncernu Arnold Stölzel GmbH, wiodącego niemieckiego sprzedawcy w (...)


 • Stagg

  Stagg Music to belgijska firma produkująca szeroki asortyment instrumentów i akcesoriów muzycznych. Produkty firmy są popularne w Europie ze względu na ich niskie ceny. Oferta tej firmy jest skierowana w pierwszej kolejności do początkujących (...)


 • Yamaha

  Od roku 1887, firma Yamaha (później Nippon Gakki Ltd.) zaczęła produkować organy piszczałkowe, jej nieprzerwany wzrost doprowadził do tego, iż stała się największym na świecie producentem instrumentów muzycznych, ale również wiodącym i liczącym się (...)


  Środki czyszczące i pielęgnacyjne w naszym sklepie muzycznym

  Gra na instrumencie to z jednej strony wielka przyjemność, z drugiej strony natomiast łączą się z nią pewne obowiązki. Każdemu posiadaczowi instrumentu powinno zależeć, aby był on zawsze w jak najlepszej kondycji, a tym samym w gotowości do użytkowania. Odpowiednia konserwacja instrumentu i dbałość o jego stan zwraca się w jego niezawodności. Dlatego bardzo istotne jest, aby dbać „higienę” instrumentu.
  Dbanie o instrument nie polega tylko na wycieraniu go po zakończeniu ćwiczenia, koncertu czy innego rodzaju użytkowania. Z konserwacją łączy się wiele innych czynności, które powodują, że instrument działa bez zarzutu, jest czysty i wygląda reprezentatywnie. Oczywiście w zależności od tego na jakim instrumencie gramy, czy jest to instrument dęty drewniany czy blaszany, czy posiada klapki, tłoki czy suwak, będzie potrzebny inny zestaw akcesoriów do jego konserwacji. Oto kilka z nich, które pomogą w odpowiednim utrzymaniu i konserwacji posiadanego instrumentu.

  Instrumenty drewniane:
  1. Etui na stroiki lub koszulki w których stroiki znajdują się przy zakupie – bardzo ważne jest, aby stroiki, z uwagi na ich delikatność, przechowywać w bezpiecznym miejscu. Etui i koszulki chronią je przed złamaniem oraz zabrudzeniem. Niektóre modele etui na stroiki mają specjalne wkładki zapewniające stroikom odpowiednią wilgotność. Takie etui produkują np. firmy Rico oraz Vandoren.
  2. Szmatka do wycierania instrumentu od środka - najlepiej, żeby była wykonany z irchy, lub innego materiału dobrze wchłaniającego wodę. Dużo lepiej jest kupić taką szmatkę niż wykonać samemu, ponieważ są one wykonywane z dobrego materiału, mają odpowiednią długość i wszyty ciężarek, który ułatwia przeciągnięcie jej przez instrument. Dobre szmatki produkują takie firmy jak BG i Selmer Paris.
  3. Smar do korków - przydaje się głównie przy nowym instrumencie, gdzie korki nie są jeszcze dobrze dopasowane. Jednak dobrze jest mieć go zawsze przy sobie na wypadek wyschnięcia korka.
  4. Szmatka do polerowania klap - przydaje się do wycierania instrumentu oraz odtłuszczania klap. Dobrze jest ją mieć w futerale aby w razie czego można było przetrzeć instrument, co uchroni palce przed ich ślizganiem się na klapach.
  5. Bibułki lub papierki do zbierania wody spod klap. Bibułki można dostać w każdym kiosku, dlatego są one dużo bardziej popularne, niż specjalne papierki z pudrem, które dostać można jedynie w sklepie muzycznym. Takie papierki produkują np. firmy Rico oraz Yamaha.
  6. Oliwka do mechaniki. Ważne jest aby posiadały one odpowiednią gęstość. Do instrumentów dętych drewnianych gęstość oliwki oznaczana jest literami L (piccolo, flety, oboje), M (klarnety) oraz H (saksofony, klarnet basowy).
  7. Mały śrubokręt - śrubki podczas użytkowania potrafią się nieznacznie odkręcić, co niezauważone, może prowadzić do okręcenia się klapy.

  Instrumenty blaszane:
  1. Szmatka do wycierania instrumentu. Instrumenty dęte blaszane wycieramy z zewnątrz miękką szmatką (ircha lub flanela). Osuszamy całość, a zwłaszcza miejsca spustu wody, ponieważ w przypadku złego nałożenia lakieru, zaczyna on odchodzić tworząc ciemne plamy od spodu, co może prowadzić do odpadania lakieru. Biorąc pod uwagę, że większość producentów nie daje gwarancji na lakier, aby instrument pięknie wyglądał osuszanie instrumentu jest najważniejsze.
  2. Oliwki i olejki do elementów mechanicznych. W tym przypadku można stosować wszystko co ma w nazwie Valve Oil. Produkują je takie firmy jak Amati, La Tromba oraz Yamaha. Należy jednak pamiętać, że oliwki do tłoków i wentyli obrotowych mają inną gęstość. Do wentyli obrotowych polecane są Rotary Oil produkowane przez firmy Conn, Bach oraz Yamaha.
  3. Oliwka do suwaka puzonowego to oliwka oznaczana nazwa Slide Oil. Najbardziej polecane oliwki do suwaków produkują firmy La Tromba oraz Yamaha.
  4. Smary do krąglików czyli elementów ruchomych, służących do strojenia instrumentu. Najbardziej polecane są: żel Selmer Cork Grease, smary z nazwą Tunning Slide lub wazelina kosmetyczna ( jednak to w ostateczności, gdyż istnieje ryzyko, że wejdzie ona w reakcję z metalem).
  5. Od czasu do czasu instrument blaszany należy przeczyścić od środka. Najczęściej wykorzystywany jest do tego długi, giętki pałąk ze szczoteczką na końcu. Występują też gąbki nasączone specjalnym płynem (Herco Spitballs), które wkładamy w rurę ustnikową, a następnie dmuchamy. Po czyszczeniu myjemy instrument pod ciepłą bieżącą wodą z mydłem lub inną pieniącą się substancją (np. Yamaha Brass Soap ), uprzednio wyjmując wszystkie filce z tłoków. Po osuszeniu smarujemy wszystkie ruchome elementy odpowiednimi specyfikami. Sam ustnik również powinien być czyszczony. Są do tego specjalne szczotki. Niestety każdy instrument posrebrzany, lub pozbawiony lakieru śniedzieje. Śniedź to zielony (na mosiądzu) lub czarny (na srebrze) osad który tworzy się na skutek utleniania się metalu. Czyścimy to płynami do czyszczenia złota i mosiądzu lub specjalnym płynem SITOL.

  Podsumowanie
  Pomimo samodzielnej konserwacji zaleca się, aby każdy instrument średnio raz na rok należy zanieść lub wysłać na przegląd techniczny. Podczas takiego przeglądu specjalista stwierdza jakość materiału, jakość poduszek, równość klap, może zniwelować luzy w klapach i wyczyścić instrument w trudno dostępnych miejscach.

  Najpopularniejsze kategorie w sklepie Muzyczny.pl