Harmonijki ustne

Sortowanie

Cena

od
do


Polecane instrumenty muzyczne i sprzęt muzyczny

Najczęściej kupowane produkty w grupie Harmonijki ustne

Poradniki dla muzyków w grupie Harmonijki ustne

Muzyczna przygoda z harmonijką ustną. Podstawy.

Muzyczna przygoda z harmonijką ustną. Podstawy.

Dla czego warto zainteresować się harmonijką ustną?Harmonijka ustna należy do jednych z najmniejszych i zarazem najporęczniejszych instrumentów muzycznych. Ze względu na swoje bardzo charakterystyczne brzmienie oraz możliwości interpretacyjne odnajduje swoje szerokie zastosowane w wielu gatunkach (...)


Instrumenty dęte, Harmonijki ustne

Muzyczna przygoda z harmonijką ustną. Rozpoczęcie nauki gry na harmonijce ustnej.

Muzyczna przygoda z harmonijką ustną. Rozpoczęcie nauki gry na harmonijce ustnej.

Jak już powiedzieliśmy sobie w poprzedniej części naszego cyklu poradnika naukę gry na harmonijce ustnej najlepiej będzie rozpocząć od tego podstawowego modelu diatonicznego w stroju C, który dysponuje dziesięcioma kanałami. Harmonijki ustne najczęściej na górnej pokrywie mają wygrawerowane (...)


Instrumenty dęte, Harmonijki ustne

Harmonijka ustna. Ćwiczenia z Gamą C-dur.

Harmonijka ustna. Ćwiczenia z Gamą C-dur.

Gama C-dur podstawowym ćwiczeniem?Jak już uda nam się wydobywać czyste dźwięki na poszczególnych kanałach naszego instrumentu zarówno na wdechu jak i wydechu, to możemy przystąpić do ćwiczenia na konkretnej melodii. Jako pierwsze takie podstawowe ćwiczenie proponuję gamę C-dur, której opanowanie (...)


Instrumenty dęte, Harmonijki ustne

Muzyczna przygoda z harmonijką ustną. Akordy i proste melodie.

Muzyczna przygoda z harmonijką ustną. Akordy i proste melodie.

Granie akordami Granie akordami polega na jednoczesnym wtłoczeniu lub zassaniu powietrza do kilku kanałów jednocześnie. Nasze podstawowe ćwiczenie będziemy wykonywać na najprostszej dziesięciokanałowej diatonicznej harmonijce w stroju C. Na takiej harmonijce mamy dwa podstawowe akordy. Jedne z (...)


Instrumenty dęte, Harmonijki ustne

Wygodny, mały, niedrogi i fajnie brzmiący instrument

Wygodny, mały, niedrogi i fajnie brzmiący instrument

Jeżeli ktoś z Was myśli, że do tego, aby rozpocząć naukę gry na instrumencie potrzebne są duże pieniądze, talent i czas to jest w błędzie. Bo z tych trzech elementów zdecydowanie czas na naukę będzie potrzebny, a talent jedynie wskazany. W przypadku harmonijki ustnej duże pieniądze nie są wymagane (...)


Instrumenty dęte, Harmonijki ustne


Pokaż wszystkie poradniki dla muzyków w grupie Harmonijki ustne

Wybrani producenci w grupie Harmonijki ustne

 • Fender

  Fender to wiodący na światowym rynku producent gitar i wzmacniaczy, a sama nazwa jest nierozłącznie związana z historią współczesnego przemysłu muzycznego. Instrumenty marki Fender takie jak: Telecaster, Stratocaster, Precision Bass czy Jazz (...)


 • Hohner

  Hohner Musikinstrumente niemiecka firma specjalizująca się w produkcji instrumentów muzycznych. Firma została założona w 1857 roku przez Matthiasa Hohnera. Hohner jest identyfikowany głównie z harmonijkami ustnymi i akordeonami. Firma skonstruowała (...)


 • K&M

  K&M założona ponad 70 lat temu w branży muzycznej, reprezentuje wyrafinowany sprzęt o doskonałej jakości. Ich produkty wyróżniają się innowacyjnym designem, funkcjonalnością i trwałością. Jako jeden z wiodących na świecie dostawców stojaków (...)


 • Seydel

  W XVII wieku rodzina Seydel była górnikami w Sachsenberg-Georgenthal / Saksonia. Kiedy wydobycie zostało przerwane w Saksonii Vogtland, bracia Johann Christian Seydel i Christian August Seydel zaczęli pracować jako producenci instrumentów. Obaj (...)


 • Stagg

  Stagg Music to belgijska firma produkująca szeroki asortyment instrumentów i akcesoriów muzycznych. Produkty firmy są popularne w Europie ze względu na ich niskie ceny. Oferta tej firmy jest skierowana w pierwszej kolejności do początkujących (...)


 • Suzuki

  Japońska rodzinna firma została założona w 1953 roku w przekonaniu, że muzyka odgrywa dużą i korzystną rolę we współczesnym życiu. Początkowo produkowali tylko harmonijki ustne, ponieważ uważali, że jest to najłatwiejszy i najprostszy instrument (...)


 • Tombo

  Wyprodukowane z japońskim kunsztem i tradycją, nasze harmonijki najwyższej jakości są bardzo cenione przez graczy na całym świecie. Tombo nadal podnosi standardy doskonałości, ściśle współpracując z harmonijkami na całym świecie. (...)


  Harmonijki ustne w naszym sklepie muzycznym

  Wydawać by się mogło, że harmonijka ustna to instrument stosunkowo młody, głównie rozpowszechniony przez Jimmiego Hendrixa oraz muzyków bluesowych. Jednak instrument ten posiada za sobą bardzo długą historię oraz wielu przodków, w wyniku przekształceń których powstała dzisiejsza harmonijka. Harmonijka ustna jest to instrument muzyczny, należący do grupy idiofonów dętych. Dźwięk na tym instrumencie wydobywa się poprzez drganie powietrza w szczelinach, przy których znajdują się metalowe blaszki zwane stroikami (zwanymi też języczkami), które wprawione w ruch wydają dźwięki zależne od ich długości. W bardzo podobny sposób dźwięk kształtuje się w akordeonach.

  Najstarszym przodkiem harmonijki ustnej, jest instrument sheng, skonstruowany przez starożytnych Chińczyków około 3000 roku p.n.e.. W Europie natomiast instrumenty stroikowe mają dużo skromniejszą historię. Pod koniec XVIII w. peterburski konstruktor organów Kirschnigk, zainspirowany grą Johanna Wildego właśnie na shengu, zbudował organy, w których najwyższy rejestr wyposażył w stroiki przelotowe, zamiast tradycyjnych piszczałek. W 1792 roku współpracownik Kirschnigka, szwedzki organmistrz Georg Christoffer Rackwitz zbudował orchestrion dla Georga Josepha Voglera, kompozytora muzyki organowej i wirtuoza tego instrumentu. Podczas podróży koncertowych po całej Europie Vogler przyczynił się do popularyzacji instrumentów ze stroikami przelotowymi. Na początku XIX wieku, dokładnie w roku 1805 został wynaleziony pierwszy, samodzielny instrument stroikowy – panharmonikon. Zaprojektował go Johann Nepomuk Malzelm, przyjaciel Ludwiga van Beethovena, który skomponował swój op. 91 właśnie na ten instrument. Kolejnym z instrumentów, od których pochodzi współczesna harmonijka ustna, była eolina, zbudowana w 1816 roku przez niemieckiego zegarmistrza Dawida Buschmanna. Jego syn Friedrich, mając 16 lat zbudował w 1821 roku aurę, będącą najbliższym prototypem harmonijki ustnej. Miała ona postać wielodźwiękowego kamertonu, opartego na zasadzie stroika przelotowego. Stroiki były wprawiane w drganie po zadęciu w odpowiednie kanały. Dalszych ulepszeń dokonał Christian Messner, który w 1821 roku skonstruował instrument o nazwie Mundaeoline, Matthias Hohner, dając tym samym początek do dziś działającej firmie produkującej te instrumenty.

  Dzisiejsza harmonijka ustna występuje w kilku odmianach. Różnice pomiędzy nimi polegają głównie na stroju, wielkości i rozpiętości skali. Z uwagi na to rozróżniamy:
  Harmonijki diatoniczne – są to harmonijki najszerzej rozpowszechnione. Zazwyczaj posiadają 10 otworów i strojone są przeważnie w durowych tonacjach: C, Des, D, Es, E, F, Fis, G, As, A, B oraz H.
  Harmoniki chromatyczne – pozwalają na wydobycie wszystkich dźwięków chromatycznie. Harmonijki chromatyczne wyposażone są w tzw. register – jest to przycisk przesuwający brzmienie dźwięków podstawowych o pół tonu. Są to technicznie najbardziej skomplikowane harmonijki, ich skala sięga od c małego do d4.

  Harmonijki oktawowe - w odróżnieniu od harmonijek diatonicznych, harmonijki oktawowe posiadają po dwie pary stroików w każdym kanale, z których pierwsza służy do wydobycia dźwięku poprzez wydech, druga poprzez wdech.
  W harmonijce oktawowej stroiki strojone są parami w oktawie, co oznacza, że na każdym kanale uzyskujemy jednocześnie dwa dźwięki, różniące się dokładnie o jedną oktawę, czyli np.: C i C1, D i D1 itd. To rozwiązanie daje wrażenie pełniejszego dźwięku.
  Harmonijka wiedeńska – zbudowana jest w bardzo podobny sposób co harmonijki oktawowe, jednak stroiki strojone są niemal identycznie. Bardzo mała różnica powoduje charakteryczną wibracje, przez dźwięk staje się bardziej donośny.
  Harmonijka akompaniująca – są to odmiany harmonijki o niskim brzmieniu, np. basowa lub akordowa.

  Podsumowanie
  Harmonijka ustna to instrument, który ze względu na swe rozmiary, charakterystyczne brzmienie oraz stosunkowo niską cenę, stał się bardzo popularny na całym świecie. Ma bardzo szerokie zastosowanie w wielu gatunkach muzycznych. Na początku wykorzystywany był głównie w muzyce ludowej, folkowej oraz country. Najbardziej jednak instrument ten kojarzy się z bluesem.

  Najpopularniejsze kategorie w sklepie Muzyczny.pl