Kornety

Najczęściej kupowane produkty w grupie Kornety

Wybrani producenci w grupie Kornety

 • Bach

  Urodzony Vincent Shrotenbach w Wiedniu w 1890 roku, początkowo przeszedł szkolenie na skrzypcach, ale potem przeszedł na trąbkę, gdy usłyszał jej majestatyczny dźwięk. Chociaż Vincent wykazywał również duże zdolności naukowe i ukończył studia (...)


 • Yamaha

  Od roku 1887, firma Yamaha (później Nippon Gakki Ltd.) zaczęła produkować organy piszczałkowe, jej nieprzerwany wzrost doprowadził do tego, iż stała się największym na świecie producentem instrumentów muzycznych, ale również wiodącym i liczącym się (...)


  Kornety w naszym sklepie muzycznym

  Obok takich instrumentów jak trąbka, puzon, tuba czy róg, istnieje jeszcze jeden należący do grupy dętej blaszanej. Ze względu na swoją budowę, często bywa mylony z trąbką, jednak instrumenty te różnią się kilkoma szczegółami. Mowa tutaj o kornecie, którego archaicznym poprzednikiem był róg pocztowy. Kornet nie mógłby zostać wymyślony, gdyby nie opracowanie zaworów tłokowych przez dwóch niezależnych budowniczych instrumentów: Heinricha Stolzela i Fryderyka Bluhmela.. Na początku XIX wieku, tych dwóch twórców niemal jednocześnie wynalazło nowoczesne zawory. Wspólnie ubiegali się oni o patent i otrzymali go na okres dziesięciu lat. Tłoki, które zaprojektowali są w zasadzie stosowane do dnia dzisiejszego. Kornet w niektórych krajach zwany jest również pistonem (od fr. piston - tłok). W obecnej formie instrument ten znany jest od ok. 1830. Kornetem nazywano również w niektóre cynki (perskie instrumenty zaliczane do grupy dętej blaszanej ze względu na sposób wydobycia dźwięku), z języka włoskiego – cornetto.

  Różnice między kornetem a trąbką polegają głównie na gabarytach oraz menzurze. Trąbka posiada rurę cylindryczną rozszerzającą się dopiero w końcowym odcinku. Kornet natomiast jest nieco mniejszy od trąbki i posiada menzurę (szerokość rury) koniczną, od połowy mocno się rozszerzającą. Różnica menzury powoduje bogatsze, cieplejsze i bardziej melodyjne brzmienie, którym charakteryzuje się kornet w przeciwieństwie do trąbki, o barwie płytszej i bardziej fanfarowej. Instrumentem „trąbkopodobnym” lecz o jeszcze szerszej menzurze, jest flugelhorm, najczęściej wykorzystywany w muzyce jazzowej. Kornet natomiast na stałe wpisał się do składu orkiestry dętej, któremu ze względu na ton i możliwości techniczne często „powierza się” linię melodyczną. Podobnie jest w repertuarze symfonicznym, gdzie partie trąbek i kornetów są oddzielne. Kornety, podobnie jak trąbka buduje się głównie w trzech strojach: B, C oraz Es.

  Podsumowanie
  Oprócz orkiestry, kornet stosowany jest bardzo często w małych, kameralnych składach instrumentalnych. Najczęściej są to kwintety dęte i tria lub inne zespoły o większych rozmiarach. Należy też wspomnieć, że kornet jako instrument solowy doskonale wpasował się w muzykę jazzową. Jednymi z wielkich fanów tego instrumentu byli muzycy tego pokroju, co Buddy Bolden, Bix Beiderbecke, Louis Armstrong, „King” Olivier i Don Cherry.

  Najpopularniejsze kategorie w sklepie Muzyczny.pl