Kornety w naszym sklepie muzycznym
Obok takich instrumentów jak trąbka, puzon, tuba czy róg, istnieje jeszcze jeden należący do grupy dętej blaszanej. Ze względu na swoją budowę, często bywa mylony z trąbką, jednak instrumenty te różnią się kilkoma szczegółami. Mowa tutaj o kornecie, którego archaicznym poprzednikiem był róg pocztowy. Kornet nie mógłby zostać wymyślony, gdyby nie opracowanie zaworów tłokowych przez dwóch niezależnych budowniczych instrumentów: Heinricha Stolzela i Fryderyka Bluhmela.. Na początku XIX wieku, tych dwóch twórców niemal jednocześnie wynalazło nowoczesne zawory. Wspólnie ubiegali się oni o patent i otrzymali go na okres dziesięciu lat. Tłoki, które zaprojektowali są w zasadzie stosowane do dnia dzisiejszego. Kornet w niektórych krajach zwany jest również pistonem (od fr. piston - tłok). W obecnej formie instrument ten znany jest od ok. 1830. Kornetem nazywano również w niektóre cynki (perskie instrumenty zaliczane do grupy dętej blaszanej ze względu na sposób wydobycia dźwięku), z języka włoskiego – cornetto.
Różnice między kornetem a trąbką polegają głównie na gabarytach oraz menzurze. Trąbka posiada rurę cylindryczną rozszerzającą się dopiero w końcowym odcinku. Kornet natomiast jest nieco mniejszy od trąbki i posiada menzurę (szerokość rury) koniczną, od połowy mocno się rozszerzającą. Różnica menzury powoduje bogatsze, cieplejsze i bardziej melodyjne brzmienie, którym charakteryzuje się kornet w przeciwieństwie do trąbki, o barwie płytszej i bardziej fanfarowej. Instrumentem „trąbkopodobnym” lecz o jeszcze szerszej menzurze, jest flugelhorm, najczęściej wykorzystywany w muzyce jazzowej. Kornet natomiast na stałe wpisał się do składu orkiestry dętej, któremu ze względu na ton i możliwości techniczne często „powierza się” linię melodyczną. Podobnie jest w repertuarze symfonicznym, gdzie partie trąbek i kornetów są oddzielne. Kornety, podobnie jak trąbka buduje się głównie w trzech strojach: B, C oraz Es.
Podsumowanie
Oprócz orkiestry, kornet stosowany jest bardzo często w małych, kameralnych składach instrumentalnych. Najczęściej są to kwintety dęte i tria lub inne zespoły o większych rozmiarach. Należy też wspomnieć, że kornet jako instrument solowy doskonale wpasował się w muzykę jazzową. Jednymi z wielkich fanów tego instrumentu byli muzycy tego pokroju, co Buddy Bolden, Bix Beiderbecke, Louis Armstrong, „King” Olivier i Don Cherry.